Menü İcon

Reyhan Karaca: Taşların Yerine Oturmasını Bekledim

Reyhan Karaca, uzun süren sessizliğini 'Sobe' adlı yeni single'ıyla bozdu. İmajını da baştan ayağa yenileyen ünlü şarkıcı, yeni projelerini ve kardeşi Fatih'in vefatından sonra yaşadıklarını GÜNAYDIN'a anlattı...

Röportaj Gazetesi

Reyhan Karaca: Taşların Yerine Oturmasını Bekledim

Yıllar sonra yeni bir single çıkaran Reyhan Karaca: Hayatımda taşların yerine oturmasını bekledim, yoksa bir şeyler eksik kalacaktı. Bu iş, her şeyiyle tam oldu. Reyhan Karaca, uzun süren sessizliğini "Sobe" adlı yeni single'ıyla bozdu. İmajını da baştan ayağa yenileyen ünlü şarkıcı, yeni projelerini ve kardeşi Fatih'in vefatından sonra yaşadıklarını GÜNAYDIN'a anlattı...

Bir süredir müzik dünyasından uzaktınız. Bu albüme nasıl hazırlandınız?

Geçtiğimiz Mart ayında Isaac Angel beni aradı ve Amerikalı müzik adamı Arpeggio ile bir proje yapmak istediklerini, Türkiye'den de bir şarkıcıyla çalışmayı arzu ettiklerini söyledi. Arpeggio, beş-altı şarkıcıyı dinlemiş, sonra benimle çalışmak istemiş. Benim sesime göre bir şarkı yaptı. 10 gün sonra bana iki şarkı gönderdiler. "Sobe"; tam bana göre bir parçaydı. Single'ı önce İngilizce yapma kararı almıştık, Amerika ve Avrupa'da çıkacaktı. Daha sonra Türkiye için de yapılmasının iyi olacağını düşündük ve şarkıyı hemen söz yazarı Murat Güneş'e gönderdik. Murat, şarkıya öyle güzel sözler yazdı ki; sanki beste ile sözler birbirine kavuştu. Şarkıyı kaydetmek üzere New York'a gittim; döndüğümde 'Sobe' müthiş bir şarkı olmuştu. Sytling'imi yöneten Isaac Angel ve kostümlerimi hazırlayan Çiğdem Sonkurt, imajımla ilgili son rötuşları yaptı. Yanımıza, üç kliptir birlikte çalıştığım yönetmen Gökhan Özdemir'i de aldık ve yola çıktık. Klipte görev yapan ekibi Amerika'dan bulduk. Altı gün süren fotoğraf ve klip çekimlerini Philadelphia ve New York'ta yaptık.

YIL 2015, HER ŞEY DEĞİŞTİ

Albüm yapmaya neden bu kadar uzun süre ara veriyorsunuz?

Aslında hiç ara vermedim müziğe. Sadece bu kadar ideal bir çalışmayı uzun zamandır yapmamıştım. Her şey kısmet. Taşlar yerine oturmayınca, bir taraf hep eksik kalır. Bu iş her şeyiyle tam oldu diyebilirim.

Kostümlerinizi ve dış görünüşünüzü tamamen değiştirdiniz. Hayranlarınız bu durumu nasıl karşıladı?

Yıl 2015, her şey değişti. Çağa ayak uyduran, dinamik, enerjik, şarkıma uygun genç bir imajım var. Tabii ki değişmem gerekiyordu, bunu da kimse yadırgamadı. Aksine, beni sevenler şu an beni ve çalışma arkadaşlarımı alkışlıyor.

TEK DAYANAĞIM İŞİM OLDU

Gönüllü olarak birçok projede yer alıyorsunuz. Sosyal sorumluluk konusunda hedefleriniz neler?

Aslında kurduğumuz bir dernek var. Prof. Dr. Harzem Özger hocamla, Kas İskelet Tümörleri Derneği'ni kurduk. Şu an faaliyetlerimiz devam ediyor. Çalışmalarımızı hızlandırmak istiyoruz.

Kardeşinizi çok genç yaşta kaybettiniz. O süreci nasıl atlattınız?

Hayata başka pencereden bakmaya başladım. Benim ve ailem için çok büyük bir travmaydı. Toparlanmak kolay olmadı. Destek olsun diye herhangi bir ilaç kullanmadım. Benim tek dayanağım, işim ve arkadaşlarım oldu. Dik durmaya çalıştım hep; hem kendim, hem de ailem için.

Müzikteki bundan sonraki hedefleriniz, projeleriniz neler?

Bu şarkının arkasından ara vermeden bir proje daha yapmak istiyorum. Şu an şarkı dinlemeye ve çalışmaya başladık bile. Arpeggio ve Isaac Angel yeni projeyi hazırlıyor. Bana da sürpriz olacak. Her şey yolunda giderse, bana yine Amerika yolları görünüyor.

Söyleşi: Özlem Avcı

Şarkıcı Reyhan Karaca,

Yorum Yaz