Menü İcon

Sema Aydın röportajında turizm sektöründen bahsetti

Hiç doğup büyüdüğünüz topraklarda bir kasaba kurmayı hayal ettiniz mi? İksir Sema Aydın, tam da bunu hayal etti ve projesini KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) ile paylaştı.

Röportaj Gazetesi

Sema Aydın röportajında turizm sektöründen bahsetti

Hiç bitmeyen enerjisini, bilgi birikimini, eğitimci ruhunu kullanarak yarattığı bu projesi ile birinci oldu ve doğa sevgisini bir kasabaya doldurdu. Bir kadın titizliği ile İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabası’nı yarattı. Aydın, kadınların hayal edip de yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığına inanıyor ve iş yaşamında kadın elinin ne kadar değerli olduğunu vurguluyor.

İksir Sema Aydın, ilham verecek öyküsünü ŞIK okuyucuları ile paylaştı.

“DÜŞLERİMİN İLK BÖLÜMÜ”

Öncelikle kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Kastamonu doğumluyum. Öğrenim yıllarım babamın memuriyet hizmetleri sırasında ülkemin çeşitli bölgelerinde geçti. 24 yıl yine çeşitli bölgelerde ve çeşitli okullarda matematik öğretmeni ve idareci olarak görev yaptıktan sonra emekli oldum. Sonrasında memleketim Daday – Kastamonu’da İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabasını  hayata geçirerek düşlerimin ilk bölümünü gerçekleştirdim. Bu arada en büyük arzum sağlıklı yaşam içinde mutlaka olması gereken doğal beslenme ve büyük kitlelerde bu alışkanlığın yerleşmesine katkı sağlamaktı. Bu doğrultuda üretimler yaparak ilerliyorum. Evliyim, iki kızım var.

BİR KONAKLA BAŞLADI HER ŞEY…

Kurduğunuz kasaba ile KAGİDER’den birincilik ödülü aldınız. Çocukluk hayalinizden gelen bu birincilik size neler hissettirdi? Bu kasabayı kurana kadarki serüveninizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Aldığım bu ödül beni çok onurlandırdı, daha da gayretlendirdi. Yaptığınız iyi şeylerin ödüle dönüşmesi ve KAGİDER gibi çok güçlü kadın girişimciliğini destekleyen bir  kurumdan gelmesi bir kadın olarak da sevincimi artırdı. Evet memleketimle ilgili belki çocukluğumda çok farkında olamadığım, ama gün geçtikte netleşen düşüncelerim beni bugünkü noktaya getirdi. Uzunca bir aradan sonra Daday’daki akrabalarımı ziyarete gittiğimde gördüğüm Konak beni adeta büyüledi. Bir anda işte burası benim hayallerimin gerçek olacağı yer dedim. Buradaki her şey mükemmel bir tatil kasabasını işaret ediyordu bana. Hafızamda yaşattığım en güzel anılar burada bütünleşiyor, ete kemiğe bürünüyordu. Artık kolları sıvamanın zamanı gelmişti. Büyük bir heyecan ve çoşkuyla çalışmaya başladım. Artık Daday’da bir Tatil ve Yaşam Kasabası olacaktı. Hem de dört mevsim doğanın kalbinde, sporla, doğal beslenerek, onarıcı özelliği tescillenmiş bol Balllıdağ oksijeni ile yenilenerek yapılacak en keyifli tatillerin merkezi olacaktı. Böylece bölgenin ekonomik kalkınmasına da katkı sağlayabileceğim bilinci ve bunca güzelliğin mutlaka paylaşılması gerektiği düşüncem ile birleşerek doğdu İksir Resort Town. Kültür varlığı konağın restorasyonu ile birlikte İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabasının  diğer  bölümlerinin de tamamlanma sürecinden sonra 2009 yılının Aralık ayından itibaren kapılarımızı yerli ve yabancı misafirlerimize açtık.

MUHTEŞEM DOĞANIN TAM DA ORTASINDA

Doğa ile iç içe bir merkez. Aynı zamanda üreten de bir kasaba. İksir Resort Town, gelenlere neler sunuyor?

Bölgemiz sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı kanyonlarına, mağaralarına, sağlık kazandıran oksijeni ile ünlü Ballıdağ’a, Türkiye’nin tek Pan Parkı Küre dağları MilliParkına, Ilgaz’a, 170km. Karadeniz sahil şeridine sahiptir. Bu nadide doğa dört  mevsimi  bize ayrı armağanlar olarak  sunar.
İksir Resort  Town  bu muhteşem doğanın tam da ortasında yer almaktadır.
Doğanın huzuru ve günümüzün konforunu sentezleyerek özenle hazırladığımız konaklama mekanları, geleneksel Türk hamamı, yüzme havuzu, sauna, fitness salonu, masaj odaları ile rahatlama imkanları sunmaktayız. Aynı zamanda iş yaşamının getirdiği yorgunlukların da atıldığı mesleki toplantılar, seminerler, farklı dinlendirici ve eğlendirici paketlerle çok keyif verici verimli çalışmalara dönüştürülmektedir. En mutlu günlerin organizasyonları kapalı veya açık mekanlarımızda kişiye özel olarak düzenlenmektedir.
Başta Ata sporu binicilik olmak üzere onlarca aktivite yapabilme olanakları sunulmaktadır. Profesyonel biniş eğitimleri verilmekte, doğada atla veya dağ bisikletleri ile ya da Atvlerle safariler yapılmaktadır. Yüzmeden, Hediklerle kar da trekkinge; petangtan, olta balıkçılığına; çeşitli atölye çalışmalarından, workshoplara, a da doğadan uzmanlar eşliğinde mantar toplamaktan, çiftliğimizde yaptığımız üretim süreçlerine katılmaya kadar geniş bir yelpazede her yaşa ve ilgi alanına yönelik aktiviteler…

Övünerek söylemek istediğim bir özelliğimiz misafirlerimize çiftliklerimizde kendi üretimimiz olan ürünleri en doğal ve lezzetli haliyle  sunmamız. Tarlalarımızda ürettiğimiz onbin yıllık tarihe sahip, genetiği bozulmamış siyez bulguru ve unu ile yapılan geleneksel yemekler, ekmekler, mevsiminde üretilen sebze ve meyveler, bunlardan üretilen hiçbir katkı maddesi kullanılmayan marmelatlar, pekmezler, sirkeler, turşular, tarhanalar sunmaktayız. Gezen tavuk, hindi, kaz etleri, dağ kekiği ile beslenmiş küçükbaş, büyükbaş hayvanların etleri ile yapılmış özel yemekler şu anda sayabileceklerimin bazıları. Biz bu ürünleri misafirlerimize sunduğumuz gibi iksirliçiftlik.com adresinden tüm sağlıklı beslenmek isteyenlere de ulaştırıyoruz.

“HAYALLERİM BİTMEDİ”

Kadının, Türkiye’de iş ve sosyal hayattaki yeri malum. Kendinizi şanslı hissediyor musunuz? Başarınızdaki motivasyonlar neler oldu?

Günümüzde kadın olmak hala zor. Sürekli sınırları zorlamak durumundayız. İyi bir eğitim alabilmek, iş yaşamına katılabilmek, ekonomik açıdan güçlenebilmek, kimlik kazanabilmek için fazlasıyla çaba sarfetmek durumundayız.
Bu gün itibariyle çalışan kadın sayılarımıza şöyle bir bakarsak erkeklerin 1/3 oranında olduğunu görürüz. Bu kadınlarımızın büyük çoğunluğu da hizmet sektörlerinde çalışmakta, karar mercilerinde yer alamamaktalar.

İşveren olarak baktığımızda ise kadınların oranı %8,5’u geçmezken, erkeklerin oranı %92 gibi bir rakamla karşımıza çıkmakta. Resmi verilerin gösterdiği bu rakamlardan da görüldüğü gibi kadınlar çok gerilerde.
Şimdi sizin sorunuza ‘evet ben şanslıyım’ diyorum. Her an kendimi yetiştirebilecek kaynaklara ulaşabilme  imkanına sahibim. Hayallerim bitmedi, projelerim var, bunları uygulayabilecek bilgiye sahibim. En önemlisi  çocuklarımın hayata atılmış ve bana destek oluyor olmaları benim en büyük şansım.
Motivasyonumu artıran en önemli şeyler yaptığım işle ilgili hep olumlu ve beni onurlandıran geri dönüşümler almam, insanların mutlu bir bakışı beni motive eder. Her an yeni ne yapabilirim düşüncesi ile araştırmak, bulmak ve yapabilmek beni sürekli canlı tutar. Tabi bir de anlamlı ödüller…

“KENDİ GÜCÜNÜZÜN FARKINDA OLUN!”

Girişimci kadınlar için önerileriniz mutlaka vardır. ŞIK okuyucusu kadınlar için neler söylemek istersiniz? 

Tabi ki önerilerim olur. Hepimizin farklı yeteneklerimiz, farklı düşlerimiz vardır. Öncelikle bunları keşfedip, yılmadan azimle gerçeğe dönüştürmeye başlamalısınız. İyi bir gözlemci ve araştırmacı olmak işleri yarı yarıya halleder. Diğer yarısı da gücünüzü bilip destek alabileceğiniz kişi ve kurumları öğrenmek desteklerini almak olmalı. Cesaretiniz çok olmalı, asla engel tanımamalısınız. Ben kadının isterse başaramayacağı hiçbir iş olmadığı inancındayım. Yeter ki kendi gücünün farkında olsun.

Söyleşi: Eser Akgül

Sema Aydın röportajında turizm sektöründen bahsetti, Sema Aydın röportajında turizm sektöründen bahsetti

Yorum Yaz