Menü İcon

Cihan Kamer: ''Biz gıda işini çok sevdik. 4 yılda çok yol kat ettik''

Cihan Kamer: ''Biz gıda işini çok sevdik. 4 yılda çok yol kat ettik''

''Bir daha yönetime girmem'' diyor musunuz?

- C.K.: Ben hayatımda hiçbir noktada şunu yapmam böyle olmaz dememeye özen gösteririm. Kalben gönülen yapmayacak olsam bile bunu dillendirmemeye özen gösteririm. Çünkü hayatın insanları hangi ortamda nerelere taşıyacağı hiç belli olmuyor. Şu anki düşüncelerim ve inancımla önümüzdeki süreçte ne siyasette ne sporda olmayı arzu etmiyorum.

Simay Hanım Qurabiye'yi açmaya nasıl karar verdiniz?

- S.U.: Geçen sene benim doğum günüm 8 Mart'ta kuruldu. Benim çocukluk hayalimdi. Annemle beraber sofra hazırlamayı yemek yapmayı çok seven bir çocuktum. 5 yıl önce Mutfak Sanatları Akademisi'ne gitti. Şu an Cordon Blue'ye gidiyorum ve eğitimime orda devam edip kendimi geliştiriyorum.

Babanızla çalışmanın avantajları vardır mutlaka çeliştiğiniz zamanlar oluyor mu?

- S.U.: Babamla genelde çelişmiyoruz aslında. Hep aynı yönde bakıyoruz bunun da nedeni küçüklüğümden beri evde sürekli iş konuşuyor olmamızdı. Babam beni hayatım boyunca çok yönlendirdi. Bu yüzden babamla çok fazla çelişmiyorum. Onun yerine zevk alarak ilerliyoruz yolumuzda. Hatta bir ürün çıkacağı zaman ben demo yapıp götürüyorum. ''Baba bunu tadar mısın? Senin fikirlerin benim için çok önemli. Anne lütfen sen de tadına bak şekeri az mı gelmiş ya da çikolatası fazla mı gelmiş?'' derim. Zaten eşim de bu işi severek yaptığı için ve vizyonu benden bu konuda daha ilerde olduğu için bana evde daha fazla destek veriyor. Önce ürünlerimi evde yapıyorum gece saat kaç olursa olsun önce eşime denetiyorum. Uyandırdığım zamanlar bile olmuştur. Seyahatlarimizde pastaneleri otelleri geziyoruz.

,

Yorum Yaz