Menü İcon

Ümit Fırat: Kandil'in mesajı inandırıcı değil

KCK’nın Dış İlişkiler Sözcüsü Demhat Ağit’in ‘çözüm süreci tekrar başlayabilir’ sözleri geniş yankı buldu. Peki, çözüm süreci yeniden başlar mı?

Röportaj Gazetesi

Ümit Fırat: Kandil'in mesajı inandırıcı değil

KCK’nın Dış İlişkiler Sözcüsü Demhat Ağit’in ‘çözüm süreci tekrar başlayabilir’ sözleri geniş yankı buldu. Peki, çözüm süreci yeniden başlar mı?

PKK’nın Türkiye’ye yönelik saldırıları devam ederken Kandil’den beklenmedik bir mesaj yayınlandı. KCK’nın Dış İlişkiler Sözcüsü Demhat Ağit çözüm sürecinin tekrar başlayabileceğini söyledi. Kandil’in çözüm süreci mesajınıu değerlendiren gazeteci-yazar Ümir Fırat, Kandil’in mesajının inandırıcı olmadığını söyledi. Fırat, “Çözüm süreci şu aşamada kapanmış görünebilir. Fakat Öcalan’ın yarın yapacağı bir açıklamayla yeni bir sayfanın açılması da mümkün. Burada öne çıkan isim kuşkusuz PKK ya da Kandil olmayacaktır. Öcalan’ın inisiyatifinde çözüm süreci farklı bir isimle devam edebilir” dedi.

“KANDİL’İN MESAJI İNANDIRICI DEĞİL”

Türkiye’nin PKK’yla sıcak çatışmaları devam ederken Kandil’den gelen  ‘çözüm süreci tekrar başlayabilir’ mesajı pek inandırıcı ve barış yanlısı gözükmüyor. Öncelikle askere yönelik saldırılarını durdurması gerekiyor.

“BARIŞ SÜRECİ FARKLI AKTÖRLERLE YÜRÜTÜLMELİDİR”

Çözüm sürecine ilişkin yapılan açıklamalara bakıldığında ‘artık geri dönülemez, gemileri yaktık’ şeklinde yorumlar söz konusu. Fakat durumun böyle algılanmaması gerekiyor. Evet, Kandil’in Türkiye’ye yönelik saldırıları sürerken PKK’nın var olduğu bir çözüm süreci yürümez. O nedenle burada barış süreci farklı aktörlerle ilerlemelidir.

“ÇÖZÜM SÜRECİNDE YENİ BİR AŞAMAYA GİDİLECEKKEN…”

Türkiye’de 7 Haziranın ardından hükümette yer alacak tek partinin AK Parti olmaması çözüm sürecindeki birçok ayrıntının da değişeceğine dair sinyaller vermişti.  Nitekim daha çözüm sürecinde yeni aşamaya gidilemeden PKK saldırıları gerçekleşmeye başladı. Bu da sürecin sekteye uğramasına ver farklı bir yol haritasına sebebiyet verecek gibi duruyor.

“ÇÖZÜM SÜRECİ FAKRLI BİR İSİMLE YÜRÜTÜLEBİLİR”

Çözüm süreci şu aşamada kapanmış görünebilir. Fakat Öcalan’ın yarın yapacağı bir açıklamayla yeni bir sayfanın açılması da mümkün. Burada öne çıkan isim kuşkusuz PKK ya da Kandil olmayacaktır. Öcalan’ın inisiyatifinde çözüm süreci farklı bir isimle devam edebilir.  

Söyleşi: Ejder Karakoç

Gazeteci-yazar Ümit Fırat,

Yorum Yaz