Menü İcon

Richard Moore: ''Twitter’da mizahi dil çok etkili''

Richard Moore: ''Twitter’da mizahi dil çok etkili''

Yaşadığı çevreyle güçlü iletişimi olan, diplomaside yenilikçi tavrıyla tanınan İngiltere Büyükelçisi Richard Moore ve sosyal girişimci ruhuyla Türkiye’de “Rehber Köpekler Projesi”ni başlatan eşi Maggie Moore, MAG Dergi‘ye konuştu.

Türkiye ve İngiltere arasındaki ilişkileri özetler misiniz? 

- Richard Moore: Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ilişkiler çok uzun zaman öncesine dayanır. Buraya ilk İngiliz Büyükelçi 1583’te gelmiştir ve sonrasında yüzyıllarca Birleşik Krallık ve Türkiye yakın ilişkiler içinde olmuştur. 16. yüzyıl boyunca Osmanlılar ve İngilizler, Avrupa’nın Katolik güçlerine karşı ittifak halindeydi. O günlerden beri de Avrupa’nın iki sıra dışı ülkesi olarak inişli çıkışlı ama çoğunlukla ittifak halinde olduğumuz bir ilişkimiz olmuştur.

Bugünün dünyasına baktığınızda da hala doğal ittifakımızdan kaynaklanan yakın ve güçlü bağlarımız var. Biz terörizme karşı ve güvenlikle ilgili her türlü konuda birlikte çalışan çok güçlü ortaklarız. Ayrıca çok önemli ticari ilişkilerimiz var.

2015’te karşılıklı ticaretimiz 16 milyar Amerikan dolarına ulaştı. Geçen sene Birleşik Krallık, Türkiye’nin ikinci en büyük ihracat pazarıydı. Türk firmalar Birleşik Krallık’ta çok başarılı.

Örneğin; Ülker, Yıldız ve Beko gibi firmalar çok popüler. Simit Sarayı’nın Birleşik Krallık’ta 30 tane şubesi var. Türkiye’de ise bildiğiniz gibi BP, Shell, Vodafone gibi büyük İngiliz firmaları var. Vodafone, Türkiye’deki en büyük İngiliz yabancı yatırımcı ve tüm yabancı firmalar içinde de ikinci en büyük yatırımcı. BP ise, sanırım 106 yıl ile Türkiye’de en uzun süredir bulunan İngiliz şirketi.

Bunun dışında Rolls Royce ve BAE Systems gibi diğer önemli şirketler de var tabii. Bunlar dışında kültürel alanda da birçok paylaşımlarımız var. “Yüzüklerin Efendisi” filminde “Gandalf” ve “X-Men” filminde “Magneto” rolleriyle çok iyi bilinen ünlü İngiliz aktör Ian McKellen’ı geçen hafta İstanbul’a getirmek harikaydı. Birçok Türk öğrenci tarih, sanat, ekonomi gibi çeşitli alanlarda, İngiltere’deki okullarda öğrenim görüyor. Köklü bir tarihi olan bu iki büyük ülkenin ilişkileri; kültürel, ekonomik, savunma ve güvenliğe dair geniş bir spektrumda örülmüş tarihsel paylaşımları oluşturuyor.

,

Yorum Yaz