Menü İcon

Simge: Küfür de ederim maça da giderim

Simge, şarkısı 'Miş miş' ile son zamanlarda adından söz ettiren biri. Müzik listelerinde ve köşe yazarlarının 'Bu yaz ne dinlenir' bölümlerinde 'Miş miş' var. İlk albümünü 2011 yılında çıkaran ama popülerliği şimdi tadan Simge ile şarkısını ve...

Röportaj Gazetesi

Simge: Küfür de ederim maça da giderim

Simge, şarkısı 'Miş miş' ile son zamanlarda adından söz ettiren biri. Müzik listelerinde ve köşe yazarlarının 'Bu yaz ne dinlenir' bölümlerinde 'Miş miş' var. İlk albümünü 2011 yılında çıkaran ama popülerliği şimdi tadan Simge ile şarkısını ve hayatındaki değişiklikleri konuştuk.

Nereden çıktı ‘Miş miş’ şarkısı?

Orijinali Riff Cohen’in ‘Dans Mon Quartier’ adlı şarkısı. Duyunca aşık oldum. Oynatan ve bizden bir şarkıydı. Okyanusta büyük bir balık bulduğumu anladım, şarkıyı almak için 9 ay mücadele ettim.

Şarkının isim annesi Sezen Aksu’ymuş.

Şarkının sözlerini Sibel Algan yazdı ama ‘Miş miş miş de muş muş muş’ kısmına bir şey bulamıyorduk. Şarkının aranjesini yapan Ozan Bayraşa bir gün Sezen Hanım’ın yanına gidiyor ve “O bölüme ne yazsak?” diye soruyor. “Yazın oraya işte ‘miş miş miş de muş muş muş” cevabını alıyor. Bunu duyunca sevinçten takla attım. Slogan oldu. Şarkının ismi çıktı. 

Son halini Sezen Aksu’ya dinlettiniz mi?

Sezen Hanım’a şarkıya dair fikrini sordum. “Kenara yazın. Hayatınız değişecek bu şarkıyla” dedi.

Değişti mi?

Şarkı çok hızlı sevildi ve listelerde üst sıralara çıktı. Parçayı ilk dinlediğimde gözümün önüne gelen masaların üstünde şarkıyı benimle söyleyen insanlardı. O görüntünün gerçekleşmesi mutlu ediyor.

‘Miş miş’in klibini Gülşen’in ‘Bangır Bangır’ klibine benzetenler oldu.

Sokakta klip çekme modası ne Gülşen’le başladı, ne benimle. Şarkıda kız ve erkek korosu ve atışma var. Dans ettiren, göbek attıran mahalle havasını veriyor şarkı. İnsanlar iki şarkının enerjisini benzetti. 

Eskiden vokalisttin. Vokal yaptığın isimler arasında Gülşen ve Serdar Ortaç var. Şimdi onlarla aynı listenin üst sıralarında olmak nasıl bir his?

Onlarla çalışarak güzel şeyler öğrendim. Hepsinin ortak yanı besteci ve şarkı sözü yazarı da olmaları. Onların bulunduğu listede ilk 5’de yer alabilmek çok güzel.

Demet Akalın örnek insan

Demet Akalın da senin hakkında güzel şeyler yazmış Twitter’da.

Beni şaşırtan ve mutlu eden şey bu oldu. Arkadaşım olmalarına rağmen diğer şarkıcılardan böyle paylaşım görmedim. Bütün sanatçıların yeni çıkan iyi işlere destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Biz yeniyiz ve onlar kadar güçlü değiliz. Bu konuda Demet Akalın örnek biri.

Başarını kıskananlar var mı peki?

Güzel bir şarkı yakaladığımı düşünüyorum. Birileri rahatsız oluyordur tabii. İyi işleri her zaman takdir etmesini bilmiyoruz. Rahatsız ediyorsam doğru yolda ilerliyorum demektir. Yola devam.

2011 yılında bir albüm çıkardın ama istenilen patlamayı yapamamıştın. Arada geçen zamanı kayıpolarak gördün mü?

İki sene öncesine kadar evet. Ama anladım ki ilk albümlerinde çok büyük patlamalar yaşayanlar sonrasında onun üzerine çıkacak işler yapamıyor. İlk albümüm doğru şekilde insanlara ulaşamadı ve onda kendimi doğru ifade edemedim. Ama şimdi her şey benim kontrolüm altında. “içi boşsagüzellik anlamsız” 

‘Miş miş’ şarkısında ‘Güzel adam olacağına böyle, özel adam ol kal kalbimde’ diyorsun. Güzellik önemli değil mi?

Güzellik, içi boş olduğu sürece anlamsız. Dünya yakışıklısı bir adam gelsin karşıma, benimle iki lafın belini kıramıyorsa, güldürmüyorsa, zeki değilse ışık hızıyla kaçarım oradan.

Özel adam nasıl oluyor peki?

Saygı duymalı. Benim için saygı olmadığı zaman sevgi de yok oluyor. Altın kural, saygı.

Küfür de ederim maça da giderim

Şarkının video klibinde atarlı giderli bir halin var. Normalde de böyle misin?

Biraz babamın oğluyum. Kız çocuğu gibi yetişmedim. Arabalarla, otobüslerle oynar, sokakta yara bere içinde kalırdım. Normalde kıza pembe giydirirler, ben hep mavi giymişim (gülüyor). Konservatuardan sonra vokalist olarak çalışmaya başladığımda da hep erkeklerin içinde tek kızdım. Küfür de ederim, maça da giderim.

Bu durumundan rahatsızlık duyup değiştirmeye çalışıyor musun?

Yok, ben öyle çıtkırıldım duruşları sevmiyorum. İnsanın olduğu gibi olması lazım. İnsanlar da seni öyle sevmeli. Bende biraz ‘delikanlı Simge’ durumu var yani. Memnunum bu halimden.

Söyleşi: Serhat Tekin

,

Yorum Yaz