Menü İcon

Özgür Bolat: ''Eğitimde nal topluyoruz''

Özgür Bolat: ''Eğitimde nal topluyoruz''

Eğitimde nal topluyoruz!

OOOO… Yoooo!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 2000’den bu yana, üç yılda bir yaptığı PISA’nın 2015 sonuçları açıklandı.

Tablo hüzün verici.

Ülke olarak durumumuz içler acısı! 15 yaş grubu öğrencilerine uygulanan sınavın en son verileri 2012’de açıklanmıştı. 2015’te, 2003 sonuçlarının bile gerisine düştüğümüz anlaşıldı.

70 ülkede uygulandı PISA, biz sonlardayız…

Eğitimde nal topluyoruz! Kesintisiz katılan ülkeler arasında puanını en çok düşüren ülkeyiz. Tabii ki pek çok alanda sorunlar yaşayan bir ülkenin, eğitim alanında muhteşem olmasını beklemiyoruz ama bu kadar kötü olması da gerçekten düşündürücü…

Hemen eğitim bilimci Özgür Bolat ve Fide Okulları kurucusu Ali Koç’u aradım ve sordum…

EĞİTİM BİLİMCİ DR. ÖZGÜR BOLAT: TÜRKİYE’DE EĞİTİM SEFERBERLİĞİNE İHTİYAÇ VAR!

PISA sonuçları felaket geldi! 2003’ten bile geri. Sence sorun nerede?

– Sorun derin. Müfredatımız, “bilmek” üzerine kurulu. Derslerde ve müfredatta sadece “bilgi” bombardımanı var. Oysa “bilmek” ve “anlamak” farklı kavramlar. Bizim çocuklar çok şey biliyor ama anlamıyor! Anlama keşfetme, sorgulama, düşünme ve tartışma gerektirir. Bizim derslerde bunlar yok. Bizde ezber var. Sınavlarımız da anlamayı değil, bilgiyi ölçüyor. Anlamayı ve düşünmeyi gerektiren PISA’da da doğal olarak bizim çocuklar tökezliyor!

Türkiye olarak neden bir türlü bu eğitim meselesini çözemiyoruz?

– Çözemiyoruz çünkü ne müfredatı değiştirebiliyoruz ne de pedagojiye bakışı! Milli Eğitim Bakanlığı bunu değiştirmek için adım atmıştı. Yapılandırmacı yaklaşımı getirdi ama çok sonuç değişmedi. Çünkü uygulama ayağı eksik kaldı…

Niye?

– Çünkü öğretmenler, otoriter öğretmen kimliğini bırakamadı! Sorgulamanın ve keşfetmenin olması için, öğretmenin de sınıfta öğrenci olması gerekir. Çoğu öğretmen bunu yapamıyor. Sınıflarda ne sorgulama ne tartışma oluyor. Müdür de öğretmene alan tanımıyor. O da otoritesini bırakamıyor. Türkçesi, öğretmenlerin ve yöneticilerin düşünce yapısı değişmedikçe, biz yol alamayız!

Fide Okullarının kurucu Ali Koç'un bir numaralı adamı Özgür Bolat röportajı,

Yorum Yaz