Menü İcon

Nusret Gökçe: Patronlar, kasapsın sen kasap kal dedi

Nusret Gökçe: Patronlar, kasapsın sen kasap kal dedi

ÖNCE ETİN İYİ OLACAK, GERİSİ KOLAY

Nedir peki bu Nusr­et çılgınlığı, insanlar neden kapında kuyruk oluyor?

Kimisi tablo yapar kapışılır, kimi kitap yazar bestseller olur... Ben de bu işin sanatçısıyım. Şiir gibi et kesiyorum, pişiriyorum. Sevgimi katıp, muhabbet ediyorum etle. İlk günden beri böyle çalışıyorum. Bu yüzden "Havaalanından direkt buraya geldik" diyen bir sürü müşterim var

Eti hâlâ kendin mi alıyorsun, yoksa artık patron mu oldun?

Ete gitmek bu işin kalbi abi, onu kimseye bırakamazsın. Sabah 06.00'da "Bismillah" deyip çıkarım yola. Kadıköy'e, Bostancı'ya, Tuzla'ya... İstediğimi bulamazsam Afyon'a, Kayseri'ye kadar yolu var. En güvendiğim adamım olsa yine bırakmam. Her şeyden önce etin iyi olacak, gerisi kolay.

Mekânlarında ayda toplam ne kadar et tüketiliyor?

Sadece Etiler'de günde 1 tona yakın et gidiyor.

Senin yediklerin de dahil mi?

Valla bir günde 4 kilo götürürüm, üzerine bir de baklava çakarım (kahkahalar).

Aman dikkat et oğlum, bu gidişle gut olursun sen...

Merak etme abi, ben olsam olsam 'very gut' olurum (kahkahalar)...

18 SAAT ÇALIŞIYORUM İŞİMLE AŞK YAŞIYORUM

Para tamam, kıyafet en iyisinden, araba en fiyakalasından. Peki hayatındaki mutluluk tanımı sadece
bunlardan mı ibaret?


Müşteri geliyor, o ilk lokmayı yedikten sonra gülümsüyor ya abi, hah işte benim için mutluluk dediğin şey o. Bu da bana yetiyor zaten!

"Bir karım olsun, çocuklarım evimde koştursun" durumun yok mu?

Aslında 5 çocuğum olsun istiyorum ama günde 18 saat çalışıyorum. Bu tempoda beni kim alsın? Evlensem karımı da mutsuz ederim, ben de mutsuz olurum. Çünkü aileme zaman ayırmak için mesleğimden ödün vermek zorundayım, oysa en güvendiğim adama bile işimi bırakamam. Bu yüzden aşkımı işimle yaşıyorum!

MODACI STEFANO GABBANA İLE KANKAYIZ!

Herkes başarın kadar, bu aralar Nurella'ya "Kuş uçtu babyyy" dedirtecek tarzdaki kıyafetlerini konuşur oldu. İş dışında bir bu zevkimiz var, ondan acımıyorum harcadığıma. İçkim, kumarım, tatil alışkanlığım yok. Bir üst baş, bir de araba... Bunları hak ettiğimi ve iyi giyinmem gerektiğimi düşünüyorum

Peki 'styling'ini kim yapıyor?

Stefano Gabbana'yla da aram çok iyi. Fırsat buldukça yazışıyoruz. Yeni modeller çıktığında kendisi ya da stilistleri arayıp "Bu ürünler sana çok yakışır" deyip haber veriyorlar. Moda günlerine bile çağırıyorlar. Ama onun dışında kafama göre giyiniyorum.

Nusr-Et Steak House'un sahibi Nusret Gökçe,

Yorum Yaz