Menü İcon

Armağan Kuloğlu: Türkiye'nin IŞİD ve PKK'ya karşı tavrı net

Türkiye Suruç ve Ceylanpınar saldırılarıyla harekete geçmişken dün Kilis’te IŞİD’le sıcak bir çatışma yaşandı. Çatışmada bir astsubay şehit olurken bir IŞİD’e bağlı bir terörist ise öldürüldü.

Röportaj Gazetesi

Armağan Kuloğlu: Türkiye'nin IŞİD ve PKK'ya karşı tavrı net

Türkiye Suruç ve Ceylanpınar saldırılarıyla harekete geçmişken dün Kilis’te IŞİD’le sıcak bir çatışma yaşandı. Çatışmada bir astsubay şehit olurken bir IŞİD’e bağlı bir terörist ise öldürüldü.

Türkiye’yi alarma geçiren Suruç ve Ceylanpınar saldırılarının ardından dün Kilis’te Türk askerleri ve IŞİD arasında sıcak bir çatışma yaşandı. Özellikle başta Türkiye olmak üzere dünya kamuoyunu hareketlendiren saldırlar güvenlik önlemleri hakkında da birçok soru işaretini beraberinde getirdi. Emekli tümgeneral Armağan Kuloğlu, Türkiye’nin IŞİD karşısında kararlılıkla mücadele ettiğini vurgulayarak ülkede güvenlik anlamında gerekli olan müdahaleleri yerine getirmiş olduğunu söyledi. Kuloğlu, “Türkiye IŞİD’e karşı bir kararlılık gösterdi. Dün gece yarısı IŞİD’in karargahı olarak tespit edilen komutanlarının toplandığı iki bölgeyi hedef alan bir operasyon düzenlenerek Türkiye sert bir cevap verdi. Hatta bunun üzerine Türkiye çapında bir takım operasyonlar devam ediyor. IŞİD elemanı olduğu tespit edilen birçok kişi gözaltına alınıyor. Hatta bunların içinde PKK ve DHKP-C elemanlarının da olduğu verilen bilgiler arasında yer alıyor” dedi.

Eski Tümgeneral Armağan Kuloğlu, Türkiye’nin terör örgütlerine karşı aldığı önlemler ve verdiği karşılık yeterli mi? sorusunu AjansHaber’e cevapladı:

IŞİD MİSİLLEME Mİ YAPTI?

IŞİD bir misilleme olarak bir operasyonla bir astsubayımızı şehit etti. Bunun yanı sıra birçok yaralımızda var. Zaten Türkiye’nin bu saldırıyı karşılıksız bırakması mümkün değildi. Karşılıksız bıraktığı takdirde Türkiye’deki IŞİD tehdidi artarak devam edebilirdi. Bu yüksek bir olasılıktı. Ancak Türkiye saldırıya karşı gerekli cevabı verdi. Aksi halde IŞİD’in Türkiye’deki tırmanışı güçlü bir boyuta erişebilirdi.

“TÜRKİYE IŞİD’E KARŞI BİR KARARLILIK GÖSTERDİ”

Türkiye IŞİD’e karşı bir kararlılık gösterdi. Dün gece yarısı IŞİD’in karargahı olarak tespit edilen komutanlarının toplandığı iki bölgeyi hedef alan bir operasyon düzenlenerek Türkiye sert bir cevap verdi. Hatta bunun üzerine Türkiye çapında bir takım operasyonlar devam ediyor. IŞİD elemanı olduğu tespit edilen birçok kişi gözaltına alınıyor. Hatta bunların içinde PKK ve DHKP-C elemanlarının da olduğu verilen bilgiler arasında yer alıyor.

“TÜRKİYE’NİN IŞİD’E VE PKK’YA KARŞI NET”

Türkiye IŞİD’e ve PKK’ya karşı tepki içerisinde olduğunu net bir şekilde görünüyor. Aksi taktirde bunun büyümesi ve Türkiye’yi gittikçe rahatsız etme olasılığı yüksekti. O nedenle Türkiye IŞİD ve PKK tehdidine karşı gerekli önlemleri alıyor. Ülkede örgütlerin elemanlarına karşı operasyonlar sürüyor. Eğer IŞİD’in sınır bölgesindeki faaliyetleri devam edecek olursa karşılığında nasıl bir güçle karşı karşıya kalacağını gördü.

“IŞİD’İN TÜRKİYE’DE AMAÇLARI VARDI”

IŞİD’in Türkiye’de amaçları vardı. Amaçlarından bir tanesi intikam almaktı. Kendilerine yapılan muameleye karşı Türkiye’nin IŞİD’in aleyhine işleyen süreçte somut adımlar atmasına karşı bir gerginlik söz konusuydu. Suruç’ta yapılan saldırıda bunun yansımalarından biri oldu. Aynı şekilde Kilis’teki saldırı da bunun bir diğer örneği olarak karşımızda duruyor.

TÜRKİYE’NİN TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI ALDIĞI ÖNLEMLER YETERLİ Mİ?

Türkiye son zamanlarda koalisyon güçleriyle ve ABD’yle kısmen sağlanan mutabakata baktığımızda İncirlik Üssü’nün IŞİD’e karşı mücadelede kullanılmasına yeşil ışık yakma durumu ortaya çıktı. Bunun karşılığında da Türkiye’nin hem bölgedeki tacizlere karşı hava operasyonları düzenlemesi, Fırat Nehri’ni kırmızı bölge olarak ilan etmesi konusunda da eli rahatlamış oldu. Dolayısıyla bu hamlelerle birlikte IŞİD’e karşı bir caydırıcılık sağlandı. 

Söyleşi: Yavuz Yüksekdağ

Eski Tümgeneral Armağan Kuloğlu,

Yorum Yaz