Menü İcon

Abdurrahman Mustafa: Türkmenlerin sadece Türkiyesi var

Rusya, terör örgütü IŞİD'e müdahale adı altında başlattığı saldırılarda, rejim muhalifi güçlerle birlikte Bayırbucak bölgesindeki Türkmenleri de vurmuştu. Rusya'nın Lazkiye kırsalındaki Cebel Ekrad bölgesine yoğun hava saldırısı sonucunda 6 Türkmen'in

Röportaj Gazetesi

Abdurrahman Mustafa: Türkmenlerin sadece Türkiyesi var

Rusya, terör örgütü IŞİD'e müdahale adı altında başlattığı saldırılarda, rejim muhalifi güçlerle birlikte Bayırbucak bölgesindeki Türkmenleri de vurmuştu. Rusya'nın Lazkiye kırsalındaki Cebel Ekrad bölgesine yoğun hava saldırısı sonucunda 6 Türkmen'in şehit olduğu haberide geçtiğimiz günlerde ajanslara düştü. Bölgede zaten birçok düşmanla mücadele eden ve müttefiki olmayan Türkmenlerin durumu Rusya'nın savaşa dahil olmasıyla daha kritik seviyelere geldi.

“Rusya’nın DAEŞ’e karşı çok etkin bir mücadelesi olduğu dillendiriliyor. Bu kesinlikle bir algı operasyonudur. Suriye’de herkes DAEŞ’i bir piyon olarak kullanıyor. DAEŞ’le şuana kadar ciddi bir şekilde Özgür Suriye Ordusu ve Türkmenler haricinde hiç kimse savaşmadı” diyen Abdurrahman Mustafa AjansHaber’e şu değerlendirmelerde bulundu:

“BURADA SADECE DÜŞMANLAR DEĞİŞİYOR”

Türkmenler zaten beş yıldır ‘Onur Verici Birlik Mücadelesi’ adını verdiğimiz bir mücadeleyle burada bir savaş veriyoruz. Burada sadece düşmanlar değişiyor. İlk mücadelemiz Esed’e karşıydı. Esed katlediyordu insanlarımızı. Daha sonra Hizbullah geldi ondan sonra İran geldi, şu anda da Rusya geldi.

“TÜRKMENLERİN SADECE TÜRKİYESİ VAR”

Biz tüm bu düşmanlara rağmen yolumuza devam ediyoruz. Maalesef Suriye’de Türkmenlerin bir müttefiki yoktur. Türkmenlerin sadece Türkiye’si bir anavatanı vardır. Türkmenler tüm katliamlardan stratejik bir noktada bulunduğu için ilk etapta etkileniyor. Türkmenler Türkiye’nin bir uzantısı olarak görülüyor. Türkmenler Türk olmanın bedelini ödüyor.

“SAVAŞ YENİDEN DİZAYN EDİLİYOR”

Suriye’deki savaşta denklemler Rusya’nın girmesiyle değişiyor. Suriye’de savaş uluslararası güçler tarafından yeniden dizayn ediliyor. Bir taraftan Rusya’nın Esed’i ayakta tutması bir taraftan uluslararası koalisyonun PYD ile iş birliği yapması Suriye’deki bütün dengeleri alt üst etti.

“DAEŞ ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONU YAPILIYOR”

Rusya’nın DAEŞ’e karşı çok etkin bir mücadelesi olduğu dillendiriliyor. Bu kesinlikle bir algı operasyonudur. Suriye’de herkes DAEŞ’i bir piyon olarak kullanıyor. DAEŞ’le şuana kadar ciddi bir şekilde Özgür Suriye Ordusu ve Türkmenler haricinde hiç kimse savaşmadı.

“DAEŞ’İ NE RUSYA NE ABD NE DE KAHRAMAN İLAN ETTİKLERİ PYD VURUYOR!”

Rusya’da şuanda Özgür Suriye ordusunu vuruyor. Bu konuyla ilgili çeşitli açıklamalarımız da oldu. Rusya’nı ilk operasyonu da bize oldu. Bayır - Bucak’ta Türkmenler vuruldu. Orada radikal güçler yoktu. Orada bir DAEŞ yok. DAEŞ bizim bölgemizde, Azez’in doğusunda. Bizim birliklerimiz de orada. DAEŞ’le üç aydır çatışıyoruz. 150’den fazla sadece Türkmen şehidimiz var. DAEŞ nerdeyse Halep’e yanaştı ama kimse müdahale etmiyor. Ne Ruslar vuruyor ne Amerika vuruyor ne de kahraman ettikleri PYD vuruyor. Şuanda da PYD’ye Özgür Suriye Ordusu ile birlikte savaşıyor diye yeni bir kılıf uydurmaya çalışıyorlar. Bu tamamen aklandırma operasyonudur. Amerika tonlarca silah veriyor.

“PYD’NİN İŞLEDİĞİ SAVAŞ SUÇLARI RAPORLANDI AMA…”

Uluslararası Af Örgütü dün yine bir rapor yayımladı. Bu örgütün yayımladığı ikinci rapor. Bu raporda PYD’nin yaptığı insan hakları ihlalleri açıkça belirtiliyor. Bu raporlarda PYD’nin savaş suçu işlediği belirtiliyor. Uluslararası Af Örgütü de ciddi bir kuruluştur. Tüm bu raporlara rağmen PYD uluslararası hukuka tabi tutulmuyor. Af Örgütü’nün çıkardığı b rapor gerçekten çok önemli. Bizim başından beri söylediklerimizin yazılı bir kanıtı niteliğindedir. Bu konuyla ilgili gayri resmi de olsa Birleşmiş Milletler’in de bir raporu söz konusu. Sonuç olarak Türkmenler zor durumda bunu net olarak ifade edebiliriz.

 

Söyleşi: Ejder Karakoç

,

Yorum Yaz