Menü İcon

Bu ‘umutlu’ ev kadınlarını bir yerden hatırlıyorum!

Bu ‘umutlu’ ev kadınlarını bir yerden hatırlıyorum!

Katie, 6 yaşında. Kendi elleriyle hazırladığı “Duvarlar değil köprüler kuralım” pankartını taşırken yüzündeki ifade gururlu, endişeli. Fotoğrafını çekmeme izin veriyor; sınıfındaki Müslüman arkadaşları için burada olduğunu söylüyor, onları çok sevdiğini ve gitmelerine izin vermeyeceğini yazmamı rica ediyor. 
Michelle, 60’larında. Afro- Amerikalı. Mahallesi Harlem’den, tanıdığı herkesi toplayarak buraya geldiğini söylüyor. Sesinde, mimiğindeki “Biz neler gördük, yıkılmadık” tavrı, bunun Trump protestosu değil, ‘Martin Luther King’in gurur duyacağı bir birlik, beraberlik ve dayanışma gösterisi’ olduğunu söylüyor. 
Sarah, belki 40’larında; kendi tabiriyle ailesi ‘bin yıldır Yahudi’, önce aktivist ve New York’lu, sonra Yahudi. Bütün haftaya yayılan protestoların, yürüyüşlerin ortak organizatörleri arasında Yahudi topluluğu da var, Afro-Amerikan gruplar da...
Müslümanlar kadar Yahudilerin, göçmenler kadar ‘Everyday Americans’ olarak tabir edilen sıradan Amerikan vatandandaşlarının olduğu bir kalabalığın karşısında, New York valisi Bill de Blasio soruyor: “Bu şehrin, bu ülkenin değerlerini korumak adına savaşmaya hazır mısın?” On binler haykırıyor: “Eveeet....”
Evet, burası, yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarına gelen yasak sonrası kenetlenen bir şehrin buluşma yeri, şehrin meşhur Özgürlük Anıtı’na en yakın noktası: Bryant Park.

,

Yorum Yaz