Menü İcon

Yağmur Ayaz: Modacıya Para verip podyumda yürüyen modeller var!

Geçtiğimiz günler de sosyal medya da ınstagram’da bir yazı dikkatimi çekti, “Modacıya Para vererek podyuma çıkacaksam,bir gün bu mesleği bırakırım,yapmam” bu söz Miss Model Of Turkey yarışmasında 2.Olan Yağmur Ayaz’a aitti

Röportaj Gazetesi

Yağmur Ayaz: Modacıya Para verip podyumda yürüyen modeller var!

Felsefe mezunusun,birincilikle bitirdin bölümünü ve aynı zamanda da mankenlik yaptın bu süreci anlatırmısın?

Felsefe liseden beri tutkum olan bir bölümdü,sosyoloji,felsefe,psikoloji bu alanlara özel bir ilgim vardı o yüzden Üniversitede bu bölümü seçtim.Bu süreçte modellik yaptım 4 yıl,ben boğa burcuyum ve biraz fazla hırslıyım ve hayat felsefem de ne yaparsam yapayım hep en iyisini yapmak istiyorum. Çöpçü bile olsam çöpçüler kralı olmak için uğraşırdım.Sistemli ve düzenli çalıştım.Final zamanları aynı zamanda defilelere çıktım organizasyonlarda yer aldım,azim ve hırsım doğrultusunda okulumu da birincilikle bitirdim.

Sen biraz fazla hırslı ve tutkulusun sanırım

Evet,İşime aşığım,Felsefeye de aşıktım,hiç biri diğerinden üstün değildi benim için,bu yüzden de eşit ve en iyi şekilde yürüdüm bu süreçte.

Mankenlikten beklediğini alabiliyormusun,geçmiş yıllarla kıyasladığın zaman sen şu an umduğunu buldun mu bu meslekte.?

İş konusunda bir sıkıntım yok,modellik mesleğini düşünürsek 90’lı yıllarda yaşanan o parlak modellik yaşamı şu anda yok. O yıllarda modeller bir markanın defilisinde o markanın ismini kullanırken hiç bir sıkıntı yaşamıyorlardı,bu dönemde böyle bir şans olmadığı için,isim kullanılamadığı ve yasaklar olduğu için elbette sıkıntılar yaşanıyor. O dönemde Firmalar modellere yeterince rağbet gösteriyordu,şu an böyle bir durum yok. Ancak piyasa da en fazla iş yapan benim sanırım aynı zamanda sunuculukta yaptığım için iş konusuda bir sıkıntım yok.Ama popülarite olarak mankenlikte de bir çöküş var.

Sunuculuk yapıyorum dedin,televizyonda da sunuculuk yapmayı düşünüyormusun.? Böyle bir proje var mı.?

Şu an iki tane magazin projesi var,onlarla görüşmelerim devam ediyor.Geçen yıl Fatih Portakal ve Sonay Dikkaya gibi hocalardan diksiyon ve spikerlik kursu aldım.Magazin sunuculuğu dışında daha çok kendi programımı hazırlayıp sunmak istiyorum.

İstanbul’da yaşıyorsun Bodrumlusun aynı zamanda bir ayağında Bodrumda,biraz günlük yaşamından bahsedermisin? Neler yapmaktan hoşlanırsın?

Biraz asosyalim,bu üniversite zamanlarından da kalma bir durum sanırım.Alkol ve Sigaranın tadını bilmem,gece yaşantım hiç yok,erken yatarım. Hatta özel günler de yılbaşında bile çoğu zaman gece 12’yi görmeden yatarım.Özel günlerde de dışarı çıkmayı sevmem. Evde zaman geçirmeyi seviyorum,kitap okuyorum,kitap okumayı çok seviyorum,özellikle bölümümle de alakalı (parapsikoloji) kitapları okumayı çok seviyorum.Ata binmeyi çok severim,zaman zaman ata biniyorum.

AŞIK OLMADIĞIM BİRİYLE YAŞAYAMAM

Yağmur,Aşıkmısın? Sevgilin var mı.? Evlenmeyi düşünüyormusun?

Evet sevgilim var,aşığım.Evlilik bana biraz uzak gibi benim anaç bir yapım yok,şu an içinde böyle mutluyum ve kariyerimde istediğim hedeflere ulaşmak istiyorum.

Ülke gündemimiz oldukça yoğun,siyasetle aran nasıl takip edermisin? Ülkenin gidişatını nasıl görüyorsun?

2015 ülke için çok da aydınlık bir yıl değildi.Çok fazla üzücü haberlerle,şehit haberleriyle sarsıldık.Körü körüne siyasete bağımlı değilim ama elbette gündemi üzüntüyle takip ediyorum.Ülke için ne hayırlıysa onun olmasını diliyorum.

Yağmur,Popülarite olarak mankenlik eskisi gibi rağbet görmüyor dedin,burdan da yola çıkarak senin farklı ulaşmak istediğin hedeflerin var mı?

Şu an Türkiye de oyunculuğa çok rağbet var,ben oyunculuğu pek fazla sevmiyorum,ama çok iyi sağlam bir proje olursa oyunculuk düşünebilirim.Çok fazla bu alanda bölünmeden hedefim sunuculuk ve bu alanda ilerleyip hedefime ulaşmak istiyorum.

PARA VERİP PODYUMDA YÜRÜYEN MANKENLER VAR

Geçtiğimiz Günler de sosyal medya hesabın Instagram dan bir yazı yayınladın,isim vermeden ağır bir gönderme yaptın bu konuyu açarmısın biraz?

Para verip podyumda yürüyenler var,ben onu yazdığımda çok fazla yorum aldım hatta eski 90’lı yılların model ve mankenlerinden,gerçekten mi nasıl olur diye onlarda şaşırdı.Mesela onların zamanında inanılmaz paralar kazınılıyordu bu işten. Şu an modellik mesleği o kadar düşüşteki,benim düşüncem modellik yapan bu gençlerin aileleri soruyor ve onlarda iş yapmış görünmek için bu yolu seçmişler,ancak bu paraları nerden buluyorlar onuda ben bilemem.! Erkek arkadaşı vardır o veriyordur falan,ancak ben bunu bir kaç defile de duydum,modacıya yada kareografa para verip podyuma çıkıyorlar ve bu çok karalayıcı bir durum. Eğer ben bir gün bu duruma düşersem zaten bu mesleği bırakırım. Bizim bu mesleğimiz de bütçelerin düşmesinin sebebininde bu olduğunu düşünüyorum.Belli bir bütçenin altındaki işlere herkes gitmese modellik mesleğinin eski 90’lı yıllardaki altın çağına döneceğini düşünüyorum.Ara da bu zehirli otlar olmasa el birliği ile düzeltebileceğimizi düşünüyorum.

Peki Yağmur bu saçma değil mi.? Bir meslek para kazanmak için icra edilir,burada mesleğini yapmak için,podyumda yürümek için üstüne para veriliyor,tanınan kişiler mi bunlar.?

Evet çok saçma,aslında bu görünme egosu çevrelerine karşı iş yapıyoruz diye görünmek için yaptıklarını düşünüyorum,içlerinde nasıl bir ego ve tutku varsa artık öyle olduğunu düşünüyorum.İş yapamamanın verdiği bir eziklik sanırım.Ben 10 yıl işe gitmesem böyle bir şey asla yapmam,yapamam.Ben yardım gecelerinde de çıktım,sokak hayvanları yararına,engelliler için eğer gerçekten yardım yerime ulaşacaksa bedava da çıkılır. Ama üstüne para verip podyuma çıkmak,yürümek yada modacının kendi cebini doldurduğu,mankene para ödemediği defilelerde hiç bir zaman yer almadım,almamda.

Sen bunu yazdığın zaman üstüne alınıp sana yazan veya arayan oldumu.? Yada destek verenler oldumu.?

Kimseden bu anlamda geri dönüş olmadı,zaten ben tek bir kişiyi hedef alarak söylemedim,gözümle görmedim ancak son zamanlarda bu durumu çok sık duymaya başladım.Bizim camia çok küçük,herkes bir şeylerin gizli kaldığını zannediyor ama hiçte öyle değil.Onları da tanımıyorum isimlerini duydum,zaten bu camiadan çok fazla arkadaşım yok,fazla kimseyle görüşmem.

Meslek hayatında yolunu kesmek,seni engellemek isteyenler oldumu?

Çok oldu,Antalya da bunu yaşamadım ama istanbul da yaşadım. Özellikle eskilerden bu mesleği yapanlar tarafından oldu. Eski isimler daha fazla iş alıyordu,daha fazla popülerdi,bu bir süre sonra yavaşladığı için ve yerine yeniler de geldiği için ruhsal bir kargaşa ile yenileri engellemeye çalışıyorlar.Benim de bir kaç işimi engellemeye çalıştılar,duydum ama çok şükür ayaktayım.

Yağmur,Oyunculuğu çok iyi bir teklif gelirse yapabileceğini söyledin,peki hiç reklam teklifi alıyormusun? Çünkü yüzün,fiziğin,saçın buna çok müsait,reklamlar da oynamak istermisin?

Çok fazla teklif aldım,antalya da ünlü 5,6 tane firmanın reklamında oynadım.İstanbula geldikten sonra da aldım,ama artık seçiciyim çok güvenebileceğim bir marka olmazsa oynamayı düşünmüyorum.

Söyleşi: S.beyza Cesur

Yağmur Ayaz: Modacıya Para verip podyumda yürüyen modeller var!, Yağmur Ayaz: Modacıya Para verip podyumda yürüyen modeller var!

Yorum Yaz