Menü İcon

Yalçın Akdoğan, Erdoğan İle Hikayesini Anlattı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, uzun yıllar Erdoğan'ın sağ kolu olarak görev yaptı. Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra da partide ona en yakın isimlerden biri olarak anılmaya devam etti. Başbakan Yardımcısı olarak katıldığı yeni kabinede, çözüm sürec

Röportaj Gazetesi

Yalçın Akdoğan, Erdoğan İle Hikayesini Anlattı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, uzun yıllar Erdoğan'ın sağ kolu olarak görev yaptı. Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra da partide ona en yakın isimlerden biri olarak anılmaya devam etti. Başbakan Yardımcısı olarak katıldığı yeni kabinede, çözüm sürecini yöneten ekibin başına geçti. Habertürk'e konuşan Akdoğan, Erdoğan ile tanışma hikayesinden, aralarındaki samimiyete kadar her şeyi anlattı.

AK Parti ile yolunuz nasıl kesişti?

2002 sonunda AK Parti hükümete geldi, Tayyip Bey çağırdı. Davos Dünya Ekonomik Forumu toplantısı için konuşma hazırlamamı istedi. O gün AK Parti'de çalışmaya başladım.

Tayyip Bey'le ilk nasıl tanışmıştınız?

Tayyip Bey il başkanıyken tanıştık. Yeni Zemin'de çalışıyordum, onunla röportaj yapmaya gittim.

Erdoğan ile nasıl bir ilişkiniz var?

Ben Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli danışmanı sayılırım. Sadece Tayyip Bey'e değil, genel başkan ve bakan danışmanlığı da yaptım. Tayyip Bey 2003'te Başbakan olunca birlikte çalışmaya başladık. Metin ekibinin sorumluluğunu üstlendim. Uzun bir süre birlikte çalıştık. Sabah evinden alıyordum, akşam bırakıyordum. Arabada birlikte oturuyorduk. Bu ilişki günün her saati sürüyordu.

Bire bir yakınlık ne kadar sürdü?

Ben milletvekili olduktan sonra da devam etti. Tayyip Bey'den çok şey öğrendim. Büyük badireler atlattık, saldırılara maruz kaldık, kritik evrelerden geçtik. Kriz yönetimi yapmak, doğru kararı vermek zordur. Pek çok şeyi beraber göğüsledik. Örneğin, Galatasaray Stadı'nın açılışına gidiyorsunuz ve stat sizi protesto ediyor. Büyük bir sinirle oradan çıkıyorsunuz, ama arabada bir şeyler konuşmanız lazım...

Sinirli olduğunda nasıl yatıştırıyordunuz?

Bazen arkadaş gibi bazen de çocuğu gibi, kardeşi gibi yaklaşmanız gerekir. Duruma göre değişir.

Nasıl hitap ediyordunuz?

“Sayın Başbakanım” ya da “Efendim” diye hitap ediyordum. Samimi olsak da yine de bir mesafemiz hep olur. Ciddi biridir, ama bu sizinle makara yapmayacağı anlamına gelmiyor!

İnatçı mıdır?

İnatçı değil, fakat kararlıdır. Dinler ama sonuçta doğru olduğuna inandığını yapar.

Gün saatlerine göre enerjisi değişir mi?

Yok, Tayyip Bey'in enerjisi hiç düşmez, ama sabah daha ciddi meseleler, gece eve dönerken daha özel şeyler konuşulur.

Söyleşi: Yeni Şafak

Yalçın Akdoğan Tayyip Erdoğan ile Yolculuğunu anlattı,

Yorum Yaz