Menü İcon

Armağan Kuloğlu: PKK'ya baskıyı sürdürmek gerekiyor

PKK’nın bu süre zarfında gücünü tekrar toplayabileceği düşünüldüğünde operasyonların kışın da devam etmesi konusu önem kazanıyor. Çünkü, geçtiğimiz dönemlerde de PKK’nın ‘çekilme’ süreci diyerek güçlendiği ortaya çıkmış ve bu noktaya gelmiştik.

Röportaj Gazetesi

Armağan Kuloğlu: PKK'ya baskıyı sürdürmek gerekiyor

Bölücü terör örgütü PKK’nın kış aylarına yaklaşılırken ‘eylemsizlik’ kararı alması geçtiğimiz dönemleri hatırlattı. Son dönemlerde artan TSK operasyonları, örgüte ait mühimmatları hedef aldı. Yapılan hava harekatlarında örgüt büyük ölçüde kayıp yaşadı ve yaşadıkları panik, telsiz konuşmalarına yansıdı. Büyük zarara uğrayan örgüt, kış aylarının yaklaşmasıyla beraber ‘eylemsizlik’ kararı aldı.

Peki, Türkiye PKK ile mücadeleye kış aylarında da aralıksız devam etmeli mi?

PKK’nın bu süre zarfında gücünü tekrar toplayabileceği düşünüldüğünde operasyonların kışın da devam etmesi konusu önem kazanıyor. Çünkü, geçtiğimiz dönemlerde de PKK’nın  ‘çekilme’ süreci diyerek güçlendiği ortaya çıkmış ve bu noktaya gelmiştik.

“PKK’NIN EYLEMSİZLİK KARARI SEÇİMLERLE İLGİLİ”

TSK’nın yapmış olduğu operasyonlar genellikle hava operasyonlarıdır. Bu hava operasyonlarının çoğu da sınır ötesinde, bir kısmı da sınır içindedir. Sınır içinde yapılan operasyonların çoğu da kara operasyonlarıdır. Sınır içinde yaptıkları hava operasyonlarını, istihbarat elde ettikçe hava şartları ne olursa olsun, yapmak durumunda. Sınır dışında da tespit ettikleri hedefleri, hava taarruzlarıyla etkisiz hale getirmeye çalışıyor. O bakımdan PKK’nın eylemsizlik kararı alması seçimlerle ilgili şu anda. Seçimlere kadar eylemsizlik kararı aldı ki, seçimlerin yapılmasını istiyor. Bir güvenlik zafiyeti çıkıp da seçimler yapılmaz olmasın, bölgede istikrarsız bir durum ortaya çıkıp da buralarda sorun çıkmasın, seçimler yapılsın diye, HDP’nin lehine böyle bir karar aldı.

“KIŞ AYLARINDA PKK’NIN SALDIRILARI AZALIR AMA TAMAMEN DURMAZ”

Seçimlerden sonra zaten kış ayları geliyor. Kış aylarında da genelde PKK’nın etkisi ve saldırıları azalır ama tamamen durmaz. Özellikle şehir içlerindeki faaliyetlerine devam etmesi beklenebilir. Kırsal alandakiler azalır ama şehirlerdekinde bir azalma olmaz. Çünkü şehirlerde hava şartlarının çok fazla etkili olması bu saldırıları etkilemez. Bütün emniyet güçleri de yapılacak bu saldırılara karşı mutlaka karşılık verecektir. Bunun dışında saldırıyla ilgili istihbarat elde ettiği zaman da bunları saldırı yapılmadan önce etkisiz hale getirmek için operasyonlar düzenleyecektir.

“OPERASYONLAR KIŞ AYLARINDA DA DEVAM EDER”

PKK’nın tespit edilmiş hedeflerini de saldırı olsun olmasın bugün olduğu gibi kış aylarında da sınır ötesindeki bölgelerde bu operasyonları devam ettirecektir. Bunun durması diye bir sebep yok ancak, durdurulması siyasi olarak olur. Siyasi otorite ‘operasyon yapmayalım’ diye bir karar alırsa ancak TSK o zaman operasyonları durdurur.

“PKK’YA BASKIYI SÜRDÜRMEK GEREKİYOR”

PKK üzerinde oluşturulan baskı ve onun bir panik havasına doğru sürüklenmesi, Türkiye için bir avantajdır. Bu avantajı iyi kullanıp, baskıyı devam ettirmesi lazım. Baskıyı çektiğiniz zaman tekrar kendisini yenilemesine neden olabilir. O bakımdan bu baskıyı sürdürmek lazım. Siyasi otoritenin de bunun dışında bir karar almaması lazım ve bu baskının devam etmesi yolunda TSK’nın verdiği talimatı geri çekmemesi lazım. Bu surette PKK’nın gittikçe zayıflaması ve yeniden etkisiz hale getirilerek terörün gündemden düşürülmesi mümkün olabilir. Nasıl 1998 yılında gündemden düşmüş ve 2003-2004 yılına kadar bir eylemsizlik durumu ortaya çıkmışsa, bu PKK’nın askeri alanda mağlup edilmesi ve siyasi alanın da buna müsait olmasından kaynaklanmıştı.

“EĞER SİLAHLI GÜÇ ORTADAN KALKARSA, SİYASİ BÖLÜCÜLÜĞÜN DE ELİ ZAYIFLAYACAKTIR”

Diyorlar ya ‘30 yıl savaşıldı, başarıya ulaşılamadı.’ Bu yalan ve yanıltıcı bir bilgi. PKK birkaç defa yenildi, 2011’de de baskı üzerinde kurulmuştu ve en az 1 yıl daha devam ettirilmesi gerekirken bir çözüm süreci ortaya atıldı ve operasyonlar durduruldu, silahlı kuvvetlerin de itibarsızlaştırılması için büyük bir psikolojik harekat ortaya konuldu. Yoksa PKK yine mağlup ediliyordu, şimdi yeni bu fırsat ele geçti. Tekrar PKK mağlup edilebilir, askeri alanda mağlup edilebilecek durumda. PKK’yı askeri alanda etkisiz hale getirmedikten sonra terörün ve bölücülüğün engellenmesi mümkün değil. Çünkü silahlı güç olarak sürekli bu konuyu gerçekleştirecek, saldırılarını düzenleyecek bir siyasi bölücülüğü de destekleyecektir. Eğer silahlı güç ortadan kalkarsa, siyasi bölücülüğün de eli zayıflayacaktır. Türkiye’de bölücülük tehdidini azaltacak ve bir süre sonra ortadan kaldıracaktır. Bu operasyonların durmaması, baskının devam etmesi ve askeri alanda mutlak olarak mağlup edilerek onun siyasi alana vermiş olduğu desteğin ortadan kaldırılmış olması gerekiyor.

Söyleşi: Ajans Haber

,

Yorum Yaz