Menü İcon

Hedwig ve Angry Inch'in Türk yıldızı: Yılmaz Sütçü

Hedwig ve Angry Inch'in Türk yıldızı: Yılmaz Sütçü

Hedwig ve Angry Inch müzikali sezonun en çok konuşulan ve merak uyandıran oyunlarından. Müzikali Türkiye'de sahnelemeye nasıl karar verdiniz?

Orijinal adıyla Hedwig and the Angry Inch, 1998 yılından beri sahneleniyor. Komedi klüplerden Off-Broadway dediğimiz, daha özgür, alternatif ve düşük bütçeli yapımların sahnelendiği tiyatrolardan sinemaya, oradan da dev bütçeli -biraz da turistik bulduğum- Broadway’e taşınmış kült bir glam rock müzikali. Feleğin sillesini dört bir yandan yemiş Doğu Alman şarkıcı ve şarkı yazarı Hedwig’in hikayesini anlatıyor. Hikayeyi okuyan veya sinemada izleyen birinin gönlünü Hedwig’e kaptırmaması imkansız. Ben de hikayenin tutkunlarından biri oldum ve bunu herkesle paylaşmak istedim.

Müzikalin hikayesinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Berlin'in ikiye bölündüğü yıllarda Doğu tarafında yaşayan bir Alman vatandaşı olan Hansel, orada görev yapan Amerikalı bir askere aşık olur. Aşık olduğu adamla kaçmaya karar verir ama Berlin Duvarı’ndan kaçmak için bulabildikleri tek yol evliliktir. Evlenmek için de önce cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmesi gerekmektedir. Ameliyat başarısız olur. Yine de Hansel adını Hedwig olarak değiştirir ve Amerika’ya taşınır. Ancak burada da insanoğlunun açgözlülüğünden nasibini alır. Bestelerini çalan Tommy, ünlü bir yıldız olma yolunda ilerlerken, kurduğu mütevazi grubuyla sesini duyurmaya çalışıyor.  Hedwig de hikayesini anlatmak üzere Tommy’nin arkasından bir dünya turnesine çıkıyor ve yolu bu sefer de İstanbul’a düşüyor.

Türkçe'ye çevirisinde ve şarkı sözlerinin uyarlanmasında da sizin imzanız var değil mi?

Evet; çeviri, uyarlama ve şarkı sözleri bana ait.

,

Yorum Yaz