Menü İcon

Bulut Bağcı röportajında World Tourism Forum'dan bahsetti

İlki geçen yıl gerçekleşen ve bu yıl 4-6 Şubat tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan World Tourism Forum, şimdiden ‘’turizm sektörünün Davosu’u’’ olarak anılmaya başladı.

Röportaj Gazetesi

Bulut Bağcı röportajında World Tourism Forum'dan bahsetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı etkinlikte neler olacağını World Tourism Forum Başkanı ve Genç Turizmciler Derneği Başkanı Bulut Bağcı ve World Tourism Forum Başkan Yardımcısı Emre Gelen’ den dinledik.

World Tourism Forum’u sizden dinleyebilir miyiz? Forum’un amaçlarını anlatabilir misiniz?

Biz World Tourism Forum’u turizmin Davos’u olarak adlandırıyoruz. Turizm sektöründe birçok etkinlik ve fuar bulunuyor. Fakat genele bakıldığında World Tourism Forum (WTF) kadar kapsamlı ve güncel içerikli bir organizasyon dünya çapında henüz mevcut değil. Turizm, esasında barış ve dostluğun simgesi, çok boyutlu bir sektör. İçinde kültürlerin ve insanların kucaklaşmasına imkan veren bir özellik taşıyor. Bu yüzden World TourismForum’un sektörel amaçlarının yanı sıra dünya barışına hizmet etmek gibi de bir ideali var. İşin sektörel yanına gelince, turizm sektörü çok dinamik bir sektör. Özellikle internet ve kredi kartının hayatımıza girmesiyle  birlikte, seyahatlerimiz daha kolay bir hal almış durumda. WTF’ un da bu bağlamda en önemli amacısektörün bir adım önünden gidip dünya da bu sürece yön vermek ve sektörün liderlerini bir arayagetirmek. Bu bir araya getirme, kadim medeniyetlerin merkezi olan bu topraklarda olsun istedik.

WTF, önce bölge turizmine yön verecek stratejilerin konuşulduğu enternasyonel bir platform olarak asarlandı ve bu şekilde emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Geleneksel turizm deneyim turizmine doğru evrildiğini gözlemliyoruz. Türkiye bu gelişme karşısında nasıl konum alıyor?

1980-2000’lerde insanlar turizmi yeni yerler görmek olarak adlandırdı. Ama son dönemde bu, deneyimlerin elde edilmesine evrildi. tripadvisor.com adlı internet portalı ve mobil uygulama bunun en güzel örneğidir. Türkiye olarak daha önceleri bu mecralarda varlığımızdan söz etmemiz pek mümkün değildi. Özelikle 2002’den sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda yapılan yapısal değişikliklerle turizm alanında ivme kazanmaya başladık diyebiliriz. Kültür ve Turizm Bakanımız Mahir Ünal bu konuda çok vizyoner ve öncü bir isim.

Bu yılki WTF’un değindiği konular neler olacak?

Bu yıl üç ana konu başlığı üzerinde durduk. Bunlardan birincisi, ‘’Online Turizm’’. Turizm sektörünün değişiminin ve geleceğinin ana kaynağı şu anda online zemin. Bu yüzden çok önemsiyoruz. Bir diğer konu başlığımız ‘’Sınır Güvenliğinin Turizme Etkisi’’ diyebiliriz. Özellikle Paris, Mısır ve Tunus’ta yaşanan terör olayları bizi derinden üzdü. Bu ve bunun gibi olayların sektöre yansımalarını bu konu başlığından işleyeceğiz. Güvenlik yoksa turizmde yok diyebiliriz. Bir diğer başlığımız ise ‘’Turizm-Siyaset İlişkisi’’. Turizm çok hassas bir sektör; en ufak bir siyasi krizden etkileniyor. Bu konuyu tüm ayrıntıları ile Avrupa Komisyonu Eski Başkanı Jose Manuel Barroso’nun ağzından dinleyeceğiz. Bunların dışında bazı sektör başlıklarına da deyineceğiz. Mesela wedding tourism, turizm yatırımları, havacılık, business travel, sosyal medya gibi turizm sektörünün etkilediği ve etkilendiği bir çok başlığı katılımcılarımız uzman konuklardan dinleme fırsatı yakalayacak.

Söyleşi: Gökçen Ata

Bulut Buğra röportajında World Tourism Forum'dan bahsetti, Bulut Buğra röportajında World Tourism Forum'dan bahsetti

Yorum Yaz