Menü İcon

Steve Jobs'un kızı Lisa Bernnan, kitabında ve röportajında babasını anlattı!

Teknoloji alanında yaptıklarıyla adeta tarihe adını kazıyan Steve Jobs işinin dışında kişiliğiyle de hala tartışma konusu durumunda. Onunla ilgili anıları kitaplaştıran kızı Lisa Brennan-Jobs röportajında daha önce hiç duyulmayan

Röportaj Gazetesi

Steve Jobs'un kızı Lisa Bernnan, kitabında ve röportajında babasını anlattı!

 

Son yüzyılın kuşkusuz en ilham verici hayalperesti ve vizyoneri, kısacık hayatına pek çoğumuzun geleceğini sığdırmış gerçek bir sürrealist olan Steve Jobs, eksantrik kişiliğiyle bir kez daha tartışma konusu. Onun hakkındaki anılarını kitap haline getirenler kervanına bu kez büyük kızı Lisa Brennan-Jobs eklendi. Eylül başında Vanity Fair dergisine yazdığı bir ön sunum makalesi, kitabın içinden seçilmiş dramatik ve can yakıcı anıları içeriyor. Brennan-Jobs'un makalesi basılır basılmaz 'Small Fry' (Ufaklık) kitabı dünyada büyük merak ve yankı uyandırdı. İlerleyen satırlarda kitaptan alınmış küçük, kırık bir hikaye okuyacaksınız.

COCUK LISA

O, 1978 yılı ilkbaharında doğduğunda annesi Chrisann Brennan ve babası Steve Jobs sadece 23 yaşındaydı. İşin aslı birlikte oldukları bile şüphe götürürdü. Genç kadın hamile kalinca Steve Jobs onu terk etmişti. Chrisann arkadaşı Robert'ın Oregon'daki çiftliğinde iki ebenin yardımıyla toplam üç saat içinde kolay bir doğum yaptı. Bebek dünyaya gelmeye pek hevesliydi. Steve birkaç gün sonra onlar ziyarete geldi. Çiftlikteki herkese, "O benim çocuğum değil" deyip duruyordu. Ama işte yine de bebekle tanışmak için onca yolu tepip gelmişti. Bununla yetinmedi, Chrisann ile birlikte bir bebek isimleri sözlüğünü karıştırıp bu küçük kıza bir isim bulmaya çalıştı. "Claire" olsun dedi önce ama Chrisann bu ismi beğenmedi. Uzun bir ismin kısaltması olsun istemiyorlardı. "Lisa'ya ne dersin?" dedi genç anne. "Hah, işte bu!" diye cevapladı Jobs, gülümseyerek. Ertesi gün nereden geldiyse oraya döndü, uzunca bir süre anne-kız ondan haber alamadı.

- Anne bana hani daha uzun bir ismin kısaltmasını vermek istememiştiniz? Lisa, Elizabeth'in kısaltması değil mi?

- Hayır, özellikle araştırdık. Lisa ayrı bir isim.

- Peki babam olmadığını iddia eden bir adamın bana isim vermesine nasıl izin verdin?

- Çünkü o senin babandı.

BİLGİSAYAR LISA

Steve Jobs'u geldiği yerde bolca kablo, leyim ve plastik parça bekliyordu. Aylardır üzerinde çalıştığı proje yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlamıştı. Suriyeli baba, Amerikalı annenin evlatlık verilmiş çocuğu olan Jobs, dünyayı değiştirme nin ilk adımlarını, doğar doğmaz reddedeceği kızı henüz annesinin karnındayken atmıştı bile. Ve bu ilk adıma; günümüzdeki Apple Macintosh'ların atası olan bilgisayara nedense, Lisa ismini verecekti. Jobs uzun yıllar boyunca Lisa'nın bir isim değil, Local Integrated Software Architecture teriminin kısaltması olduğunu iddia etti. Türkçeye lokal entegre software mimarisi diye çevrilebilir. Elbette bu komik yalanı kimse yemedi. Bir kişi dışında. Küçük Lisa Brennan, kendisine henüz Jobs deme cesaretini gösteremediği yıllarda babasına inanıyordu. Bilgisayar Lisa ile kendisinin bir alakası yoktu. O kimdi ki, Steve Jobs gibi ünlü ve başarılı birinin ilham kaynağı olsun...

DARTH VADER

Lisa, iki yaşına gelene kadar annesi geçimlerini sağlamak için evlere temizliğe gitti, garsonluk yaptı. Zor durumdaydılar. Bir keresinde bir kilisenin içinde çocuklarını evlatlık vermek isteyen kadınlarla birlikte yaşamak zorunda kaldılar. Henüz bir start-up olan Apple o dönemde şimdiki kadar büyük bir şirket değildi, yine de Chrisann sonunda dayanamayıp 1980 yılında çocuğunun babasına nafaka davası açtı, Jobs, çocuğun kendisinden olmadığını bir de resmi olarak ifade etti. Hatta kendisinin kısır olduğunu bile iddia etti. Oysa sonraki yıllarda ikinci esinden üç çocuk sahibi olacaktı. Neyse ki o dönemde DNA testi uygulamadaydı, test sonuçlan Lisa'nın aslında bir Jobs olduğunu kanıtladı. Anne-kıza, çocuk 18 yaşına gelene kadar 500 dolar nafaka bağlandı. Davamın sonuçlanmasından sadece dört gün sonra Apple halka açıldı ve Steve Jobs bir gecede 200 milyon dolarlık bir servete sahip oldu. Ama bundan hemen önce DNA testi sonuçlandıktan sonra Jobs, ilk ve son kez yeni doğmuş bebekken gördüğü kızını görmeye gitti.

- Benim kim olduğumu biliyor musun?

Babasını daha önce hiç görmemiş 2.5 yaşındaki Lisa bu soruya elbette cevap veremedi.

- Ben senin babanım.

Annesi bu hikayeyi ileriki yıllarda ona anlatırken 'Star Wars'a gönderme yaparak "Sanki Darth Vader'mıs gibi..." diyecekti.

"Ben senin hayat boyu tanıyacağın en önemli insanım" diye devam etti Jobs. Neyi kast ettiği tam olarak belli değildi. Bu bir kız çocuğu için dünyadaki en önemli kişinin babası olması gerçeğine mi göndermeydi, yoksa birkaç gün içinde halka açılacak olan Apple'ın yükselişinden sonraki kimliğine hazırlık mı yapıyordu? Tahmin etmek zor.

"ÜZGÜNÜM UFAKLIK

Lisa büyürken arada sırada gördüğü babasına hiç soramadığı soruyu ancak lise çağına geldiğinde sorma cesaretini gösterdi. Konuyu çok da ciddiye almıyormuş, sadece merak etmiş gibi bir hava vermek istiyordu ve şu cümleyi kurabildi:

- Ya, hani Lisa diye bir bilgisayar vardı eskiden. Adı benim yüzümden mi Lisa?

- Hayır. Üzgünüm ufaklık.

Diğer pek çok konu gibi bu eziyetin de sebebi belli değildi. Steve Jobs, kızına karşı sadece maddi anlamda değil, manevi anlamda da cimriydi. Aralarında bir bağ kurulmasını sağlayacak en küçük detayı inatla reddediyordu.

BONO ETKİSİ

Uzun yıllar sonra, 27 yaşındayken Lisa babasından hiç beklemediği bir davet aldı. O yaz Akdeniz'de teknesiyle mavi tura çıkan Jobs ve yeni ailesi, üç-dört günlüğüne Lisa'dan kendilerine kaulmasını istediler. Güney Fransa kıyılarına gelindiğinde Steve Jobs karaya çıkıp bir arkadaşını ziyaret edeceklerini söyledi. Söz konusu arkadaşın Bono olduğu ortaya çıktı ve o gün onun evinde Lisa için tarihi bir an yaşandı. Muhteşem manzaralı terasta hep birlikte yemek yerken Jobs'un büyük hayran olan Bono sorularını art arda sıralıyordu: Yarattıkları şeyin dünyayı değiştirecek kadar büyük olduğunu önceden hissetmiş miydi, takımın diğer üyeleri de aynı ruhu paylaşıyor muydu, her sey nasıl başlamıştı... Sonra Bono durup dururken, sanki durumun hassasiyetinin farkındaymış gibi Lisa'yı işaret ederek o meşhur soruyu patlatıverdi: "Ee, Lisa bilgisayarın adı ondan m geliyor?"

Lisa o cevabı tekrar duymaktan korktuğu için sinirle dişlerini sıktı. O arada Steve Jobs, tabağına bakıp yemeğiyle oynuyordu. Uzunca bir sessizlikten sonra "Evet, tabii ki" dedi.

"Ben de öyle düşünmüştüm" diye onayladı Bono.

Lisa şaşkınlıktan neredeyse sandalyesinden düşüyordu, babasının yüzüne bakıp neyin değiştiğini anlamaya çalıştı. Neden onca yıl inkar ettikten sonra, şimdi, burada kabul ediyordu?

Lisa, Bono'ya dönüp "Bunu ilk kez kabul ediyor" dedi ve ekledi: "Sorduğun için teşekkürler."

Durum ona o kadar anlamsız geldi ki elinde olmadan beyninde şu cümle dolaştı: "Sanırım çok ünlü insanlar ancak etrafta başka çok ünlü insanlar varken sınırlarını açıklayabiliyorlar.”

 

Söyleşi: Selen Selçuk

Steve Jobs'un kızı Lisa Bernnan, kitabında ve röportajında babasını anlattı, Steve Jobs'un kızı babasını anlattı!

Yorum Yaz