Menü İcon

Karayalçın: 90’larda bu noktaya gelinmemişti

Karayalçın: 90’larda bu noktaya gelinmemişti

1993-95 yıllarının başbakan yardımcısı Murat Karayalçın, Güneydoğu’da çatışmaların yoğun olarak yaşandığı 90’lı yıllarda Erzincan-Tunceli yolunun günlerce kapalı kalmadığını söyledi. CHP İstanbul İl Başkanı Karayalçın, Barış Bloku mitinginin de önceden konuştukları gibi gerçekleşmediğini, CHP milletvekillerinin mitingi terk ettiğini söyledi.

Murat Karayalçın: SHP’nin Kürt Sorunu olarak adlandırdığı soruna ilişkin çözüm yöntemi 90’ların koşullarında hiçbir hükümet döneminde uygulanmadı.

Türkiye’nin güneydoğusunda PKK saldırıları ve Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonları söz konusu olduğunda kimi yorumcular “90’lara geri dönüş” tanımı yapıyor. 1990’lı yıllarda haber bültenlerinin önemli bir kısmı PKK saldırıları ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarına ayrılırdı. 1991 yılında kurulan DYP-SHP hükümetinde SHP kanadının liderliğini 1993 yılında Murat Karayalçın devraldı. Karayalçın 1993-95 yılları arasında dönemin başbakanı Tansu Çiller’in yardımcısı olarak Milli Güvenlik Kurulu toplantılarına katıldı. Murat Karayalçın’a “1990’lara geri mi dönülüyor?” sorusunu sorduk. Karayalçın’a göre, 90’larda bugünkü kadar olumsuzluklar yaşanmadı. Karayalçın, "Erzincan-Tunceli karayolu 90’ların koşullarında günlerce kapalı olmadı" dedi. Karayalçın 90’larda yanlışlıklar yapıldığını da kabul etti. Halen CHP İstanbul İl Başkanı olan Karayalçın geçtiğimiz Pazar günü İstanbul’da düzenlenen Barış Bloku mitingine destek verdiklerini ama mitingde açılan Abdullah Öcalan posterleri nedeniyle oradaki CHP’lilerin mitingi terk ettiğini söyledi. Karayalçın mitingin, miting öncesi konuşulanlar gibi gerçekleşmediğini de belirtti. Murat Karayalçın’a sorularımız ve yanıtları…

,

Yorum Yaz