Menü İcon

Yann Tiersen Röportajında: ''Düşündüklerimi Çalmaya Çalışıyorum''

Amelié gibi güçlü bir karakterin önüne geçebilecek melodiler yazmak kolay değil. Yann Tıersen, ülkemizde en çok bu filmde kullanılan çalışmaları ile biliniyor.

Röportaj Gazetesi

Yann Tiersen Röportajında: ''Düşündüklerimi Çalmaya Çalışıyorum''

Yann Tiersen Dark Lane’den tam bir yıl sonra çıkardığı yedinci stüdyo albümü Skyline ile vitrinde. Yolculuğunuz sırasında onunla yaptığımız çok özel röportajı okurken, turne programına da göz atmanızı salık veririz.

Her albümün bir hikâyesi olduğu söylenir. Bu albümün arkasında size ilham kaynağı olan bir öykü var mıydı?

Evet, böyle bir inanış var. Ancak ben şarkılarımı yazarken bir tema üzerinde durmuyorum. Bazen bir melodi başka bir şarkıya da ilham kaynağı olabiliyor. Skyline albümü bir önceki albüm Dark Lane ile kıyaslanırsa daha kolay anlaşılır ve daha mutlu bir albüm. Zamanla bazı düşünceler geride kalabiliyor. Dark Lane bazılarına göre çok karanlık ve karamsardı.

Amelié için hazırladığınız albüm sizi uluslararası arenada tanıtan albüm. Bugün Amelié 2 için kameralar çalışmaya başlasaydı bunu bir avantaja dönüştürür müydünüz?

O şarkıları yazarken böyle bir film yoktu. Şarkıların bana düşündürdükleri filmden çok farklıydı. Açık konuşmak gerekirse böyle bir teklif gelse dahi yeniden aynı döngü içine girmeyi istemem.

Nasıl anılmak istersiniz? Yaptığı müzikle sinema endüstrisini peşinden koşturan müzisyen diye mi yoksa sinema endüstrisinin de katkısıyla daha çok tanınan bir müzisyen olarak mı?

Sinemanın müziği yaymasındaki gücü küçümsemem. Ancak ben yaptığım müzikle beğenildiğim için tercih ediliyorsam bu da güzel.

Yann Tiersen’i sevenler büyük bir melankolinin karşılığı olarak görüyorlar sizi. Şarkılarınızdaki bu derin hüznün nereden geldiğini merak ediyoruz?

Kullandığım enstrümanlar böyle bir hava oluşturuyor sanırım. Piyano ve analog dokuları beklenmedik bir şekilde bir araya getirmek, gürültüyü üzerlerine örtmek hoşuma gidiyor. Şarkının sözleri başlayınca, kıvılcımlı kemanlar ve davulun fırtınası, piyanonun acıklı melodisi ile birleşince beklenmedik coşkular oluşabiliyor. Böylece şarkılar demir attıkları yerden yavaşça kaymaya başlıyor. Beklenmeyen hoş bir yolculuğa çıkarmış gibi.

Dans müziğinin hip hop müziğinin kimyasını bile değiştirdiği ve yayıldığı bu zaman diliminde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Düşündüklerimi çalmaya çalışıyorum. Ne olup bittiğinden haberim yok. Beğenilme ve satın alınan bir müzik yapma çabasında da değilim. Yine de bu sefer biraz daha aydınlık hissettireceğimizi düşünüyorum.

Daha önce İstanbul’a gelmiştiniz. Müziğimizi dinlemeye fırsatınız olduysa neler hissettiniz?

Farklı olduğu bir gerçek. Oldukça da değişik türler var. Ne dediğinizi anlamasam da ezgilerin sıcaklığını hissediyorsunuz.

Turne kapsamında sizi yeniden görebilecek miyiz?

Ekim ayında İngiltere’deydim. Kış ayları için yeni yerleri keşfetmeyi istiyorum. Tekrar bir araya gelmeyi ben de isterim.

ŞARKILARIN BANA DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ FİLMDEN ÇOK FARKLIYDI

TIERSEN’İN VE AMÉLIE’NİN BAŞARISI

Yann Tiersen’in başarısı, ünlü Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet’in yönettiği Amélie filminin Soundtrack albümüyle bütün dünyada tavan yaptı. Öyle ki Tiersen’in, Good Bye Lenin! filminin seyirci çekmesine de katkısı olduğu tartışılmaz.

Söyleşi: Skylife

Yann Tiersen'in röportajı,

Yorum Yaz