Menü İcon

Ozan Çobanoğlu: ''Arka Sokaklar da 500 bölümü birlikte görelim''

Yılların eskitemediği fenomen dizi Arka Sokaklar 11. sezonuyla ekranlara gelmeye başladı. Arka Sokaklar dizisinde Komiser Hakan'a hayat veren Ozan Çobanoğlu, “fenomen bir iş” dediği dizinin başarısını televizyonun formülünü çözmüş olmasına bağlıyor.

Röportaj Gazetesi

Ozan Çobanoğlu: ''Arka Sokaklar da 500 bölümü birlikte görelim''

“Arka Sokaklar” ile başlayalım. Dizi 11’inci sezonunda ve yine çok seviliyor, çok seyrediliyor. Neler söylemek istersiniz bu başarı hakkında?

- “Arka Sokaklar”, Türk televizyon tarihinin en çok sevilen belki de beş dizisinden biri. Televizyon dizisi adına tüm formülleri çözmüş, örnek teşkil etmiş fenomen bir iş. Eğer zeki bir yapımcınız, çok akıllı, halkı iyi analiz etmiş bir senaristiniz, birbirinden yetenekli oyuncularınız ve bol hikayeli, aksiyon dolu bir işiniz varsa, işte o zaman siz başarının sırrını çözmüşsünüz demektir. Dönüp bir bakın Amerika’nın yaptığı polisiye işlere, onlarda da yine aynı formül var; bol karakterli, kimin yan rol kimin başrol olduğu belli olmayan, kimin yanında olacağınız konusunda kafanızı karıştıran işler hepsi. Erler Filmbunu 11 yıl önce yapmayı başardı. Şimdiki başarı tesadüf değil yani...

KALBİMİN ATTIĞI YER SİNEMA

Röportaj için hakkınızda araştırma yaparken genelde oyunculukla ilgili bilgilere ulaştık. Bunun dışında sizi pek tanımıyoruz...

- Ben 1980 doğumluyum. Hayatımın son 16 yılı oyunculukla geçti. 10 yıl devlet tiyatrolarında, 20’ye yakın oyunda oynadım. “Balım” ve “İstanbul Name” adlı iki müzikalde başrolü üstlendim. Oynadığım neredeyse tüm diziler reytinglerde başarılı oldu, ödüller aldı. Bir yandan da sinema yaptım. 2009’da başrolünü oynadığım ve senaryosunu yazdığım, henüz 29 yaşındayken yapımcılığını üstlendiğim “Paramparça” filmini, 2013’te de yazıp yönettiğim ve oynadığım psikolojik gerilim filmi “Eksik Sayfalar”ı yaptım. Dizi ve tiyatro dışında kalbimin attığı asıl yer sinema

57ff8b1dc03c0e0a14eb6e4a

Üçüncü filminiz ne zaman gelecek peki?

- 2017’de. 

POPÜLER OLANLA İLGİLENMİYORUM

Sizin için oyuncu olmak, göz önünde bir mesleğe sahip olmak ne ifade ediyor?

- Ben bu meslekte göz önünde olmayı hiçbir zaman önemsemedim. Benim önemsediğim tek bir şey var bu meslekle ilgili; nefes aldığım sürece üretmek.

Kariyerinizle ilgili hedefleriniz neler?

- Ben sakin, dingin ve anlaşılır olmayı, yaptığım işlerin kaliteli olmasını istiyorum. 36 yaşında bir oyuncu olarak, mesleki hayatıma tiyatro oyunları, birçok dizi ve sinema filmleri sığdırmayı başardım. Geri kalan meslek hayatıma da yine aynı özeni göstererek devam etmek istiyorum. Popüler olanla değil, gerçek olanla ilgileniyorum.

57ff8b24c03c0e0a14eb6e50

YAZMAK İSTİYORSAN OKU ÇEKMEK İSTİYORSAN SEYRET

“Arka Sokaklar”ın 10’uncu sezon finalinden sonra uzun bir tatil yapma imkanınız oldu. Neler yaptınız o süreçte?

- Oğlum Doruk ve eşim Ezgi Sertel’le mütevazı bir yaz geçirdik. Denizi, doğayı çok seviyoruz. Bol bol enerji topladık birbirimizden. Bilgisayarım da hep benimleydi. Yazıp durdum. Ve bol bol film, dizi izledim.

Dizi dışında neler yapıyorsunuz şu sıralar?

- Çok fazla film izliyorum. Yabancı dizileri izlemeye çalışıyorum. Ve yeni yapacağım filmin senaryosunu yazıyorum.

Televizyon izliyor musunuz? Oyuncular takip etmek zorunda mıdır dizi gündemini ya da bu gerekli midir sizce?

- Bir laf vardır; yazmak istiyorsan oku. Çekmek istiyorsan seyret. Ben de diyorum ki; oyuncuysan eğer, ustaları seyret. Tam da bu noktada çok fazla okumak zorunda kaldığım doğrudur. Seyretmeye gelince; bana ne iyi geliyorsa seyrediyorum. Yabancı ya da yerli olması fark etmez.

57ff8b2cc03c0e0a14eb6e52

500. BÖLÜMÜ HEP BİRLİKTE GÖRELİM

Son olarak “Arka Sokaklar” izleyicilerine neler söylemek istersiniz?

- Biz ne olursa olsun her anımızda samimi olmaya çalışıyoruz. Hatta sette bile samimi olmadığımız an birbirimizi eleştiriyoruz. Çünkü biliyoruz ki sırtımızda 11 yılın emeği yükü ve başarısı var. Asla aşağı çekmemeliyiz bu işi. Hep daha yukarı, hep en zirveye çıkarmalıyız. Bugüne dek bizi yalnız bırakmayan seyircimiz bu sezon da bırakmasın ve hep birlikte 500’üncü bölümümüzü görelim istiyorum.

57ff8b33c03c0e0a14eb6e55

POLİSLİK ÇOK ZOR İŞ

“Arka Sokaklar”da canlandırdığınız Hakan karakterinin yerinde olsanız, neyi asla yapmazsınız?

- Senaristimiz o kadar iyi yazıp bizi o kadar çok inandırdı ki oynadığımız karakterlere, ben Hakan’ın yaptığı her şeyi yapabilirim sanırım. Yapamasam da altına imzamı atarım. Fakat çok zor iş polislik. Oyunculuk gibi eğlenerek yapılacak bir iş değil. Hayatınız her an elden gidebilir. Tüm polis teşkilatına bu vesileyle derin hürmetlerimi iletmek istiyorum. Allah yardımcıları olsun.

Söyleşi: Hürriyet

Arka Sokaklar'ın komiser Hakan'ı Ozan Çobanoğlu 500 bölümü heyecanla bekliyor,

Yorum Yaz