Menü İcon

Remzi Kösem: Artık doğal olan trend

Bu yıl mekanlarda neler var neler yok, kim ne yiyor, neleri seviyor diye merak ettik izini sürdük...

Röportaj Gazetesi

Remzi Kösem: Artık doğal olan trend

Etiler ve Caddebostan’da şubesi bulunan Saldalyee’nin sahibi Remzi Kösem ve şef Erkan Yeşil ile yılın trendlerini konuştuk, anladık ki bu yıl, ne doğalsa o trend.

Remzi Kösem: İstekler çok değişti

Son yıllarda mekanlar ve yemekler değişti sanki?

Mekan trendleri de değişti müşteri de değişti! Türkiye’de tüketicinin bilinci arttı diyebilirim. Eskiden sadece kadınlar sağlıklı yemeklere dikkat ederdi artık erkekler de onlar kadar bilinçli ve dikkatli. Bu da bütün beklentinin değişmesine dolayısıyla restoranların ve eğlence mekanlarının yenilenmesine neden oldu. İnsanlar artık yedikleri yemeklerin içeriğinde ne olduğuyla, kullanılan malzemelerin nereden geldiğiyle çok ilgileniyor. Biz de buna çok dikkat ediyoruz. Hatta bu servis şekillerimize bile yansıdı.

Nasıl yani?

Burada sunduğumuz sağlıklı kokteyllerimiz var. Onları cam bardakta vermek yerine sebzenin kendisiyle sunmayı seçtik. Patlıcan, biber gibi sebzelerin içini boşaltıp, donduruyoruz. Yaklaşık dört-beş günlük şok dondurmadan sonra sebzenin kendinden çıkardığımız içiyle organik karışımlar hazırlıyoruz.

3ebaa04345b84ddbaf883e0f1feed9bd

Peki yaşla alakası var mı bu meselenin?

Yaşa göre verilen sipariş değişiyor desek daha doğru olur... Gençler tatlıların peşinde. Bir de hamburger ve pizza seviyorlar. 45’ten sonrası daha dikkatli. Bizim kullandığımız özel bir pişirme tekniği var; malzeme vakumlu bir torbaya konuyor, ateşe hiçbir şekilde temas etmeden suyun sıcaklığıyla pişiyor. Et, tavuk, balık ne hazırladıysanız... Yararlı vitaminlerin kaybı önleniyor.

Volkanik taşta servis devri

Mekan tasarımlarında neler var?

Renkli masa ve sandalyeler kullanmak çok moda. Hatta ben bunun biraz fazla abartıldığını düşünüyorum. Kendi mekanımı tasarlarken daha sade olmasını istedim. Dünyada da sadeliğe doğru bir yolculuk olacağını düşünüyorum. Tahtada servis modası vardı biliyorsunuz. O da geçmeye başladı. Biz de artık çok tercih etmiyoruz.

Sağlıksız deniyordu?

Öyle bir şey ortaya atıldı ama kanıtlanmadı. Doğru temizlendiğinde sağlıksız olacağını düşünmüyorum. Modası geçti diyelim. Biz volkanik taşların üzerinde servis yapmaya başladık. Tabaklar da renklendi.

Erkan Yeşil: Moleküler gastronomi bitti

sandalyee-br-152944UL

2016’da öne çıkacak yemekler var mı?

Dünyada şüphesiz ki yerel yemekler çok trend. Doğal, organik ürünlerden yapılmış yemekler... Bir ara moleküler gastronomi trendi vardı ben hiçbir zaman desteklemedim ve çok şükür ki bitti. Bundan sonra yerel üreticiden ürünler toplamak daha da moda olacak.

Sosyal medya bu trendlerde ne kadar etkili?

Çok. Ben bir yemek paylaşıyorum bir sürü insan gelip yemeği soruyor. ‘Nasıl yapıyorsunuz?’, ‘Gelsek gösterir misiniz?’ gibi sorular soruyorlar. Memnuniyetle kabul ediyorum.

Müşterilerle iletişim halinde misiniz?

Evet. Hem sosyal medyadan dolayı hem de bazen mutfağı görmek isteyenler oluyor. Mutfak herkese açık. Hatta gönüllü olarak çalışmak isteyenler bile oluyor.

Söyleşi: Büşra Uğraş

Remzi Kösem: Artık doğal olan trend, Remzi Kösem: Artık doğal olan trend

Yorum Yaz