Menü İcon

Zakkum: İstanbul Seyircisi Biraz Tok

Kinetix Fest ile üniversiteleri gezen Zakkum’u İstanbul ayağında yakaladık. Kuliste konuştuğumuz grup üyeleri festivalin yanı sıra müzik öykülerini HT Magazin’e anlattılar.

Röportaj Gazetesi

Zakkum: İstanbul Seyircisi Biraz Tok

Kinetix Fest ile üniversiteleri gezen Zakkum’u İstanbul ayağında yakaladık. Kuliste konuştuğumuz grup üyeleri festivalin yanı sıra müzik öykülerini HT Magazin’e anlattılar. Ankara'da  1999 senesinde "Rain Dog" adıyla kurulan ve o zamandan beri ayrılmayan kemik kadrosuyla rock grubu "Zakkum", kuruluş hikâyelerini ve grubun hâlâ nasıl ayakta kaldığını anlattı. Ankara’da yaşayan grup elemanları sürekli birlikte olduklarını, sosyal ve müzikal olarak sürekli paylaşım içinde olduklarını söylediler.

Grup nasıl kuruldu? Grubun kurucu üyeleri kimlerden oluşuyor?

Biz 1999 senesinde Ankara’da kurulduk. Cem, Yusuf ve ben o zaman kadroda bulunup grubu günümüze kadar getiren kişileriz. Grubu kurduktan birkaç sene sonra basçı arkadaşımız Emre de bize katıldı. O zamandan beri bu kemik kadro değişmedi. Hepimiz üniversite amacıyla Ankara’da buluştuk ve “Raindog’’ adıyla kurulduk sonrasında 2007 yılına kadar devam ettik. 

Zehr-i Zakkum albümünden sonra tarz değişikliğine gitmenizin sebebi nedir?

Aslında biraz “13’’ albümündeki “Anason’’ şarkısıyla tarz değişikliğine gittiğimizi söyleyebiliriz. Albüm 13 parçadan oluşuyordu ve bütün şarkıların tarzı farklıydı. Aslında tarz sıkıntımız yok, içimizden nasıl gelirse müziğimizi o şekilde şekillendiriyoruz. Biraz da yaşların ilerlemesiyle birlikte tarz değişikliğini kendimize yakıştırdığımızı gördük ve böyle devam etmeye karar verdik. 

Yabancı gruplardan hâlâ ilham alıyor musunuz?

Yabancı grupları ve yeni çıkan şeyleri merakla takip ediyoruz. İlham alma konusuna gelirsek “Ben Ne Yangınlar Gördüm’’ isimli parçamızı dinleyip kendiniz karar verin.

Karı Koca Gibi Olduk

Grubunuzun üretkenliğini etkileyen unsurlar neler?

Sanırım Ankara’da yaşamamız ve çok kolay bir araya gelebilmemiz. Benceİstanbul’daki gruplar çok fazla bir araya gelemediği için bir süre sonra süreklilik ve daha fazla çalışma gibi imkânlar kaybolduğunda bir hantallık çöküyor. Sürekli bir araya geliyoruz, çok fazla beraber vakit geçiriyoruz, müzikal ve sosyal anlamda.

10 sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

Daha fazla şarkı ve insana ulaşmak.

Bunca yıldır ayrılmadan aynı grupta çalıyorsunuz, bunun bir formülü var mı?

Ailelerimizden çok birbirimizi görüyorduk. Biraz karı koca gibi olduk. Grup olmak, dört kişinin bir arada olması böyle bir şey. Birbirini sevmekle de alakalı bir şey bu. Birbirini sevmeyen insanların toplanıp ortaya bir şarkı çıkarıp bunu sahnelendirmesi çok zor geliyor bana.

İstanbul’daki müzik dinleyicisiyle Ankara’daki arasındaki farklar neler?

İstanbul seyircisinin çok fazla konser ve etkinlik imkânları var. İstanbul seyircisini tok kelimesi biraz daha çok açıklıyor. Bana kalırsa fırsatlarının çok olmasından dolayı.

Söyleşi: Ht Magazin

Müzik Grubu Zakkum,

Yorum Yaz