Menü İcon

Nuri Şahin: Çocuklarıma benimle gurur duyacakları şeyler vermek istiyorum!

Borussia Dortmund'un yıldız futbolcusu Nuri Şahin, kariyeri ve bundan sonraki hedefleri hakkında konuştu: "Nuri Şahin: Futbolu bıraktıktan sonra çocuklarıma benimle gurur duymalarını sağlayacak şeyler vermek istiyorum"

Röportaj Gazetesi

Nuri Şahin: Çocuklarıma benimle gurur duyacakları şeyler vermek istiyorum!

Kariyerine futbola başladığı Borussia Dortmund'da devam eden Nuri Şahin, The Guardian' a özel bir röportaj verdi. Tecrübeli futbolcu kariyerinden, Dortmund'daki günlerinden, Jürgen Klopp'tan ve daha birçok konudan önemli detaylar paylaştı. 

23211
Röportaja takımdaki en eski ve en iyi arkadaşı Marcel Schmelzer ile dostluklarından bahsederek başlayan Nuri, Schmelzer hakkında, "Sahip olduğum ve olabileceğim en iyi arkadaşlarımdan biri. Öğrencilik yıllarımda çok fazla okula gitmezdim ve o benim için ödevleri eve getirirdi. Öğretmenler ona benim nerede olduğumu sorarlardı, o da benim için sürekli yalan söylemek zorunda kalırdı. Ben aslında antrenman için dinlenirken, o benim maçımın olduğunu söylerdi" diye konuştu.

Geçtiğimiz sezonun sonunda takımdan ayrılan teknik direktör Thomas Tuchel'le hiçbir sorununun olmadığını vurgulayan Nuri, bu sezon başında göreve getirilen, ama üst üste alınan başarısız sonuçların ardından görevine son verilen Peter Bosz dönemindeyse kendisini bulduğunu, "Son sekiz aydır kendi vücudumun yeniden patronu oldum" sözleriyle açıkladı.
"Dortmund son 10 yılda çok fazla büyüdü" diyen Nuri, Real Madrid ve Liverpool maceralarının ardından Dortmund'a geri dönüşünüyse, "Başka bir seçenek yoktu, Dortmund benim için her zaman orada duruyordu" ifadelerini kullandı.

59a666f5ae784902ece6148b

Nuri, Dortmund'un kendisi için ne kadar önemli olduğunuysa ilginç bir örnekle anlattı. Nuri henüz yedi yaşındayken, Dortmund'un 1997 Şampiyonlar Ligi Finali'nde Juventus'u 3-1 yenerek Avrupa'nın en büyüğü olduğu gece, annesinin doğum günü olduğunu, o gece ailesinin bu yüzden dışarıya yemeğe gittiğini, fakat kendisinin ve ağabeyinin evde kalıp maçı seyretmeyi seçtiklerini belirtti.

"KUPAYI KAYBETTİĞİMİZDE AĞLADIM"

O geceden 16 yıl sonraysa Dortmund'un bir sonraki Şampiyonlar Ligi Finali'nde Wembley'de yedek kulübesinde olan ve maça sonradan giren Nuri, o geceyi ise şöyle anlattı: "Kazanacağımızdan emindim. Tek sorun Bayern Münih'in son iki Şampiyonlar Ligi Finali'ni kaybetmesiydi, bu yüzden futbol tanrısı o gece Bayern'in yanındaydı."
Kupayı kaybettikleri son düdük çaldığındaysa, "Ağlamaya başladım" diyen Nuri, o geceye dair olan duygularını ise şöyle detaylandırdı: "Normalde futbol yüzünden çok fazla ağlamam, ama benim ve ağabeyimin evimizin oturma odasında Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırdığımız o gece gözlerimin önünden bir film şeridi gibi geçince, dayanamadım. Şeref tribününe madalyalarımızı takmak için gittiğimizde, kupaya dokunmalı mıyım diye düşündüm, ama yapmadım. Belki Allah bir gün bana o kupaya dokunmam için bir şans daha verir."
Eski teknik direktörü Jürgen Klopp hakkında da konuşan Nuri, "O bize herkesi yenebileceğimiz felsefesini verdi. Şampiyon olduğumuz sezonda, Şubat 2011'de karşılaştığımız Bayern Münih maçını hatırlıyorum. Maç öncesinde onlardan yedi puan öndeydik ve kamp yaptığımız otelde kendi aramızda şöyle diyorduk: 'Buradan beraberlikle ayrılırsak, şampiyonluk için sadece birkaç maçımız kalacak.' Nasıl olduğunu bilmiyorum ama Klopp birinden kendi aramızdaki bu konuşmayı duymuş. Bilirsiniz, o çok akıllı biridir. Ve sonra maçtan önce bizimle akıllara ziyan bir toplantı yaptı. Toplantının ardından stadyuma gitmek için otobüse bindiğimizdeyse, maçı kazanacağımızı biliyordum. Nitekim 3-1 kazanmıştık."

"BENİ İZLEMEK İÇİN BİLET ALMAZDIM"

Dortmund'un genç bir takıma sahip olduğuna vurgu yapan Nuri, genç oyuncuları yönlendirme görevini kabul etse de onlara ders vermek gibi bir arzusunun bulunmadığını belirtti. Tecrübeli futbolcu bu konuda da şu ilginç örneği verdi: "Bir taraftar olsaydım, benim gibi bir futbolcuyu izlemek için bilet almazdım. Ama Jadon Sancho'nun iki rakip oyuncuyu geçmesini izlemek için her zaman bir bilet alırdım."
Gelecekte ne olursa olsun, Dortmund'un hep hayatının merkezinde olacağını söyleyen Nuri, "Futbol kariyerim bittiğinde bile, Dortmund benim için asla sonu gelmeyecek bir hikaye olacak. Bir futbolcu, antrenör, yönetici ya da taraftar olarak, bu şehre Şampiyonlar Ligi kupasını geri getirmek istiyorum. Bunu başardığımda şehrin caddelerinde neler yaşanacağını görmeyi istiyorum, çünkü Bundesliga'yı ve Almanya Kupası'nı kazandığımızda neler olduğunu görmüştüm. Çılgın bir ortam vardı" yorumunu yaptı. 
Bu yaz Harvard'da spor yönetimiyle ilgili bir kursa kaydını yaptıran Nuri, futbolculuk kariyerini sonlandırdıktan sonraki hedefleri hakkında ise, "Futboldan sonra büyük planlarım var. Çocuklarımla sadece nasıl futbolcu olduğum hakkında konuşmak istemiyorum. Futbol sonrasında da onlara benimle gurur duymalarını sağlayacak şeyler vermek istiyorum" diye konuştu.


 

Söyleşi: Nuri Şahin

Nuri Şahin Çocuklarıma benimle gurur duyacakları şeyler vermek istiyorum, Nuri Şahin: Çocuklarıma benimle gurur duyacakları şeyler vermek istiyorum!

Yorum Yaz