Menü İcon

Burhan Kuzu: Medya teröre terör diyemedi

Türkiye’de savaş çığırtkanlığı yapan medya teröre karşı net bir tavır takınamayarak, adeta üstü örtülü olarak şiddet sarmalına destek veriyor.

Röportaj Gazetesi

Burhan Kuzu: Medya teröre terör diyemedi

Türkiye’de savaş çığırtkanlığı yapan medya teröre karşı net bir tavır takınamayarak, adeta üstü örtülü olarak şiddet sarmalına destek veriyor.

7 Haziran seçimlerinden sonra ortaya atılan koalisyon iddiaları ve ardından PKK, IŞİD tehdidinin alevlenmesi Türkiye’yi zor bir dönemece soktu. Özellikle bazı  medya gruplarının terör örgütlerinin bakış açılarını destekleyici nitelikte tavır alması büyük tepki çekti.  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Burhan Kuzu, Türkiye’de her zaman bir kısım medyanın şiddet dilini kullandığını belirtti. Kuzu, “Türkiye’deki Doğan Medya algısının hükümete karşı bu kadar sert ve çelişkili oluşunun perde arkasında istedikleri koalisyon türünün gerçekleşmemesi yatıyor. CHP-MHP-HDP koalisyonu isteniyordu. Fakat bu planları suya düştü” dedi.

“MEDYANIN BİR BÖLÜMÜ ŞİDDET DİLİYLE TERÖRÜ TAHRİK EDİYOR”

Türkiye’de medyanın bir bölümü her zaman şiddet dilini bir şekilde tahrik ediyor. Bunu çağırdığı konuklarla ya da konuklara sorulan sorularla gerçekleştirmiştir. Bunun yanı sıra konukların karşı karşıya getirilme biçimleri de şiddet dilinin artan dozajına etki ediyor.

SÖYLEMLER SIRADANLAŞTIRILIYOR MU?

HDP’li bir milletvekilinin geçen günlerde ‘PKK gerekirse Türkleri tükürüğünde boğar’ sözlerinin bile Doğan Medya algısı tarafından nasıl manipüle edildiğini gördük.  Sanki sıradan bir cümle sarf edilmiş gibi hareket edildi.

“TÜRKİYE’Yİ IŞİD’LE MÜCADELE ETMİYOR DİYE ELEŞTİRİYORLARDI”

Türkiye’yi uzun bir süre’ IŞİD’le mücadele etmiyor’ şeklinde eleştirenler, şuan baktığımızda ‘Türkiye neden IŞİD’le mücadele ediyor?’ diye hükümete eleştiri yöneltiyorlar. Böyle bir çelişkinin varlığını kimsenin gözünden kaçırması söz konusu bile olamaz.

“DIŞ ÜLKELERDE BİR TAKIM UZANTILARI VAR”

Türkiye’de ortamı geren medya algısının arkasında dış ülkelerde yer alan bir takım uzantılar var. O medya uzantıları da geçtiğimiz günlerde ‘Türkiye, İslam devletini bombaladı’ şeklinde manşetler attılar. Burada bahsedilen İslam devleti olarak ise IŞİD gösteriliyor. Ancak düne kadar Türkiye’nin IŞİD’e karşı mesafeli tutumu müthiş bir şekilde eleştiriliyordu.

“90’LI YILLAR ONLARIN EN PARLAK DÖNEMLERİNİ YANSITIYOR”

1990’lara geri dönemden bahsediyorlar. Hâlbuki 90’lı yıllar onlar için en parlak dönemleri yansıtıyor. Bu medya algısı zamanında kürdüm diyen adama yapmadığını bırakmıyordu. Dolayısıyla bir kısım medya anlayışı hükümeti ne sıkıntıya sokacaksa onla ilgili çalışmalarda bulunuyorlar.

“CHP-MHP-HDP KOALİSYONU İSTENİYORDU AMA…”

Türkiye’deki Doğan Medya algısının hükümete karşı bu kadar sert ve çelişkili oluşunun perde arkasında istedikleri koalisyon türünün gerçekleşmemesi yatıyor. CHP-MHP-HDP koalisyonu isteniyordu. Fakat bu planları suya düştü.

Söyleşi: Yavuz Yüksekdağ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Burhan Kuzu,

Yorum Yaz