Menü İcon

Yıldıray Şahinler: ''İnsanı insan yapan utanma duygusudur''

Yıldıray Şahinler: ''İnsanı insan yapan utanma duygusudur''

Bugüne dek birçok kez sohbet ettik sevgili Yıldıray Şahinler’le. Her seferinde uzun uzun ortak aşkımızı, tiyatroyu konuştuk. İlk kez uzun uzun bir dizi hakkında konuşmak için buluştuk. Malum, kendisinin rol aldığı ‘İçerde’ adlı dizi pazartesi akşamları herkesi ekran başına kilitliyor. 

Canlandırdığı ‘Alyanak’ karakteriyse çok sevildi, herkesin dilinde. “Alyanak aslında karakterin soyadı, lakap haline gelmesiyse heyecanlandığında ve korktuğunda kızarmasından” diye anlatırken Şahinler, aklıma İstanbul Halk Tiyatrosu’nun ‘Bezirgân’ adlı oyununun kulisinde bana kurduğu “Utandığında yüzün kızarıyor, umarım bu özelliğini hiç kaybettirmez hayat sana” cümlesi geldi. 

Elimde allık fotoğraf çekimi için kendimden bir Alyanak yaratmaya çalışırken, “Bu ülkede her gün ayrı bir acıya uyanıyoruz ama çoğunluğun yüzü hiç kızarmıyor” dedim. “Haklısın” dedi ve ekledi:

‘İNSANI İNSAN YAPAN UTANMA DUYGUSUDUR ’

“Ben dünyayı utanç duygusunun kurtaracağını düşünürdüm ama bilinçli olarak utanç duygusunu, vicdanı hayatından ayıklamış çok insan var. Kendilerine kazanç kaybettirdiğini fark ettikleri için yapmışlar bunu. Oysa insanı insan yapan vicdanı ve utanma duygusudur. Yüzü kızaran, utangaç insandan iyi oyuncu olur. 

Çünkü onlar iyi insanlardır.” Sohbetimize geçmeden önce hâlâ vicdanının ve utanma duygusunun etkisiyle yüzü kızarabilen herkesi o bu aralar ne yazık ki gözyaşından geçilmeyen al yanaklarından öperim. 

 Vicdan demişken, İstanbul Halk Tiyatrosu’nun ‘Alevli Günler’ ve ‘Bezirgân’ adlı oyunlarını ilk fırsatta izleyin. Çünkü tiyatro vicdanı uyandırır, empatiyi hazırlatır, iyidir, iyileştirir.

,

Yorum Yaz