Menü İcon

Yerli savaş teknolojileri terörün belini kırdı

Son yıllarda gelişen savunma sanayi teknolojilerine ülkemiz de ayak uydurdu. Özellikle terörle mücadalede kullanılan yerli teknolojiler, sağlamış oldukları yüksek performansıyla terörün adeta belini kırdı. Kuzey Irak bölgesinde artan terör olaylarına karşı

Röportaj Gazetesi

Yerli savaş teknolojileri terörün belini kırdı

Son yıllarda gelişen savunma sanayi teknolojilerine ülkemiz de ayak uydurdu. Özellikle terörle mücadalede kullanılan yerli teknolojiler, sağlamış oldukları yüksek performansıyla terörün adeta belini kırdı. Kuzey Irak bölgesinde artan terör olaylarına karşın kullanılan sistemler, hedeflenen bölgeleri tam isabetle vurmayı başardı. Bu sayede birçok terör bölgesi imha edildi. İşte ‘Milli’ savunma teknolojilerimiz…

YERLİ TEKNOLOJİLERİMİZE UZAKTAN MÜDAHALE EDİLEMİYOR

2012 yılında Çin’deki Jiuquan Fırlatma Üssü’nden uzaya fırlatılan yerli uydumuz Göktürk-2, dünyayı uzaydan görüntüleme amacı taşıyor. Tamamen Türk mühendislerin ürettiği uyduya sadece Türkler müdahale edebiliyor ve bu sayede yerli uydumuzla istenilen görüntülere ulaşılabiliyor.

Özellikle terörle mücadele konusunda başvurulan uydu sistemleri sayesinde terör tehditleri önceden de algılanabiliyor. Bu sistemlere dış mihraklar tarafından da müdahale edilemiyor.

KANDİL DAĞI YERLİ İHA’LARLA GÖRÜNTÜLENİYOR

Terör örgütü PKK’nın yapılandığı Kuzey Irak’taki Kandil Dağı’nda, ülkemize yönelik oluşabilecek tehdit unsurlarına karşı yerli insansız hava araçları kullanılıyor. ANKA ismi verilen yerli insansız hava araçlarının en büyük özelliği terör bölgelerini görüntüleyerek bilgi toplamasıdır. Görüntülenen terör bölgesini lazer işaretleyici ile belirleyerek teröre darbe vurulmasında etkin rol oynuyor. Ayrıca çekmiş olduğu görüntülerle terörle mücadeleye destek sağlıyor. Yüzde 100 yerli üretim olan insansız hava araçları, son dönemde Kuzey Irak’a düzenlenen hava operasyonlarından önce de etkin olarak kullanıldı ve halen kullanılmaya devam ediliyor.

SAVAŞ UÇAKLARINDAKİ RADAR SİSTEMLERİYLE TERÖRE TAM İSABET!

Yerli İHA’ların sağlamış olduğu görüntüler ve terör hedeflerinin lokasyonu savaş uçaklarına entegre edilerek hava saldırıları düzenleniyor. Belirlenen lokasyonlara radar görüntüleme sistemleriyle saldıran savaş uçaklarımız, teröristlerin barındığı bölgeleri ve mühimmat depolarını bombalarla imha ediyor. Bu sayede, oluşabilecek tehdit unsurları etkisiz hale getiriliyor.

Kullanılan savaş uçakları henüz yerli değil ancak hükümetin aldığı kararla yerli savaş uçakları için de ön tasarıma başlandı ve bu hedef doğrultusunda 2023 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

MİLLİ TANKIMIZ ALTAY 2018’DE GELİYOR

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yaptığı açıklamalara göre, milli tankımız Altay’ın üretiminde belli bir aşamaya gelindi ve ilk testler yapıldı. Artık milli tankımız Altay için seri üretime başlanacağı ve 2018 yılında TSK’ya teslim edileceği de belirtildi. Atış kontrol ve zırh sistemleri son teknoloji olarak üretilen tankın da terör tehditlerine yönelik etkili olması bekleniyor.

ATAK SAVAŞ HELİKOPTERİNE TALEP YAĞIYOR!

T129 olarak bilinen yerli savaş helikopteri ATAK, göstermiş olduğu başarılı performans ile herkesin beğenisini topluyor. ATAK’ın kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olduğunun altını çizmekte fayda var. En modern elektronik harp gereçleri ile donatılan ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetinde görev yapıyor. Polonya, Pakistan, Tunus, Suudi Arabistan, Katar ve Azerbaycan’ın yerli helikopter ATAK ile ilgilendiği de belirtildi.

Milli savunma teknolojilerinin önümüzdeki yıllarda da ilerletilmesi hedefleniyor ve bu sayede milli güvenliğin daha da yükselmesi bekleniyor.

Söyleşi: Ozan Saray

,

Yorum Yaz