Menü İcon

Settar Tanrıöğen: İyi ki oynamamışım dediğim çok iş oldu

Settar Tanrıöğen: İyi ki oynamamışım dediğim çok iş oldu

Haftanın öne çıkan yerli yapımı "Hayalet Dayı"da arafta kalmış bir karakteri canlandıran usta oyuncu Settar Tanrıöğen'le filmini, taklit yeteneğini ve kariyerinden kimi sayfaları konuştuk.

Önce hikâyeyi en başa saralım; çünkü insanlar zaman zaman size ilişkin, “Bu kadar iyi bir oyuncu gençliğinde nerdeydi?” diye de soruyor?

Denizli’de doğup büyüdüm, işçi bir babanın çocuğuydum. Küçükken eş dost taklitleri yapardım. Arkadaştı, akrabaydı, bakkaldı, esnaftı; herkesi taklit ederdim. Dar bir çevreydi tabii ki. Etrafımdakilerin bana yönelik saptaması, “Bu çocuk ileride tiyatrocu olacak”tı. Lakin kimse nasıl tiyatrocu olacağımı tarif etmiyordu. Çünkü bilmiyorlardı. Üstelik ben tiyatroyu ‘elitist’lere layık bir iş olarak görüyordum; işte annen müzik öğretmeni olacak, baban ressam falan... Sen de ancak böyle bir ailenin çocuğu olarak tiyatrocu olabilirsin. Neyse, peder emekli olduktan sonra bir pide fırını açmıştı, orada çalışıyordum ama bir yandan da Denizli Halk Eğitim Merkezi’nde şansımı denemeye başlamıştım. Sonra Türkçe öğretmeni bir arkadaş kanıma girdi. Kendisi Ankara Sanat’ta tiyatroya bulaşmıştı, beni destekledi, yol yordam gösterdi. Üniversiteyi kazanıp arkeoloji okumak için Ankara’nın yolunu tuttum. Ama asıl niyetim orada tiyatro dünyasının kapısını aralamak ve mesleğe bir şekilde girmenin fırsatını kovalamaktı.

,

Yorum Yaz