Menü İcon

Şebnem Bozoklu: ''Kendimi komedyen olarak görmüyorum''

Şebnem Bozoklu’nun ortak yapımcılığını üstlendiği ve rol aldığı ‘Yok Artık! 2’ adlı film vizyona girdi. Yönetmenliğini Caner Özyurtlu’nun üstlendiği filmde Şebnem Bozoklu, şehir hayatından sıkılan köye yerleşen plaza kadınının başından geçenleri aktarıyor.

Röportaj Gazetesi

Şebnem Bozoklu: ''Kendimi komedyen olarak görmüyorum''

Yönetmenliğini Caner Özyurtlu’nun üstlendiği filmde Bozoklu, İstanbul’dan sıkılıp köye yerleşen Merve adında bir plaza insanını canlandırıyor. Ünlü oyuncu ortak yapımcılığını da üstlendiği film için şunları söylüyor...

"ETRAFIMDA ÇOK FAZLA MERVE VAR"

Hem ‘Yok Artık!’ta hem de ‘Yok Artık! 2’de yer alan tek oyuncu sizsiniz. Bunda filmin yapımcısı olmanızın bir etkisi var mı?

Ben ortak yapımcıyım. Filmin yapımcısı Caner. Yaratıcı, asıl yapımcı o. Senaryoyu kim yazacak, filmde kim oynayacak, hangi rolü kim oynayacak gibi kararları o alıyor. Kaan (Yıldırım) ve ben işin finans kısmında destek veriyoruz. Bana da şahane bir skeç verdi. Onun için de çok mutluyum.

Filmde canlandırdığınız Merve nasıl biri, nasıl bir hikâyesi var?

Etrafımda çok fazla Merve var. Merve kurumsal bir şirkette çalışan bir plaza insanı. Mobbingden, işyerindeki stresten, saat 06.00’daki toplantılardan bunalmış. İstanbul’un trafiğinden ve keşmekeşinden sıkılmış. Bir sabah “Lanet olsun, İstanbul’dan gidiyorum” diyor. Bir köyde, doğa içinde mutlu mesut yaşamaya karar veriyor. Sevgilisini, işini gücünü bırakıp bir köye yerleşiyor. Benim bölümüm Merve’nin köyde geçirdiği 24 saati anlatıyor.

"İLK FİLMDE İŞLER YOLUNDA GİTTİ"

İstanbul’da yaşayan birçok insanın hayali budur sanırım.

Biz işin hep romantik tarafındayız: Doğa, güneş, temiz hava... Merve’nin başına gelenleri izleyince aslında reelde hiç de böyle olmayabileceğini görüyoruz.

İlk filme bunu kıyasladığınızda ne gibi farklar var?

İlk filmde işler yolunda gittiği, seyircimiz bizi beklediğimizden daha fazla desteklediği için ikinci filmi yapabildik. Bu benim yapımcısı olduğum üçüncü film. İlk filmde eksik yaptığımız şeyleri, zamanlamayla ilgili sıkıntımızı değerlendirip daha iyi hale getirmeye çalıştık. İlk film seyirci sınavından geçtiği için daha derli toplu bir film yaptık. Üçüncüsünü yapabilirsek ikiden de ders alacağız.

"ZEKİ İNSAN GÜLDÜREBİLİR" 

Sizi çoğunlukla komedide görüyoruz. Hep böyle mi olacak?

Aslında sinemada dram da oynadığım için ben öyle düşünmüyorum. Oynadıklarıma dramedi diyebiliriz. Oynadığım karakterler salt komedi değildi. Çok ağlattığım ve güldürdüğüm zamanlar oldu. Genelde de böyle olmayı seviyorum. Oyunculukta keskin bir tarafım yoktur. Biri bana “Çok iyi bir komedyensiniz” dendiğinde iltifat almış gibi oluyorum. Çünkü zeki insanlar güldürebilir. Bu hoşuma gidiyor açıkçası. Kendimi komedyen olarak görmüyorum. O çok büyük ve önemli bir şey. Hayatta da insanları gülümsetmeye çalışıyorum. Belki onuna ilgili. Ne olursa olsun motivasyonum mutlu olmak üzerinedir.

1307302_66fcfc6de8649e4abbcd982e6a6e170b

Karakter seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Karakter seçerken gerçek olmasına ve sokaktaki insanlara benzemesine çok dikkat ediyorum.

"BİZE ÜÇÜNCÜ FİLMİ YAPTIRACAK GİŞE İSTERİM"

‘Yok Artık! 2’den gişede bir beklentiniz var mı?

Bilmiyorum. İlk filmde de bilmiyordum. Sadece bize üçüncü filmi yaptıracak bir gişe olmasını çok isterim.

Filmde sizin favori skeciniz hangisi?

Ayıramıyorum hiçbirini, herkes canını dişine takıp oynamış. Ama “Seyirci olarak en çok hangi skeçte hiç durmadan kahkaha attın?” dersen Zafer Algöz’ün skecinde.

İnsanlar ‘Yok Artık! 2’yi neden seyretmeli?

Beğendikleri komedyenlerin bir araya geldiği, kendi güldükleri şeyin filmini yaptıkları bir iş. Sadece kendi güldüğümüz şeyleri yaptık. Kendi ruhu, dünyası olan bir film vaat ediyoruz.

Şebnem Bozoklu, Onur Buldu, Cem Gelinoğlu

"YOK ARTIK! 2'DE KAHKAHA GARANTİSİ VAR"

Filmde Meriç karakterini canlandıran Onur Buldu, “Caner’i (Özyurtlu) gıyabında tanıyordum. Özellikle ‘Hayalet Dayı’ filminden sonra onunla çalışmayı çok istiyordum. ‘İnşallah bir gün yollarımız kesişir’ dedim. 5 ay sonra Caner bana ulaşıp senaryodan bahsetti. Hemen kabul ettim. Serkan Altun yine çok güzel yazmış, biz de elimizden geldiği kadar oynamaya çalıştık” diyor. Bakın Buldu, filmle ve kariyeriyle ilgili başka neler söylüyor:

"HER ŞEYİ OYNAMAK İSTİYORUM" 

Meriç karakterini ve başından geçenleri anlatabilir misiniz?

Meriç anne ve babasıyla kız istemeye gidiyor. Maşrumiye diye bir yer ve başına gelmeyen kalmıyor. Türlü tuhaflıklar ve gariplikleri yaşıyorlar ve sonunda nedeni anlaşılıyor. Bütün yaşananların bir sebebi var.

Komedi denince akla gelen isimlerden birisiniz. Hep komediyle mi devam etmek istiyorsunuz?

Çok teşekkür ederim. ‘Martı’ isminde bir sinema filmi yaptık, o sağlam bir dram. Gelişmek için farklı türleri de deneyeceğim. Oyunculuk ömrünün sonuna kadar hep geliştirmeye çalıştığın bir iş. Aklına gelebilecek her şeyi oynamak istiyorum.

1307302_ab165dbc78f72a384c016883c619aaf8

İnsanları güldürmek ve dertlerinden bir süreliğine de olsa uzaklaştırmak bir oyuncu olarak size nasıl hissettiriyor?

Çok iyi hissettiriyor. Hiçbir zaman kendimi müthiş yeterli bulmuyorum ama insanların güldüğünü, eğlendiğini görmekten başka ne ister ki bir insan? Ya da tam tersi, bir dramda insanların sana ağlaması müthiş bir şey. n İnsanlar ‘Yok Artık! 2’yi neden seyretmeli? Çünkü ‘Yok Artık! 2’de kahkaha garantisi var.

"KENDİMİ ELEŞTİRİRİM" 

Filmde en beğendiğiniz skeç hangisi?

Cem’in (Gelinoğlu) skecine çok güldüm. Zafer Abi (Algöz) zaten aşmış. Şebnem’e (Bozoklu) de güldüm. Bir kendime gülmemişim.

Kendinizi seyrederken geriliyor musunuz?

Evet, kendimi seyrederken iç sesim susmuyor. Eleştiririm kendimi.

Senaryo yazmak veya yönetmenlik gibi düşünceleriniz var mı?

Eskiden senaryo yazmaya çalışırdım. Bununla ilgili bir şeyler öğrenmek istiyorum. Yönetmenliği hiç düşünmedim. Benim gözümde canlanan bir resim yok.

'CANLI YAYINLA GÜLDÜR GÜLDÜR'

Güldür Güldür Show’ yeni sezona ne zaman başlayacak?

Bundan sonra canlı yayına geçmeyi düşünüyoruz. 4 Kasım’da canlı olarak yapacağız. Hedefimiz bütün sezonu canlı çekmek.

‘Güldür Güldür Show’dan bir de ‘Güldüy Güldüy Show Çocuk’ çıktı...

Evet, Benjamin Button gibi olduk. Gittikçe gençleşiyoruz. Çok yetenekli çocuklar

'Yok Artık! 2' filminde Aykut karakterini canlandıran Cem Gelinoğlu...

"TAKİPÇİLERİM SAYESİNDE SİNEMACI OLDUM"

Cem Gelinoğlu, ‘Yok Artık! 2’de canlandırdığı Aykut karakterini şu sözlerle anlatıyor:

“Aykut kaderin gazabına uğramış bir adam. Tuvaletteyken patronunun onu kovacağını duyuyor. Bunun için de arkadaşının aklına uyup 3 ay ömrü kaldığı yalanını söylüyor. Ve başına olmadık şeyler geliyor...” Sosyal medya fenomenliğinden oyunculuğa geçen Gelinoğlu, filme dair şunları söylüyor...

Kendi filmlerinizden sonra ilk kez başka birinin filminde yer aldınız. Ne gibi farklar vardı?

Yeni bir set kültürü gördüm. Herkesin kalbinin ortak olduğu bir proje olmuş. Oyundaki samimiyete çok inanıyorum ve bunu hissetmek istedim. Kendi senaryolarımı yazarken de en samimi haliyle yazmaya çalışırım. Serkan Altun ve Caner Özyurtlu çok güzel bir işe imza atmış.

Sizin en beğendiğiniz skeç hangisiydi?

Zafer Abi’nin (Algöz) oyunculuğuna hayran oldum. Şebnem’in (Bozoklu) skeci de çok güzel olmuştu. Ben beden komedisini çok severim. Şahin’in (Irmak) bölümleri ve Onur’un (Buldu) skeci de çok güzeldi.

Sosyal medya fenomenliğinden oyunculuğa geçtiniz. Bundan sonrası nasıl devam edecek?

Bir dönem sosyal medya fenomeniydim. Şimdi de takipçilerimin sayesinde sinemacı oldum. 3 sinema filmi yaptım. Yeni senaryolar yazıyorum, yeni teklifler alıyorum. Ben bu yolda bir ant içtim ve bunları yapmak istiyorum.

Söyleşi: Neziha Kartal

Yok Artık! 2 filmi öncesi Şebnem Bozoklu röportajı,

Yorum Yaz