Menü İcon

Prof. Dr. Feryal Özel: Uzayda hayat olmaması imkansız

Prof. Dr. Feryal Özel: Uzayda hayat olmaması imkansız

1 hafta önce Türkiye'nin NASA'daki gururu Prof. Dr. Feryal Özel, eğitimden bilime, uzaydan Türkiye gündemine kadar bir çok konuda Sözcü Eğitim'in sorularını yanıtladı. Dünyanın en önemli birimlerinden biri olan NASA’da çalışan ve çok genç yaşta önemli başarılara imza atan bir astrofizikçi Prof. Dr. Feryal Özel. Dünyanın en akıllı kadınları arasında gösterilen Özel, karadelikler, nötron yıldızları ve Einstein’ın rölativite teorisi üzerinde çalışıyor. Çalışmaları hem teorik fizik hem de uzay gözlemleri üzerine kurulu. Birçok kurumda proje ve görevleri var ama şu anda astrofizik alanında dünyada ilk sıralarda yer alan Arizona Üniversitesi’nde profesör. İstanbul doğumlu Özel, Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu.

Burslu kazandığı Columbia Üniversitesi’nde çift ana dal yapan Özel, hem fizik hem de matematik mühendisliği bölümlerinden "Yüksek Onur Derecesi"’ ile mezun. Eğitiminin kalanını (doktora, doktora sonrası çalışmalar) Amerika’da tamamlayan Özel, şu an eşi ve çocuklarıyla orada yaşıyor. Eşi Dimitros Psaltis de çok başarılı bir astrofizikçi. Dünya tatlısı iki kız çocuğunun, Deniz ve Selin’in annesi Prof. Dr. Feryal Özel, bilime katkı sunmaya, Türkiye’nin de gururu olmaya devam ediyor.

Bu başarılı genç ve güzel bilim insanımızı sozcu.com.tr okurlarının da yakından tanımasını istedik. Eğitimden bilime, uzaydan Türkiye gündemine kadar bir çok konuya ilişkin sorularımızı yanıtlayan Prof. Dr. Feryal Özel “bu kış keyifli ve yoğun bir Türkiye programım var” diyerek Aralık’ta Türkiye’ye geleceğinin müjdesini de verdi. Hem İstanbul’da hem Ankara’da üniversitelerde bilimsel konuşmalar yapacak olan Özel, bu buluşma için şimdiden heyecan duyduğunu da belirtti.

,

Yorum Yaz