Menü İcon

Gülçin Santırcıoğlu: Önce kadınların eğitilmesi gerekir.

Kara Ekmek dizisinde Pervin karakterinde izlediğimiz Gülçin Santırcıoğlu “Kadınların sahiplenilmekle sahip çıkılmak arasındaki farkı iyi bilmesi gerekir. “Ben maço erkeği severim’ diyen kadınlar var” dedi.

Röportaj Gazetesi

Gülçin Santırcıoğlu: Önce kadınların eğitilmesi gerekir.

Kara Ekmek dizisinde Pervin karakterinde izlediğimiz Gülçin Santırcıoğlu “Kadınların sahiplenilmekle sahip çıkılmak arasındaki farkı iyi bilmesi gerekir. “Ben maço erkeği severim’ diyen kadınlar var” dedi.

On yıl önce Türev filmiyle Umut Veren Kadın Oyuncu ödülünü alan, Elveda Rumeli dizisindeki Hatice karakteriyle tanınan, Ruhi Su Vakfı’nda bir dönem şan dersleri veren Gülçin Santırcıoğlu ile Cihangir’de buluştuk. Ekranın sevilen dizilerinden Kara Ekmek’teki Pervin karakterini oynayan Santırcıoğlu dizileri, tiyatroyu, baleyi, operayı ve Türkiye’deki kadınların durumunu anlattı.

Kara Ekmek dizisindeki Pervin karakteriyle başlayalım.

İçindeki kötü tarafı beslemek zorunda kalmış bir kadın. Ancak çok hırslı ve ihtiraslı. Yoksulluk içinde ezilmiş. Sonunda daha sakin ve iyi bir kadın olmaktansa, saldırgan kadın haline gelmiş.

Kötü bir üvey anne mi?

Pervin kötü bir üvey anne. Bunu kabul ediyorum. Ancak sonraki bölümlerde Pervin’in neden bu hale geldiği de gündeme gelecek. Eskiden sinemamızda iyiler melek gibi, kötüler şeytan gibi gösterilirdi. Oysa artık bu durumdan çıkıldı. Ne kimse mutlak iyi, ne de mutlak kötü değil. Pervin’in bir de Mehmet (Ali Barış) adlı engelli kardeşi var. Özürlü bir kardeşi olan Pervin’in o damarını da görüyoruz. Bence Pervin’in kadınlığıyla problemi var.

Engellilere destek olmalıyız.

Elbette, engellilere daima yakın olmalıyız. Benim kardeşim konuşma terapisti. Zeka engelli çocukların konuşma problemleri üzerine Türkiye’de ilk tez veren kişidir. Zeka engelli çocukların sosyal hayata kazandırılması için tiyatro oyunu hazırlamak istiyoruz. Çalışmalara başladık.

Yaşlı başlı Salim ile (Altan Erkekli) evli olan Pervin mutlu mu?

Pervin, Salim’le evli olduğu için hiç mutlu değil. Çünkü kırık bir aşk hikayesinden çıkmış, ardından baba baskısıyla da Salim’le evlenmiş. Hayat şartları onu bu noktaya getirdiği için de çok öfkeli.  Pervin, yaşlı kocasına karşı kadınlığını kullanmasını da biliyor.

Aralarında yaş farkı olan aşklar ve evlilikler konusunda ne düşünüyorsun?

Benden çok küçük ya da çok büyük sevgilim de olmadı, kocam da… Ancak yaşayanları da yargılayamayız. Aralarındaki tılsımı bilemeyiz. Belki biri diğerine gençlik aşısı verirken, öteki de ona başka imkanlar sunuyordur. Önemli olan uyum.

Artık dizi setlerinde hayati tehlikeler var

Gülçin Santırcıoğlu çarşı pazar dolaşmayı seviyor.

Çarşıyı pazarı dolaşmayı, alışveriş yapmayı seviyorum. Oyuncu olarak bunun faydalarını da görüyorum, çünkü sürekli insanları gözleme fırsatım oluyor. Ünlü olmak, şöhretli olmak bunları yaşamamıza engel değildir. Bir masala hapis olma durumum olamaz. Egomu yenerek, kibre bulaşmayarak kendime ödül verdim.

Dizi setlerinin çalışma koşullarını konuşalım mı?

Dizi setlerindeki çalışma şartları, ne yazık ki artık içinde hayati tehlikeleri de barındırıyor. Karar mekanizmasında olan kanal sahipleriyle reklam verenler bu konuya bir çözüm bulmalı.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Konseruvatuvarı Sahne Sanatları Opera Şan Bölümü’nden mezun oldunuz.

Sahne sanatları okumak ve müziği öğrenmek istiyordum. Ben hem temel sahne eğitimi yani tiyatro eğitimi aldım hem de opera eğitimi aldım. İyi ki ben o eğitimi almışım.

Asıl hedefleri elbette Atatürk

Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi’nin durumu nedir?

Ne yazık ki Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi’ni konuşmaya başlayınca hıçkıra hıçkıra ağlamak geliyor içimden. Kelimenin tam anlamıyla vahşet yaşanıyor.  Bana göre kontrollü bir şekilde, ideolojik olarak yapılıyor. Çok üzülüyorum. Orada kötü ve karanlık şeyler oluyormuş gibi davranıyorlar. Oysa bu sanatlar olmazsa, uzun vadede insanlarımızın ruhu çürür. Bence asıl hedef, Atatürk’-ün eserlerini silikleştirmek.

Kadına şiddet meşru bir hale geldi

İlk profesyonel çalışmanız Türev filminde oldu…

2005’te Türev’de oynadım, Umut Veren Kadın Oyuncu ödülü verilince inanılmaz motive oldum. Sonra Yumurta’da Memlekette Demokrasi Var’da, Kırımlı’da rol aldım. Keşke sinema daha fazla olsa.

Kadına şiddet bu ülkede nasıl biter?

Önce kadınların eğitilmesi gerekir. Kadınların, sahiplenilmekle sahip çıkılmak arasındaki farkı iyi bilmesi gerekir. “Ben maço erkeği severim” diyen kadınlar var. Sevgiden anladığımız şey, hırpalanmak olmamalı. Cezalar arttırılmalı. Kadına fiske vurana müebbet cezası verilmeli. Bu ülkede kadına şiddet meşrulaştı sanki. Adam kadını öldürünce, katil olacağına ünlü oluyor. Tiyatroyu, baleyi, operayı baltalarsak, bu şiddetin önüne geçmemiz iyiden iyiye zorlaşır. Ancak umudumuzu asla yitirmemeliyiz.

Oynadığım diziden  paramı alamadım

Telaşlı hayat sana göre değil.

Evet, telaşlı yaşamayı hiç sevmiyorum. Telaşsız, İstanbul’un koşturmasından uzak olmak isterim. Çalışırken zaten zamanla yarışıyorum. Evde stresli olmak istemem.

Ekonomik konuda istikrarlı bir meslek de değil tabii oyunculuk…

Aynen öyle. Memur olsam, her ay alacağım parayı bilirim. Ancak rol aldığım dizinin yarın yayından kalkmayacağının garantisi yok ki. Şu an paramı alamadığım bir diziyle mahkemem devam ediyor.

Hangi dizi bu?

Özkan İpek’in yapımcılığını üstlendiği Osmanlı Tokadı dizisinden bana ödenmesi gereken parayı hâlâ alamadım. Benimle birlikte hiçbir arkadaşımız parasını alamadı. 1.5 yıl emek verdik, çalıştık. 40 bölüm çekildi. Hem ayıp, hem günah.

Söyleşi: Yüksel Şengül

Kara Ekmek dizisinde Pervin karakterinde izlediğimiz Gülçin Santırcıoğlu,

Yorum Yaz