Menü İcon

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa: Topraklarımızdan Oluyoruz

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, “Türkmenler Türkiye’nin desteğine rağmen zorda. PKK’nın Suriye uzantısı PYD kaostan faydalanıyor. Biz topraklarımızdan oluyoruz” diye konuştu.

Röportaj Gazetesi

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa: Topraklarımızdan Oluyoruz

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, “Türkmenler Türkiye’nin desteğine rağmen zorda. PKK’nın Suriye uzantısı PYD kaostan faydalanıyor. Biz topraklarımızdan oluyoruz” diye konuştu.

DAHA önce hiç bir yazılı medya kuruluşuna konuşmayan Suriye Türkmen  Başkanı Abdurrahman Mustafa, Vahdet'in sorularını cevaplandırdı. Abdurrahman Mustafa, Suriye Türkmen Meclisi’nin nasıl kurulduğundan, Türkiye'nin kendilerine yardım edip etmediğine kadar bir çok soruya açıklıkla karşılık verdi.  

Suriye Türkmen Meclisi nasıl kuruldu?

Suriye Türkmenleri, diğer tüm Suriyeli gruplar gibi savaş öncesinde örgütlenme tecrübesi ve lider kadrosuna sahip değildi. Türkmenlerin siyasallaşma yönündeki ilk çabaları Arap muhalefeti gibi Suriye dışında gerçekleşmiştir. Coğrafi konumları, akrabalık bağları, uzun yıllardır Suriye Türkmen diasporasının Türkiye’de var olması ve Türkiye’nin muhaliflere destek vermesi gibi nedenlerle çabaların merkezi Türkiye olmuştur. Türkiye’de 2011 sonrasında Suriye Türkmenleri tarafından kurulmuş olan siyasal partilere ek olarak Türkiye’de yaşayan Suriye Türkmenlerinin girişimi ile 2012 yılında Suriye Türkmenleri Platformu kurulmuştur. 29 Mart 2013 tarihinde de Suriye Türkmen Meclisi kurulmuştur. Kuruluş Ankara'da gerçekleşmiştir. 400 delege Meclisimizin kurulması yönünde oy kullanmıştır. Bu tarihi toplantıya Suriye  muhalefeti de tam kadro katılmıştır.   

Tek bir toplantı mı yaptınız?

Hayır. Suriye Türkmen Meclisi İkinci Genel Kurul’u da  9-10 Mayıs 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşti. Yapılan seçimler sonucunda 360 delegenin oyu ile ben Meclis Başkanı seçildim. 42 kişilik Meclis oluşturulmuştur. Meclis üyelerinin dağılımı vilayetlere göre yapılmıştır. 13 kişilik Yürütme Kurulu seçilmiştir.

Uluslararası kuruluşlar sizi tanıyor mu?

Suriye Türkmen Meclisi'ni başta Türkiye olmak üzere uluslararası camia ve BM tanımaktadır. Suriye Türkmen Meclisi meşru ve tek temsilcidir. 
 

Hedefiniz nedir?

Türkmen Meclisi’nin ana hedefi kurulacak Yeni Suriye’de Türkmenlerin asli/kurucu unsur olarak sayılması ve kültürel haklarının tanınmasıdır. Bu hakların da anayasa tarafından garantiye alınmasını hedefliyoruz. 
 

Suriye'de ne kadar Türkmen yaşamaktadır?

Suriye’de 3.5 milyon Türkmen yaşamaktadır. Suriye Türkmenleri yoğunluklu  olarak Halep, Lazkiye (Bayır-Bucak), Hama, Humus, Raka, İdlip, Golan şehirlerinde yaşamaktadırlar.
 

İç savaştan ne kadar etkilendiler?

Savaş sonrasında Türkmenler ciddi anlamda sıkıntıya girmişlerdir. Her platformda dile getirdiğimiz üzere Suriye’de yaşanan savaşın en büyük mağduru Suriye Türkmenleridir. Yaptığımız saha araştırmasına göre savaş sonrasında Türkiye’ye 120 bin kadar Suriye Türkmeni gelmiştir.  Bu sayının 22 bin kadarı kamplarda geri kalanı ise kendi imkanları ile yaşamaktadır. Bir kısım Türkmen ise Lübnan’a kaçmak durumunda kalmıştır. 

Esad güçleri,  PYD, El Nusra ve DAEŞ’e nasıl davranıyor, Türkmenlere nasıl davranıyor?  

Halep Türkmen Bölgesi DAEŞ ve PYD’nin kontrolü altındadır. Bayır-Bucak Türkmen Bölgesi’nin Bayır köyleri boşaldı.  Bucak bölgesi köyleri ise Esad rejiminin kontrolünde. Rakka Türkmen bölgesi DAEŞ’in kontrolündedir. Buralarda hep sorun yaşanmaktadır. Hama-Humus Türkmen bölgesinde yaşayan Türkmenler ise etnik temizliğe maruz kalmıştır.  Köyleri ve toprakları ellerinden alınmıştır. Suriye Türkmenlerinin en büyük mağduriyeti burada yaşanmıştır. Şam-Golan Türkmen bölgesi tümüyle Rejimin kontrolündedir. Bugün bir sonuç olarak; Suriye Türkmenleri kendi topraklarında varlıklarını ve kimliklerini koruyamaz duruma gelmiştir. Köyleri boşalmıştır, toprakları ellerinden alınmıştır. 

Türkmenler ne istiyor?

Bizler topraklarımızı terk etmek istemiyoruz. Nitekim biliyoruz ki bizler o topraklardan tümüyle çıkarsak bir daha asla dönemeyeceğiz. Kendi topraklarımızda güvende kalmak istiyoruz. Ancak Suriye’de yaşanan savaş en çok bizi  hedef almakta çünkü Türkmenlerin yaşadıkları bölgeler son derece stratejiktir. Bu nedenle tüm gözler Türkmen topraklarının üzerindedir.

Türkiye dışındaki Türk devletlerinden herhangi bir destek aldınız mı?

Hayır. 

Dünyadaki diğer Türk toplulukları için de Türkiye’nin bir güç olduğunu düşünüyor musunuz?

Mutlaka. Türkiye’nin varlığı, güçlü olması tüm Türk dünyası için her şeyden önce bir motivasyon kaynağıdır. Bizler Suriye Türkmenleri olarak Türkiye’yi anavatanımız bildik. Rejimin en şiddetli baskılarına maruz kaldığımız dönemlerde bile Türkiye’nin varlığı bize yaşama cesareti vermiştir. Şimdi de her zaman söylediğimiz gibi Türkiye Cumhuriyeti’ne minnettarız. Tek destekçimiz Türkiye’dir. Türkiye’nin güçlü olması, Suriye Türkmenliğinin güçlü olması anlamına gelmektedir.

Türkiye'den nasıl destekler alıyorsunuz?

Suriye Türkmen Meclisi siyasi bir kuruluştur ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurumları ile irtibattadır. Dışişleri Bakanlığı ile direk olarak irtibat halindeyiz. Öğrencilerimiz ile ilgili konuları YTB; kamplardaki Türkmenler ile ilgili konuları ise AFAD, Kızılay gibi devlet kurum ve kuruluşları ile hallediyoruz.
 

MİT tırlarıyla ilgili haberlerden nasıl etkilendiniz?

Suriye Türkmen Meclis'i olarak Türkiye'den her zaman yardım görüyoruz. Ne ihtiyacımız varsa Dışişleri yetkililerine bildiriyoruz. Oradan da bu ihtiyaçlarımız karşılanıyor. Şimdiye kadar ne talep ettiysek yerine getirildi. Böyle tartışmaların yapılması Suriye Türkmenlerine zarar vermektedir. Ne talep ediyorsak Türkiye yerine getirmektedir.

 

Söyleşi: Vahdet

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa,

Yorum Yaz