Menü İcon

Serhat Kılıç: ''Bir daha nerede Mozart oynarım?''

Serhat Kılıç: ''Bir daha nerede Mozart oynarım?''

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ne zamandır hayatta?

Orkestramız Türkiye’de tek bir örnek. Profesyonel orkestralarımız var, gençlik orkestraları yapısında oluşumlar... Okullarımızda gençlerimizin katıldığı eğitim orkestraları var. Bunların yanı sıra Türkiye’de son zamanlarda gençlere, müzisyen olmayan çocuklara yönelik müzik eğitimleri var. Ama Türkiye’de profesyonel müzik eğitimi gören, 18 yaşını geçmemiş çocuklarımızdan oluşan bir orkestra yok ki dünyada da çok az sayıda var. Doğuş Grubu’nun sosyal sorumluluk projesi olarak 2006’da doğdu.

‘MÜZİK YOLUYLA İNSANLARIN BİRBİRİNİ ANLAMASI ÇOK DAHA KOLAY’

18 yaş altı orkestra oluşturmak büyük sorumluluk...

Bana projeyle geldikleri zaman kafamda soru işaretleri vardı. 18 yaş bir orkestra oluşturmak için küçük bir yaş grubu. Ama bu soru işaretleri geride kaldı, çok önemli işlere imza atıldı. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, çocuklarımıza sadece müzik eğitimi değil, sosyal eğitim de veriyor. Zaten müzik eğitimlerini konservatuvarlarda iyi şekilde alıyorlar. Orkestra yanında sosyal sorumluluk eğitiminden geçiyorlar. Türkiye’deki konservatuvarlardan seçilen en yetenekli öğrencilere sağlamış oldukları olanak önemli. Üstelik sadece çalan çocuklara değil; Türkiye’deki tüm çocuklara bir mesajı var: Müzik yoluyla insanların buluşması ve birbirini anlaması çok daha kolay olabilir...

Orkestra bugüne dek kaç müzisyen çocuğa kucak açtı?

Orkestramız 700-800 civarında müzisyen çocuğu bünyesinde barındırdı. Ama belki 700 bin çocuğumuza da televizyon, gazete ve etkinlikler yoluyla ulaşmış, bir şekilde onlara dokunmuş olabiliriz. 2006’dan beri 11 yılda Türkiye’nin pek çok noktasında ve dünyada konserler verdi.

,

Yorum Yaz