Menü İcon

Oytun Orhan: Rejimin çöküşü için ilk kapı Halep

Reuters haber ajansının bölgedeki yetkililere dayandırdığı haberde Halep’e İran Devrim Muhafızları, Hizbullah birlikleri ve Suriye Ordusu tarafından büyük bir operasyonun başlayacağı öne sürüldü.

Röportaj Gazetesi

Oytun Orhan: Rejimin çöküşü için ilk kapı Halep

Reuters haber ajansının bölgedeki yetkililere dayandırdığı haberde Halep’e İran Devrim Muhafızları, Hizbullah birlikleri ve Suriye Ordusu tarafından büyük bir operasyonun başlayacağı öne sürüldü. 

Suriye iç savaşında en kritik noktalardan olan Halep, şu anda Suriyeli muhaliflerin kontrolünde. Büyük bir savaş hazırlığı olarak nitelenen gelişmenin olası sonuçları da bölge açısından büyük değişimlere neden olabilir.

HALEP'İN ÖNEMİ...

Muhaliflerin, Şam yönetiminin düşürülmesi açısından ‘önce Halep sonra Şam’ olarak baktığı ilk ayak olan Halep’in bu operasyonun ardından el değiştirip değiştirmemesine bağlı olarak sadece Suriye olarak değil bölgesel olarak da büyük değişimler yaşanacağı kuşkusuz.

Peki, bu değişimler neler olabilir? Olası bir Halep operasyonunun hangi sonucu hangi etkileri doğurur?

Rusya destekli Şam yönetiminin, İran ve Hizbullah’ın da kara desteği ile olası operasyonunun etkilerini AjansHaber’e değerlendiren Ortadoğu Uzmanı Oytun Orhan, operasyonun başarısı ve başarısızlığı üzerine ortaya çıkacak ihtimallere dair önemli açıklamalarda bulundu.

ORSAM Ortadoğu Araştırmacısı Oytun Orhan şu değerlendirmelerde bulundu:

OPERASYON BAŞARILI OLURSA NELER DEĞİŞİR?

Burada iki ihtimal söz konusun. Operasyonun başarısı ve olası başarısızlığı üzerinden etkileri…

Eğer bu operasyon başarılı olursa Rusya’nın son dönemde artırdığı askeri desteği, Suriye’deki askeri dengelerde çok kritik bir değişime yol açacağı ve rejimin sahip olduğu bölgeleri korumanın ötesinde daha geniş alanları kontrol ederek ve çok daha süre boyunca iktidarını sağlamlaştıracak yeni bir sürecin önünü açar. Ciddi moral motivasyon sağlanmış olur rejime.

“REJİMİN ÇÖKÜŞÜ İÇİN İLK KAPI HALEP”

Burada Rusya’nın etkinliği açısından ve Rusya’nın Suriye’deki başarısı açısından çok önemli bir gelişme olur. Muhalifler açısından da çok kritik bir kayıp olur. Çünkü Halep muhalifler açısından büyük önem taşıyor. Rejimin çöküşü açısından önce Halep ve daha sonra da nihai olarak Şam’ın düşürülmesi hedefleniyor. Bu aşamada ciddi bir geri adım olacaktır.

BAŞARISIZLIK REJİMİN SONUNU GETİRİR Mİ?

Olası bir başarısızlık da tersine rejimin Rusya hamlesi ile ve İran’ın artırdığı kara desteği ile birlikte son kozun da başarı getirmediği sonucu ortaya çıkaracağı için kullanılacak başka koz da kalmayacaktır. Rusya açısından büyük bir başarısızlık olarak kayda geçecektir. Önemli bir harekat. Sonuçları iç savaşın gidişatı açısından da belirleyici olacak.

“MUHALİFLERİN HALEP’TEN ATILMASI ÇOK MÜMKÜN DEĞİL”

Benim görüşüm Rusya desteğine rağmen muhaliflerin Halep’ten atılmasının çok da mümkün olmadığı yönünde. Önemli kazanımlar elde edebilirler ama muhaliflerin kısa vadede geri çekilme olsa da daha sonraki aşamada burada kontrol sağlayacağını düşünüyorum.

“HALEP’TE REJİMİN HALK AÇISINDAN MEŞRUİYETİ YOK”

Halep’e bakıldığında burada toplumsal destek açısından rejimin hiçbir meşruiyetinin kalmadığı söylenebilir. Özellikle bazı bölgeler açısından rejim Halep’te kontrol altında olmayan bölgelerde varil bombaları kullanıyor. Bu da halkın rejime yönelik tepki ve nefret geliştirmesine neden oldu. En önemli sorun meşruiyet ve halk desteğinin olmaması.

“BÖLGEDE MUHALİFLER ARTIK KÜÇÜK GRUPLAR DEĞİL”

Ayrıca muhalifler ilk yıllardaki gibi parçalı küçük gruplar değil. Daha gelişmiş silahlara, askeri taktiklere ve derin tecrübeye sahip. Küçük ordular şeklinde son 1 yıl içinde bir arada da hareket etmeye başladılar rejime karşı olarak. Halep’te Şam Cephesi adı altında faaliyet gösteren gruplar var. Gelişmeler onların da bir arada hareket etmesi sonucunu doğuracaktır İran ve Rusya’ya karşı. Kuzey’den Fetih Ordusu unsurları, İslami Cephe unsurları bütün imkanlarını seferber edecektir. Dış destekler de Halep’e olan yardımlarını artıracaktır. Bu nedenle bu operasyonun kesin bir sonuç alma şansının az olduğunu düşünüyorum.

Söyleşi: Ozan Alaca

,

Yorum Yaz