Menü İcon

Şenol Ustaömer: ''Kulüpteki para bitince sıra bana geldi''

Şenol Ustaömer: ''Kulüpteki para bitince sıra bana geldi''

Trabzonspor şampiyonluklarını nasıl kutlardı? Şenol Güneş nasıl bir takım arkadaşıydı? Arsene Wenger’den neler öğrendi? 

Çocukluğunuzdan Trabzonspor’un şampiyonluklarını nasıl hatırlıyorsunuz? Şehirde şampiyonluk nasıl kutlanmıştı?

O yıllarda Trabzon’da çok büyük bir kalabalık yoktu, şehir küçüktü. Hatta hemen hemen herkes birbirini tanıyordu. Deplasman maçlarını radyodan dinlerdik. Bir sene önce 1. Lig’e (Süper Lig) çıkan bir takımın şampiyon olmasını kim bekler ki! Hayretler içinde kalmıştık. Rahmetli babam, Avni Aker’in hemen yanındaki Trabzon Lisesi’nde kapıcıydı. Onun sayesinde iç sahadaki tüm maçları izlerdim. Tribünleri hatırlıyorum; ceplerinde mendille, takım elbiselerle beyefendiler, hiç azımsanmayacak kadar hanımefendiler vardı. Avni Aker bu açıdan çok önemlidir çünkü Trabzonspor tam da o stadın yerinde doğmuştur. Anadolu futbol devrimi orada yapılmıştır. Ali Sami Yen’den önce Galatasaray vardı, İnönü’den önce Beşiktaş vardı ama Avni Aker’den önce Trabzonspor yoktu!

Trabzonspor üst üste şampiyonluklar yaşarken siz futbol oynamaya başlamış mıydınız?
Trabzon şehir merkezinde değil, Arsin ilçesinde doğup büyüdüm. Trabzonspor üst üste şampiyon olurken de amatör kümede Arsinspor’da oynuyordum, liberoda görev yapıyordum. O zaman Trabzon’da her yer futbol oynamaya müsaitti. Şehir merkezine 20 dakika uzaklıktaydık ama çocukken dünyanın yoluydu tabii! Dokuz çocuklu fakir bir ailenin çocuğu olduğumdan, bedava gidebilmek için yapmadığım kalmazdı. Trabzonspor altyapısına girdiğimde bile ayakkabı boyacılığı yapıp, simit satıyordum.

Trabzonspor A takımının bile çim sahası yokken, futbola başladığınızda nasıl bir ortamınız vardı? Sizi kim transfer etmişti?
Özkan Sümer izleyip istemişti. 17 yaşımda Trabzonspor’un genç takımına geldim. 18 yaşıma gelir gelmez de profesyonel mukavele imzalattılar ve aynı gün A takımla oynamaya başladım. Sekiz yıl Trabzonspor’da kaldım, ilk yılımda şampiyon olduk.

,

Yorum Yaz