Menü İcon

Özlem Kaya'dan Stil İpuçları

İstanbul Moda Haftası’nda defile yapacak moda tasarımcıları ile röportajlarımız devam ediyor. Sırada defilesini merakla beklediğim bir isim var: Özlem Kaya. Sorularımızı ona yönelttim! işte cevapları: - See more at: http://www.zelfist.com/sehirde-neler-ol

Röportaj Gazetesi

Özlem Kaya'dan Stil İpuçları

Biz faniler bilmediğimizden merak ediyoruz: bir defileye nasıl hazırlanılır? İlk adımı nedir, arada n’olur, son adımı nedir?

Önce tema belirlenir. Seçilen tema üzerinde araştırma yapılır. Koleksiyon çizilir, defalarca çizilir hatta… Bu sırada renkler belirlenir, kumaş ve materyal araştırması yapılır. Model uygulamaları başlar bazen drapaj tekniğiyle de çıkarılabilir ama ben genelde kalıba dökmeyi tercih ediyorum. Provalarla finale ulaştırılır. Her tasarımcının farklı yöntemleri olabilir ben genelde bu şekilde ilerliyorum.

Haydi bir defile yapalım dense, ne kadar süreye ihtiyaç duyulur?

Yapıcak olduğunuz tasarımlarla çok ilgisi olan bişeydir bu. 2 ayda yetebilir 6 ayda değişkendir ama ortalama 3 ayda ortaya çıkar.

ifw/defile hazırlık sürecinde en heyecan duyduğunuz kısım neresidir?

Defile müziğinin başladığı an heyecan doruktadır benim için.

Defile konseptleri gerçekten çok ilginç temalar olabiliyor. Bir tasarımcı temasına nasıl karar verir?

izlediğiniz bir film, ya da karakterler, gündemden önemli bir haber, tarih dönemler… Aslında çok geniş bir yelpaze bir de tasarımcının ruh hali tema belirlemede önemli bir etkendir.

IFW sonb&kış 2012-13 defileniz için temanız nedir? Neden o? Bunu detaylarda nasıl görebiliriz? Nerelerde karşımıza çıkacak?

‘HERITAGE’ yani Miras temamın ismi nesilden nesile yada aile bireylerinde geçen manevi değerlerle ilgileniyorum. Belli bir tarihi yok kökü eskiye dayanan geçmişten gelen, yaşatılan değerler. Karakter oluşumuna yada davranış biçimine 1. derece etken olan aslında bazen de ittiğimiz kabul etmeyip uygulamadığımız bir durum. Somut bir tema aslında ama ben kilim desenleri kullanarak köklü bir geçmişe dokunmak istedim.

Defilede uygulanacak saç ve makyaj tasarımlarını nasıl seçiyorsunuz? Siz mi aklınızdakini direktif veriyorsunuz, saç/makyaj ekibi mi yönlendiriyor, yoksa C. Hepsi mi?

Değişiyor ama ben koleksiyonu çıkardığımda aslında kabaca görebiliyorum saç makyajı ama profesyonel ekiplerle çalışmanın avantajlarından biri de sizi çok iyi anlayabilmeleri ortak kararlar alıyoruz genelde

Modelleri neye göre seçiyorsunuz? Kaç model arasından, kaç kişiye karar verdiniz?

Ben aslında genelde aynı isimlerle çalışıyorum bu durum hoşuma da gidiyor. Bir giysi ortaya çıktığında kimde iyi durabileceğini biliyorum. Aile gibi olduk artık kızlarla

Defilenizde merakla beklememizi önerdiğiniz bir süpriz var mı?:)

Genel olarak mutlaka izlenmesi gereken bir koleksiyon oldu. Birşey söylemek gerekirse kilim desenini kullanma şeklim diyebilirim

Hepimiz defilede ön sırada yer almak için çıldırıyoruz. Peki siz davetlilerin listesini ve oturma düzenini neye göre belirliyorsunuz?

Açıkçası bu koşuşturma içinde sevgili pr’cım Gülin Bayındır bu durumu en iyi şekilde çözüyor.

Zelfist: Defilenizin sonunda hani selam veriyorsunuz ya, hepimiz o an sizin adınıza çok mutlu oluyor, gururla doluyoruz. Peki sizin hisleriniz neler o anda?

Selam anı çok zor benim için. Hatta kapıdan bakıp döndüğüm için çok eleştiri alıyorum. Her seferinde daha öne yürümek için kendimi telkin ediyorum ama çıkıp kalabalığı görünce heyecanlanıp unutuyorum kendime verdiğim sözleri!

İFW’de yer almakta sizi mutlu eden sebepler nelerdir?

Defile yapmak, koleksiyon çıkarmak beni heyecanlandırıyor zaten ama böyle bir organizasyonda sürekli bir aktivitenin olması ve kendimizi anlatabileceğimiz bir platform olması çok önemli

İFW’nin nereye doğru ilerlemesini önemli ve doğru bulmaktasınız?

Bir organizasyonun iyileşmesi, farkedilmesi, takip edilirliğinin artması bir süre ister. Her seferinde daha iyi olacağına inanıyorum.

Yurtdışındaki moda haftalarından sizi en heyecanlandıran, en merakla takip ettiğiniz şehirler hangileri? Moda tasarımcıları hangileri? Neden?

Hepsini takip ediyorum ama Paris ve londra moda haftaları daha özel benim için. O kadar çok tasarımcı var ki beğendiğim sayamadım şimdi…

Uluslararası & yerel moda camiasından (basın) kim gelse defilenizi seyretse çok hoşunuza giderdi?

ANNA WINTOUR (bunu büyük harfle yazmış Özlem Kaya, özellikle öyle bıraktım!)

Uluslararası & yerel moda camiasından (celebrity) kim gelse defilenizi seyretse çok hoşunuza giderdi?

Marion Cotillard,Tilda Swinton

‘Ifw’de sunduğunuz koleksiyonu çok beğendik,  toptan alıyoruz’ deseler… Bu hangi marka/mağaza olsun isterdiniz?

Beymen,Harvey Nichols

Zelfist: Herkes bir tarzla anılmak ister. Sizi hangi özelliklerle anmamızı isterdiniz?

Romantik, dişi kuplarım ve pudra rengiyle

Asla kullanmayacağım dediğiniz bir renk, model, desen vb bir öğe var mı? Veya tam tersine ‘onsuz asla olmaz’ dediğiniz?

Büyük konuşmak istemem temanız gerektirirse herşeyi kullanabilirsiniz. Asıl önemli olan nasıl kullandığınız

Söyleşi: Zehra Elif Taş

,

Yorum Yaz