Menü İcon

Geleneğin Başarısı

Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler Türkiye’de tiyatro ve mizah denildiğinde akla ilk gelen isimlerden. AnadoluJet’in sponsorları arasında olduğu Ankara Komedi Festivali’nde sahneledikleri Marko Paşa Müzikali’ni ve tiyatroculuk öykülerini konuştuk.

Röportaj Gazetesi

Geleneğin Başarısı

Çocukluğunuzla ilgili ne hatırlıyorsunuz? Sanatla iç içe büyümüş olmalısınız. Sizi bu yolda ilerlemeye neler teşvik etti?

En önemlileri tiyatro ustalarıdır. Anne ve babamız tiyatrocu olduğundan tiyatronun ustalarını sahnede izleme şerefine eriştik. Çocukluğumuz tiyatro ile iç içe geçti. Sürekli sahne arkasında ve kuliste olmamız sebebiyle Behzat ve Süheyl olarak biz tiyatroyu seçtik. Diğer kardeşlerimiz tiyatroyu seçmedi.

Nejat Uygur geride çok değerli bir kültür mirası bıraktı. Bu miras size yardımcı olduğu gibi üzerinizde bir baskı da yaratıyor mu?

Verilen mirasın nasıl kullanıldığı ile ilgilidir bu. Babamızdan bize miras olarak sanat eserleri ve çok önemli bir soyadı kaldı. Nejat Uygur sadece bizim babamız değil herkesin babası ve abisi. Biz seyirciyle -babamın tabiriyle akrabalarıyla- Nejat Uygur’u paylaşıyoruz. Tiyatro bir miras ise biz babamızın bıraktığı bu mirası onu gururlandıracak şekilde kullandığımızı düşünüyoruz. Bunun bir örneği Marko Paşa Müzikali. Yıllar sonra tekrar oynanmaya başladı ve Nejla Uygur onunla tiyatroya döndü. Büyük alkış alıyor ve hâlâ ödüle doymuyor. Bizim için miras bu oyunlar.

Nejat Uygur, doğumunun 89. yılında Marko Paşa Müzikali ile anılıyor. Marko Paşa Müzikali, 25 yıl sonra yeniden sahneleniyor. Müzikali izleyemeyenler için neler söylersiniz?

Bu yıl 9 Ağustos’ta babamızın doğum gününü Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda seyirci ile beraber Marko Paşa Müzikali ile kutladık. Babamız hep kahkahalar ile anılmayı isterdi ve istediği gibi oldu. Seyirciden çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu oyunda bütün oyuncular Nejat Uygur’dan bir parça olmaya çalışıyor. Seyirci diğer oyunlarını da oynamamızı istiyor.

Nejla Uygur bu oyunla 25 yıl sonra tekrar aynı rolde Kahkaha Kraliçesi rolünde sahnede. Kendisi neler hissediyor?

Nejla Uygur’un nasıl hissettiğini size şöyle anlatayım; birkaç ay önce evde düştü ve burnunu kırdı. Doktora gidince ilk sorduğu soru: “İki gün sonra oyunum var oynayabilir miyim?” oldu. Siz düşünün artık.

Mizah, sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla yeni anlamlar kazandı, sosyal medya ile ilgili bir projeniz var mı?

Sosyal medyadan çok fazla yararlanıyoruz; orada görüp duyduğumuz esprileri ve durumları bazen oyunlarımıza yansıtıyoruz.

Butik tiyatroların sayısı artıyor. İnsanların tiyatro ile yeterince ilgilenmediği söylenir, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Tiyatronun alternatifi, butiği yoktur. İyisi kötüsü vardır. Önemli olan tiyatrocuların bunu nasıl yaptığıdır. Gönülden mi yapıyorlar yoksa başka düşünceler mi var? Önemli olan da bu.

Tiyatro turneleri ile Türkiye’nin birçok ilini ziyaret ettiniz. Bu kapsamda Ankara sizin için ne ifade ediyor?

Ankara seyircisi muhteşemdir. Biz çocukken bu sahnelerde yer gösteriyorduk ve gazoz satıyorduk. Şimdi bu seyircinin önünde oyunumuzu oynuyoruz ve Süheyl ve ben kahkaha kralı, Nejla Uygur ise kahkaha kraliçesi seçiliyor. Özellikle Ankara seyircisinden bu ödülü almak çok heyecan verici ve bizi daha cesaretlendiren bir şey.

Ankara Komedi Festivali hakkında neler düşünüyorsunuz?

Çok önemli ve uluslararası bir festival. Festivalin Türkiye çapında yapılması, herkesin destek ve sponsor olması lazım. Bu festival mizahla, komedi ile ilgili birçok ayrı branştaki insanı bir araya getiriyor ve amaç, sadece insanları bir araya getirip eğlendirmek ve güldürmek.

Söyleşi: Anadolujet Magazin

Süheyl ve Behzat Uygur Röportajı,

Yorum Yaz