Menü İcon

Tanıl Bora: ''Renoir'a hayran ama..''

Tanıl Bora: ''Renoir'a hayran ama..''

'Cereyanlar’ çok sayıda limana, çok sayıda durağa uğruyor. Böyle bir serüvene atılmaya ne itti diyeyim ilk olarak.

Düşünce tarihine çok meraklıyım. Özellikle bu memlekette düşünce adına üretilmiş, varsın güdük olsun, varsın zayıf olsun, her şey çok ilgimi çekiyor. Bu alanla meşgul olurken, özellikle benim gibi düşünmeyenlerin nasıl düşündüğü, nerelerden beslendiği daha da çok merakımı çekiyor. Zaten ilk ciddi kitap çalışmam da, 1990’ların başında Kemal Can’la birlikte yayımladığımız ‘Devlet, Ocak, Dergâh’, MHP fikriyatı üzerineydi. Başlangıçta daha çok ‘Sağ görüş’ ile ilgileniyordum. Sonra bütün fikriyata, yelpazenin her tarafına yayıldım. 15 yıldır bu konuyla ilgili Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde dışarıdan bir ders veriyorum.

Peki o beş yıl nasıl geçti? Sürekli yazdın mı, notlar alarak mı devam ettin? Zaten şöyle bir durum var; biliyoruz ki Tanıl Bora sadece siyasetle değil başka disiplinlerle de, mesela spor tabii ki ilgileniyor ve bu süreçte biz senin yazılarının aksamadığı hep gördük.
- Bir yandan bir hayatım sürdü elbette. Sadece haftanın bir gününü yazmaya ayırdım. Son bir-iki yılda da ‘kara görünmeye başlayınca’ hızlandım. Hevesim de arttı, daha çok vakit ayırdım.

,

Yorum Yaz