Menü İcon

Futbolun rambosu: Yusuf Altıntaş

Futbolun rambosu: Yusuf Altıntaş

Futbolcu olmaya Bursaspor’da oynayan babanızı izleyerek mi heveslenmiştiniz?

Onu izlediğimi hatırlıyorum ama ailede sadece o yoktu. Amcalarım da futbolcuydu. Hatta biri Kocaelispor’da kaptandı. Abim de yine orada oynuyordu. Onların arasında benim futbolcu olmamam garip olurdu herhalde. Babam beni tarlalarda koşturuyordu. Kocaelispor’da oynamaya başladım. Amcalarıma yetişemedim ama abimle takım arkadaşı olduk. Bir ara parasızlıktan bıraktım. Sana bir takım blue jean için geri döndüm. İyi ki kandırmışlar beni. Santrfordum o zaman.

Santrfordan stoperliğe nasıl geçtiniz?

Hocam “Oğlum seni bir de orada deneyelim” dedi. Geçtim ben de.

Santrforda nasıldınız?

Yırtıcıydım. Bulduğumu indirirdim ama stoperlik bana daha çok uydu. Kesiyorum, indiriyorum… Hocama “Artık buradan bir yere gitmem” dedim. İki sene sonra da A takıma yükseldim. Milli takıma da gidiyordum.

Galatasaray sizi milli takımda mı görmüştü?

Sadece Galatasaray değil ki! Beni Fenerbahçe de çok istiyordu. Kocaelispor’a bir çuval para getirmişlerdi. Onlar 25 milyon peşin veriyordu ama 17,5 milyona Galatasaray’a gittim, onu da al alabilirsen! Galatasaraylı olduğum için hiçbir zaman gocunmadım.

10 yıl boyunca Galatasaray’da oynarken size yeniden teklif getirmediler mi?

Peşimi hiç bırakmadılar ama Fatih Terim’e söz vermiştim. Fenerbahçeli Kahveci Yavuz adında biri vardı. Fenerbahçe’nin istediği futbolcuları kaçırmak onun işiydi. Araya o girdi. O zaman Galatasaray’ın iki yıllık futbolcusuyum. Beni Fenerbahçe başkanı Tahsin Kaya’nın yanına götürdüler. 400 milyon lira verdiler, 325’i peşin. Düşün, Florya’da dubleks daireler 20 milyon civarı! 225 milyona Galatasaray’da kaldım; 7,5 milyonu peşin, gerisi iki senede. Florya’ya gidince de bu sefer Alp Yalman yeniden kaçırmasınlar diye beni odasına kilitledi. Hem çok sıkıcı bir şey hem de gurur duyuyorsun. Koskoca Galatasaray beni elinde tutmak için odaya hapsediyor!

Galatasaray’a gider gitmez Derwall’le çalışmaya başlamışsınız. Yaptırdığı çalışmalar size farklı geliyor muydu?

Ne yaptırırsa yapıyorduk, bir bildiği vardır diye düşünüyorduk. Bir gün bana “Artık orta sahanın sağında oynayacaksın” dedi. Stoperde oynarken topu kesiyordum bitiyordu ama orta sahanın sağına geçince adam eksiltmeye de başladım. Borussia Dortmund’la Almanya’da bir hazırlık maçı yapmıştık. Beni yeni yerimde izlediler, sonra da almak istediler ama korktum. Erdal Keser bana az yalvarmadı. “Deli misin? Böyle teklif geri çevrilir mi?” dedi, dinlemedim. Daha önce kimse gitmemiş ki ne bileyim.

Rambo lakabını almanız da o döneme mi denk geliyor?

Tam olarak ne zaman dediklerini hatırlamıyorum ama çok havalı olmuştu. 40 bin kişi “Rambo” diye bağırınca mutluluktan delirdim. Daha önce iki kişiyi geçiyorsam beş kişiyi geçmeye başladım!

,

Yorum Yaz