Menü İcon

Yasin Aktay: Sınırda Yaşananlar ABD Projesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, katıldığı bir televizyon programında Suriye sınırında yaşanan olayları değerlendirdi. Aktay, "DAEŞ'in nasıl bir manivela olarak kullanıldığını bugün görüyoruz. Ne yazık ki bir gizli ajandası olduğunu anlıyoruz

Röportaj Gazetesi

Yasin Aktay:  Sınırda Yaşananlar ABD Projesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, katıldığı bir televizyon programında Suriye sınırında yaşanan olayları değerlendirdi. Aktay, "DAEŞ'in nasıl bir manivela olarak kullanıldığını bugün görüyoruz. Ne yazık ki bir gizli ajandası olduğunu anlıyoruz buradan. O ajanda büyük ihtimalle Irak petrolünün Akdeniz'e taşınabileceği bir hat oluşturmak" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. Yasin Aktay, Suriye'nin kuzeyinde yaşanan olayları Amerika'nın bir oyunu olarak değerlendirdi. "Amaç Irak petrolünü Akdeniz'e indirecek bir hat oluşturmak" diyen Aktay, Türkmenleri korumanın hükümetin en önemli görevi olduğunu söyledi. Seçim sonuçlarını da değerlendiren Aktay, "Halk hepimizi izliyor" diye konuştu.

Bu proje öyle orada Kürt halkının özgürlük mücadelesi gibi lanse edilmeye çalışılmaktan çok çok uzak bir şey. Biz baştan itibaren Kürtlerin Suriye'de haklarının temin edilmesi, özgürlüklerine kavuşturulması hususunda ilk başta mücadeleyi, Esad rejimine ilk uyarıları yapan Türkiye'dir.

Şu anda yapılmaya çalışılan şey Arap ve Türkmen bölgeleri tecil edilmek suretiyle oraya PYD güçleri ikamet edilmeye çalışılıyor. Bu çok tehlikeli bir şey.Irak petrolüne hat açma çabası

DAEŞ'in nasıl bir manivela olarak kullanıldığını bugün görüyoruz. Ne yazık ki bir gizli ajandası olduğunu anlıyoruz buradan. O ajanda büyük ihtimalle Irak petrolünün Akdeniz'e taşınabileceği bir hat oluşturmak. Bunun bekçiliğini de orada PYD'ye yaptırmış olacaklar, veya oradaki Kürtlere yaptırmış olacaklar. Yaptığı şeyi açıklamak zorunda.

Sen ne yapıyorsun, 500 bin insanı canice katletmiş Esad'a karşı en ufak etkili bir hamle yapmıyorsun, beş para etmez birkaç tane DAEŞ militanını yok edeceğim diye geliyorsun orada bombalıyorsun ve PYD'yi oraya yerleştiriyorsun.

Türkmenleri bir şekilde korumak gerekecek tabii. Şu anda onları korumak Türkiye devletinin, hükümetinin en önemli problemlerinden bir tanesi.

Milletimizin hayrına olabilecek en iyi seçeneği bulup çıkarmaya çalışacağız. Tabii bunun için diğer tarafların da aynı sorumluluk anlayışı içinde hareket etmeleri gerekiyor. Etmiyorlarsa etmelerini tavsiye ederiz çünkü halk hepimizi izliyor.

Söyleşi: A Haber

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay,

Yorum Yaz