Menü İcon

VİP Turizm Ceosu Yasemin Pirinçcioğlu: Uzaya Seyahat Başlatıyor

Aile şirketi olan VİP Turizmde şirketin en alt birimde çalışmaya başlayan Yasemin Pirinçcioğlu, Ceosu olduğu firmayı bugün 7 kıta ve 100 ülkeye seyahat düzenliyor.

Röportaj Gazetesi

VİP Turizm Ceosu Yasemin Pirinçcioğlu: Uzaya Seyahat Başlatıyor

Kolay değil yıllar önce kurulmuş bir firmayı sürekli daha iyi bir seviyeye taşımak ve en ücra yerlere seyahat düzenlemek. Yasemin Pirinçcioğlu iş disiplini ve geliştirmiş olduğu projelerle VİP Turizmi markalaştırmış. Pirinçcioğlu, VİP Turizmle uzaya seyahat başlatıyor. Bu başarısıyla tarihe ismini yazdıracak Yasemin Pirinçcioğlu ile yapmış olduğumuz söyleşiyi beğeneceğinizi umuyoruz. İyi okumalar.  

Klasik soruyla başlarsak kısaca Yasemin Pirinçcioğlu kimdir? İş hayatına ne zaman ve nerede başladınız?

Ailem Columbia ve New York Üniversitesi’nde Full Bright ile bulundukları sırada Amerika’da doğdum. 1968 yılında İstanbul’daki Fransız Lisesi Notre Dame de Sion’da okurken annem İnci Hanım ve babam Fethi Pirinçcioğlu tarafından kurulan VIP Turizm’de Öğrenci Seyahat Danışmanı olarak çalışmaya başladım. Kopenhag’ta, İskandinav Öğrenci Seyahat Hizmetleri’nde eğitim aldım. İş hayatına THY’de stajyer olarak çalışarak başladım.

Fransa’da Sorbonne’da okuduktan sonra Paris’te Air France’ın turizm şirketi olan Jettours’ta tur operatörlüğünde çalıştığım sırada 1976’da Montreal Olimpiyatları’nda görev aldım.

1977 yılında evlendim ve Londra’da yaşamaya başladım. Türkiye Devlet ve Opera Balesi’nde 2 yıl gönüllü direktörlük yaptım ve Nureyev’in “Uyuyan Güzel” adlı oyununu sahneye koydum. Rudolf Nureyev’in ölümüne kadar en yakın arkadaşıydım. Geçen sene, Nureyev’in Türkiye’de geçirdiği günleri konu eden Nurdan Tekelioğlu’nun “Düşlerin Adası” belgeselinin prodüktörlüğünü gerçekleştirdim.

1994 yılında tekrar VIP Turizm’de çalışmaya başladım. Halen CEO olarak görev alıyorum. Dünyanın büyük kurumsal şirketlerine hizmetler veren pazarlama ve iletişim uzmanı olduğumu söyleyebilirim. Osmanlı sanatı ve arkeoloji en büyük merakım. Geyre Vakfı Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesiyim, Türk Sualtı Arkeoloji Enstitüsü’nün kurucularından olup, KA-DER ve Kagider Kurucu Üyesiyim. Kayak yapmayı, dans etmeyi ve yüzmeyi seviyorum. Bir oğlum ve bir kızım var.

VIP Turizmin hikâyesini anlatır mısınız?

VIP Turizm, 1968 yılında annem İnci Pirinçioğlu ile babam Fethi Pirinçcioğlu tarafından kuruldu. İstanbul Üniversitesi’nde “Full Bright’lı bir öğretim görevlisi olan, Prof. Halide Edip Adıvar’ın asistanlığını yapan İnci Pirinçcioğlu, aynı zamanda tercüman ve rehberlik mesleğinin kurucularındandır ve 001 numaralı kokartlı Türkiye’nin ilk rehberidir. Fethi Pirinçcioğlu ise iş yaşamına, Cumhuriyet Gazetesi yazarı olarak Abdi İpekçi ile birlikte çalışarak başlamış, ardından halkla ilişkiler uzmanlığı yapmıştır. İstanbul ve New York’ta, Türkiye’nin Basın Yayın ve Turizm Tanıtma bürolarında görev yapmıştır. Dünyada Turizm arkadaşlık kulübü olarak bilinen SKAL Türkiye’nin kurucu üyesi olmuştur. Turizm Bakanlığı’nın tohumu sayılabilecek ilk turizm enformasyon bürosunu 1954 yılında kurarak Türkiye’de Turizm hareketini başlatan, ilk kongre turizmini gerçekleştiren Fethi Pirinçcioğlu Türkiye’de Turizm EnfATURJET (Turizm Yazarları Derneği) Onursal Başkanıdır. VIP Turizm’i, 1968 yılında İnci Pirinçcioğlu ile birlikte kurarken kendilerine, “Türk misafirperverliğini profesyonel anlamda uygulamak ve dünyaya tanıtmak” hedefini koymuşlardır.     

Bu yıl 48. yılını kutlayan VIP Turizm’i, günümüzde Ceylan ile, yani Pirinçcioğlu Ailesi’nin ikinci kuşağı olarak yönetmekteyiz. İstanbul’da Boğaziçi, Amerika’da New York Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve İşletme mezunu ve yine New York’ta 4 yıl Türkiye’ye dönük turizm hareketinde aktif olarak çalışan Ceylan Pirinçcioğlu, şirketin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Şirketin CEO’luk görevini ise ben yürütmekteyim.

Ülkede ve Dünyada VIP şubesi veya ortak çalıştığınız acentelerin sayısı ne kadar?

Türkiye’de ve dünyada 200’e yakın acenteyle çalışıyoruz. Ayrıca satış ofislerimiz var.

Toplam olarak kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

Harbiye merkez ofisimiz, Suadiye ve Ankara Satış ofislerimiz, Turizm, VIP MICE, arttravel birimlerinde olmak üzere toplam 60 kişi istihdam etmekteyiz.

Sizinle çalışmak isteyenlerden aradığınız özellikler nelerdir?

Çalışanlarımın dünya görüşü olan, vizyoner, lisan bilen, inovatif düşünceye sahip, yaratıcı, disiplinli olmalarını isterim.

Firmanızı sektördeki firmalardan ayıran özellikleri nelerdir?

VIP Turizm, kurulduğu günden itibaren bir misyona sahip. Türkiye tanıtımına katkıda bulunmak, akılda kalıcı ve sıra dışı, öncü işlere imza atmak ve seyahat severleri VIP olarak ağırlamak gibi bir ilkemiz var. Seyahat programlarımızı tasarlarken de, MICE etkinliklerimizi düzenlerken de, hem global düşünüyoruz, hem de kültürümüzü dahil ediyoruz. Diğer firmaların da kuşkusuz benzer hassasiyetleri vardır. Ancak biz, 7 Kıta, 100 ülkeyle yetinmeyerek uzaya seyahat başlatıyoruz. Dünyanın en önemli sanat etkinliklerine misafirlerimizi götürüyoruz. Bu boyutta düşünmek için Türkiye’de turizm hareketinin başlamasına vesile olan rahmetli babam ve annemi örnek aldığımızı, onların yolunda daha da ilerilere gitme arzumuzun olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla en büyük ayrım noktamız, mirasımız ve üzerine kattıklarımızdır.

VIP için olmazsa olmaz dediğiniz bir şey var mı?

VIP Turizm’in değerleri adının baş harflerini oluşturan, Value, Integrity ve Performance; Yani Değer, Bütünlük ve Performans…“Çok çalışmanın değerini çok çalışarak öğrendim.” diyen Margaret Mead’i düşününüz, biz de misafirlerimizin gerçek ihtiyaçlarını tespit ederek eşsiz bir deneyim yaratır ve değer katarız.  Tedarikçilerimiz ve yöneticileri ile yoğun bir iletişim ve anlayış içerisindeyiz. “İnsandaki gerçek bütünlük, kimse doğru yapıp yapmadığınızı bilmese de doğru olanı yapmaktır.” diyen  Oprah Winfrey’i anabiliriz.

Seyahat ve etkinlik yönetimi hizmetlerinde mükemmellik arıyoruz. Optimum performansı yakalamanın yollarını araştırıyoruz. Deepak Chopra’nın dediği gibi “Performansı yüksek insanlar, bir sorunu fırsat olarak görmeyi bilen sezgileri güçlü ve yaratıcı insanlardır.”

Yeni yatırımlar düşünüyor musunuz?

Değişen seyahat dinamiklerine bakarak Antalya’da 1268 yılından kalma olan ve restore ettiğimiz Kırkgözhan Kervansarayı yatırımlarımızdan bir tanesidir. Ayrıca şu anda uluslararası ortak arayışındayız ve bunun için görüşmelerimiz devam ediyor.

Turizm sektörünün sorunları nelerdir?

Turizm sektörü, oldukça dinamik bir sektör. Bacasız sanayi olarak tanımlanıyor. Milyonlarca kişi istihdam ediyor, tesisler, kurumlar ülkeye daha fazla döviz akışı sağlamak üzere çalışıyor. Türkiye’nin en büyük gelir kalemlerinden bir tanesi. Ancak fikirler, projeler ve tanıtım dediğimiz zaman, işin orada gerçek potansiyelini ortaya koyamadığını görüyoruz. Türkiye’nin tanıtımda, turizm açısından bir “master plan”ının olmadığını görüyoruz. Bir takım hedefler var, ancak kapsamlı ve gerçek anlamda ülkenin gücünü ortaya çıkaracak, projeler yok. Bakınız örneğin biz geçen sene, ödül aldığımız bir etkinliğimizde, uluslararası platformda en güçlü yönetim kurulu üyelerini, CEO’ları 3 gecelik bir organizasyonla ağırladık. İstanbul’un Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini yaşattık. Binbir Direk Sarnıcı, Topkapı ve Çırağan Sarayı mekanlarını kullanarak ve yeniden tasarlayarak o atmosferi canlandırdık. Katılan misafirlerimize şehrimizin ruhunu gösterdik. Bu etkinliği bizim tek bir şirket olarak ortaya koyduğumuz düşünülürse, tüm sektörün bir araya gelerek, meslek örgütü ve bakanlık öncülüğünde neler yapılabileceğini siz hayal edin. Turizm, hayal kurmayı, araştırmayı, projelendirmeyi ve tanıtımı barındırıyor. Bu sac ayakları olmadan, “kültürel ve doğal güzelliklerimizi gelin, gezin” yaklaşımı çok yetersiz kalıyor. Teşvikler sadece yapılaşmaya yönelik, fikirlere ve tanıtıma yatırım yapılması gerekiyor. Soft tanıtımın farklı neticeler getireceğine inanıyorum. Biz de Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sunacak çok güzel bir çalışma içindeyiz. Yönetmenliğini ve senaristliğini genç Hollywood’un temsilcisi Brandon Bradley’in yürüttüğü ve başrolünde Türkiye’nin olduğu Non-Transferable, “Kime Niyet Kime Kısmet” filminin sponsorları arasındayız. Romantik komedi olan bu film dijital platformlarda 14 Şubat’ta vizyona girecek. Türkiye’deki çekimleri, İstanbul, İzmir-Bademli, Efes, Pamukkale, Burdur-Sagalassos, Kapadokya ve Datça-Orhaniye bölgelerinde gerçekleştirildi. Ünlü ve sevilen oyuncuları eşsiz bir Türkiye programıyla ağırladık. Önce oyunculara Türkiye’yi sevdirdik, bu yolla samimi duyguların izleyiciye de geçtiğini görüyoruz.

Rusya ile gerginleşen ilişkiler sektörü nasıl etkiliyor?12-Rusya ile ilişkiler düzelmezse kayıplar nasıl telafi edilebilir?

Rusya’yla Türkiye arasındaki işbirliği çok boyutlu. Onların Türkiye’de yatırımları var, doğalgaz anlaşmaları, stratejik işbirliklerimiz var. Aramızda vize bile kalktı. Turizmde de en büyük ziyaretçi aldığımız ikinci ülke ve Rus gezginler Türkiye’ye yıl boyunca geliyor. Türkiye’yi birinci derecede tercih ediyor Rus ziyaretçilerimiz. Bu yıl zaten kendi krizlerinden dolayı sıkıntılar oldu. Biz de o yönde yaklaşımlar gösterdik, çok özel fiyatlar uyguladık. Onları en iyi şekilde ağırladık. Ama talihsiz bir durum söz konusu oldu. Ekonomik zararı yüksek oldu. Bu gerginliği ortadan kaldırmak için eminim en üst düzeyde çalışmalar yapılıyordur. Biz de sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri olarak, kendi sektörümüzü ilgilendiren muhataplarımıza mesajlar verip, olayı yumuşatmalıyız. Biz insan olarak Rusları seviyoruz, Ruslar Türkleri seviyor. O nedenle bu aradaki sevgi alışverişini de dile getirmek gerekir. Bu sorunu zaman içerisinde aşacağımızı düşünüyorum.

Sektördeki hedefiniz ve sektördeki konumunuz nedir?

VIP Turizm olarak, ilkleri gerçekleştirmiş bir firmayız. İlk uluslararası kongre, ilk yurt dışı turu, ilk rehberlik hizmeti, Türkiye’nin tanıtımına dair ilk adımlar… Tüm bunlar göz önüne alındığında sektördeki konumumuz ortaya çıkıyor. Amacımız her alanda “ilkler”i yaratmaya devam etmek. Hedefimiz yurt dışından Türkiye’ye kurumsal anlamda iş için etkinlikler getirmek. Kurumsal pazarlama iletişimi için etkinlik sektöründe 1 numara olmaktır.

Ülkemizde kadınlar nasıl özgürleşir? Aile bakanı olsanız nasıl projeler yaparsınız? İş Kadınlarının daha fazla artması için neler yapılabilir? Kadınların sosyal hayata entegre olması için ne tür projeler geliştirilebilir?  Devletin kadınlar için yapmış olduğu çalışmalar yeterli mi?

Özgürleşme, kadın için de erkek için de üretimle kazanılır. Anadolu’da kadın çağlar boyunca özgür yaşamış, üretmiş ve kültüre katkıda bulunmuştur. Hititlerden günümüze, kadın Anadolu’da çok güçlü bir figürdür. Cumhuriyet devrimiyle birlikte kadınların özgürleşmesi için büyük adımlar, yasal düzenlemeler de gerçekleştirildi. Kadınların özgürlüklerini kaybetmemeleri için onları üretime çekecek bir sosyal ortam, gerekli yasal düzenlemeler gerektiği gibi, bireysel olarak da kadınlarımızın eğitimlerine önem vermeleri, kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Türkiye’de önemli konumda pek çok kadın var. İş kadınları, sanatçılar, politikacılar… Bu kadınların da sosyal sorumluluk projelerinde görevler alıp, birikimlerini ve tecrübelerini aktarmaları gerekir. Kadınların yeteneklerine ve ihtiyaç duyulan istihdam alanlarına göre eğitimlerinin düzenlenmesi, onları ekonomik hayatın içinde değerlendirmek, sanatsal ve bilimsel faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak ve spora önem vermeleri için teşvik etmek modern bir devletin sahip olması gereken bakış açısıdır. Ayrıca gelişmiş ülkelerde çocuk bakımı ve aile hayatı için sunulan destek, ne yazık ki bizde karşılık bulmuyor. Çocuk doğuran kadınların iş hayatına geri dönmeleri, bu sırada çocuk bakımı ve eğitimi için destek sunulması şart. Kadınlar güçlenirse dünya da güçlenir, ekonomik, kültürel ve sosyal sorunlar çok daha kalıcı çözümler kazanır.

İş dışında bir günlük yaşantınız nasıl seyrediyor?

Kitap okuyarak, araştırma yaparak geçirmeyi seviyorum. Özellikle bireysel gelişim ve farkındalık çalışmalarına vakit ayırıyorum. Ayrıca düzenli olarak yoga yapıyorum.

Yemek yapmayı sever misiniz ve en çok sevdiğiniz yemek nedir?

Yemek yapmayı severim. Organik, hafif ve sağlıklı beslenmeye önem veriyorum. Avokado ve zeytinyağlı dolma severim.

Tiyatro, sinema müzik aranızı sorsam?

Sinemayla ilgiliyim. Sinemada yapımcılık merakını bana aşılayan sevgili Nurdan Tümbek Tekeoğlu’na da sizin aracılığınızla teşekkür ederim.

En son okuduğunuz kitap?

Son olarak Selahattin Eyyübi’nin hayatını okudum ve çok etkilendim. Ayrıca yöneticilikle ilgili kitaplar okumaktayım.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

“Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünün bugünlerde sıkça hatırlanması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca hem kadınların, hem de erkeklerin bireysel gelişimlerine önem vermeleri ve farkındalıklarını arttırmak için çalışmaları gerektiğine inanıyorum.

Söyleşi: Guncelkadin.com

VİP Turizm Ceosu Yasemin Pirinçcioğlu: Uzaya Seyahat Başlatıyor, VİP Turizm Ceosu Yasemin Pirinçcioğlu: Uzaya Seyahat Başlatıyor

Yorum Yaz