Menü İcon

Zeynep Üstünel: ''Kızlarım oksijen kaynağım''

Zeynep Üstünel: ''Kızlarım oksijen kaynağım''

- Son zamanlarda sizi sık sık TOG'un yardım etkinliklerinde görüyoruz. Vakfınızdaki çalışmalardan ve sizin vakfa kattığınız değerlerden bahsedebilir misiniz?

Toplum Gönüllüleri (TOG) ve Tohum Otizm Vakfı sosyal komite üyesiyim. TOG vakfı ile bir çok değişik projede çalışmaktayım. Bunlar arasında beni en çok etkileyen projelerden biri; 12-18 yaş tutuklu çocukların tekrar suça yönlendirilmesini önlemek ve sorunsuz halde sosyal hayata yeniden uyum sağlamaları konusunda destekleyen "Aynı Gökyüzüne Bakıyoruz" projesidir. Diğer bir projede maddi imkanlari kısıtlı olduğu için sokakta çalışmaya başlayan ve iyi bir eğitim sağlanamayan çocukların sosyal aktivitelerle kişisel gelişimine katkıda bulunan "Sokak Lambalari Projesi"dir. Sonuncusu ise Cinsiyet eşitligi ve kız çocuklarının eğitimine fon sağlayan "Eksik Etek Proje" sidir. Vakfımıza kaynak sağlamak için 25 Kasım Cuma günü Adile Sultan Saray'ında Most Production’la birlikte "Hayat Şarkısı" dizi oyuncularının katılacağı bir öğle yemeği organize ediyoruz.

Tohum Otizm Vakfı, otizmli çocukların erken tanı, eğitim ve sağlık gereksinimlerini karşılamak için ülke çapında farkındalık yaratmak amacı ile kurulan bir vakıftır. Şuan doğan her 68 çocuktan biri otizimli olarak dünyaya gelmektedir. Ülkemizde sayısı 300 bin civarında bulunan çocuk ve bireyler anayasal hakları olan eğitime ulaşamamaktadır. Vakıf bu özel çocuklara ve ailelerine yardımcı olmak için çalışmaktadır. Kaynak sağlamak için, 29 Kasım Salı günü Sait Halim Paşa Yalısı'nda "Geleneksel Yılbaşı Alışveriş Şenliğimiz" olacaktır. Bir birey olarak katabileceğimiz şey, sosyal sorumluluk projelerine maddi veya manevi destek vermek, çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirmek, çevremize bunu yaymak olmalıdır.

- Sizce ülkemizdeki sosyal sorumluluk alanındaki en büyük eksiklikler neler?

Turkiye'de Sosyal Sorumluluk kavramına son yıllarda çok önem veriliyor. Bazı okulların bu konudaki calışmalarını takdir ediyorum. Sürekli yeni dernekler kurulmasına karşılık bu projelere destek veren  kişi ve kuruluşların hep aynı olması, hiçbir dernek veya vakıfın da yeni bir fikir üretmeden balo, kermes gibi hep aynı projeleri tekrarlaması kaynak bulunmasını zorlaştırıyor.

,

Yorum Yaz