Menü İcon

Sertab Erener: ''Vapurda şarkı söylebilmek için para verdim''

Sertab Erener: ''Vapurda şarkı söylebilmek için para verdim''

Öyle dünyalı bir zihni, yüreği ve sesi var ki Sertab'ın... Boş söylemlerden uzak, müzikle hep iç içe yaşayan efsane bir yorumcu o... Vapurda sokak müzisyenleriyle çırılçıplak sesini savurduğu günün yansımalarının ardından buluştuk Sertab’la. Kendi gibi güzel ve özel evinde... “Bu şahane bir proje” diyor. “Üzerine para almak ya da reklam yapmak ne demek” diyor ve zarifçe gülümsüyor. “Ben vapurda şarkı söyleyebilmek için belediyeye bir ödeme bile yaptım o gün” diyor. 19 yıl yaşadığı sağlık sorunlarını bir kitapta topluyor ve heyecanla yazıyor şimdi Sertab yaşamını. Okuduğunuzda şaşıracağınız gerçeklerle yüzleşeceksiniz. Onun sesi ve varlığı bana hep iyi gelmiştir. Sarıp sarmalamamız gereken bir yüreğin sesi o...

Vapurda bir şarkı söyledin ve ortalık yıkıldı. Nasıl aklına geldi bu fikir?

- Ben birkaç kez aynı kaldırımda yürüsem “Acaba karşı kaldırımda mı yürüsem, her gün aynı şeyi mi yapıyorum” diye içinden geçiren bir insanım. Sıkılganım. Bu içgüdü beni hep yeniliği aramaya götürüyor. Yeni şeyler ararken de internetten yararlanıyorum. 
Vapurda şarkı söylemeye de böyle karar verdim. Yurtdışında sokak müzisyenlerinin belediyelerle anlaşarak müzik yaptıklarını biliyordum. Bir performans çizelgeleri bile var. Yani devlet onları korumaya alıyor. Nerede ve ne zaman performans yapacakları belli. Çünkü sokak müzisyenlerine değer veriliyor. Altı ay önce Şehir Hatları, vapur müzisyenlerine yaka kartı verilip sisteme kayıt edilmelerinin iznini vermiş. Çok sevindim. Eskiden vapurda kaçak müzik yapıp yolcuların yanlarına gidip para toplamak zorunda kalıyorlardı. Ama şimdi izinleri ve çalışma saatleri var. Artık hem para kazanıyorlar hem de vapur müzisyeni adı altında bir değer veriliyor.

Peki, o günü nasıl organize ettin?

- Hayal ettiğim bu desteği nasıl yapabilirim diye biraz araştırdım. Vapurda performans gerçekleştirmem için bir ödeme yapmamız gerektiğini öğrendik. Onu yaptık. Daha sonra kendi ekibimle öğrendik ki cuma günü 15.45 vapurunda müzisyenler olacak ve performans yapacak. O gün 12.15’te vapura bindik. Daha önce vapurdaki müzisyen arkadaşlarla hiç karşılaşmadım. Birkaç arkadaşımla birlikte vapura bindik. Ne kendi müzisyen arkadaşlarım ne de elimde bir mikrofon vardı.

,

Yorum Yaz