Menü İcon

Öykü Gürman: Sadece türkücü, popçu ve flamenkocu değilim

Öykü Gürman oyunculuğa gittikçe ısınıyor. Müzik dışında oyunculukta da emin adımlarla ilerleyen sanatçı tiyatro sahnesinde oyunculuğunu göstermeye hazırlanıyor...

Röportaj Gazetesi

Öykü Gürman: Sadece türkücü, popçu ve flamenkocu değilim

Bu gündem yoğunluğunda nasılsınız?

Memleket nasılsa bizde öyleyiz. Yaşanan şeylere duyarsız kalamıyorum, yaşanan acı olayları kanıksamış olmamız canımı yakıyor. Kapıdan çıktığımızda başımıza ne geleceğini bilmiyoruz. Korku ve endişeyle yaşamak beni  rahatsız ediyor. Aslında  tedirgin biri değildim ama Ankara'daki terör saldırısından sonra korkmaya başladım. Bu ülkenin insanları bu endişe ve korkuları hak etmiyor.

Bu korku ve endişe gelecek planlarınızı ve anne olma arzunuzu nasıl etkiliyor?

Çocuk sahibi olmak çok istiyorum ama biraz daha zamanım var. Böyle bir dünyaya çocuk getirmem gibi cümleleri kuran ve onaylayan biri değilim. Anne olmak doğanın bir parçası. Ama bir yerde de insanın kendinden vazgeçmesi demek. Bazen insan kendi yanlızlığında kalmayı tercih ediyor. Ben yanlız başıma hareket etmeyi seven özgür ruhlu biriyim. Çocuk olunca bu özgürlüğü biraz kısıtlamak gerekiyor bu noktada ikileme düşüyorum. Ama çok iyi anne olurum onu biliyorum.

Evlilik hayatınızı değiştirdi mi?

Evlilik insanın hayatına bir düzen getiriyor. İnsanın sevdiği biriyle hayatı yaşayıp ruhunu doyurması harika bir şey. Bir yaştan sonra bazı heyecanlar geçiyor. Her şey aynı enerji ve coşkuda kalmıyor. Ama biz iş, albüm, oyunculuk heyecanlarımızı, güzellikleri birbiriyle paylaşan bir çiftiz.

Yemek yapıyor musunuz?

Evlenmeden önce daha çok yapıyordum. Yavuz tam bir gurme. Ona yemek beğendirmek çok zor. Bekleyen yemeği asla yemez. Her şeyi yaptığım gün yemek ister. İnanılmaz detaycı, gelenekselci ve takıntılı bir yeme düzeni var. Evde daha çok çorba yapıyorum. Ben sebze ve zeytin yağlı ağırlıklı besleniyorum ama o daha geleneksel ve anadolu tatlarını sever. 

Sağlıklı bir evlilik için ne yapmak gerek sizce?

Evliliği herkesten uzakta götürebilmek çok önemli. Üçüncü kişilerin söyledikleri ilişkiyi yıpratıyor. Bu yüzden arkadaşlıklara ve ailelere mesafe koymak  faydalı oluyor.

Hayallerimi yaşıyorum

Verdiğiniz en doğru karar neydi?


Berk'le beraber olmak. Onun aranje yaptığı  önemli bir türküyü söyleyip bu günlere beraber geldik. Şuan çocukluk hayallerimi yaşıyorum. Ailem sayesinde yeteneğimi fark ettim ve çocuk yaşta şarkı söyleme kararını verdim. Bu disiplinle yaşadım hayatımın en doğru kararıydı.

Her telden, dilden  şarkı söylerim

İstediğiniz yerde misiniz?


Azmin ve çalışmanın gücüne inananlardanım ama bazen hak ettiğim yerde olmadığımı düşünüyorum. Çünkü Türkiye koşullarında çok başka şeyler iş yapıyor.  Sanatla şov dünyası ayrı şeyler. Ama bu anlamda ben çok renkli bir tipim.  Çok fazla türde şarkı söylemek kendimi ifade etmek konusunda beni zorladı. Çünkü beni tek bir türe konumlandırmak istediler. Sadece türkücü, flamenkocu ve popçu değilim. Her türde şarkıya hayat veren bir Öykü'yüm. Çünkü benim bir sürü öyklülerim var ve benim için şarkı söylemek öykü anlatmak gibi. Özgür ruhlu biriyim her telden ve dilden şarkı söylerim.

Oyunculuğumu kanıtladım

Oyunculuk için yeni porjeleriniz var mı?


Kuzenim Zerrin Ongan'ın tiyatrosunda fantastik komedi türünde iki kişilik bir oyun hazırlığı içindeyiz. Yönetmeniz Galip Erdal, oyunumuzun adı Plastik Aşklar, şubat sonuna oyunu çıkarmayı planlıyoruz. Günümüzde duyguların hızla tükendiğini ve ilişkilerin plastikleştiğini anlatan ve evlilikleri eleştiren bir oyun.  

Oyunculuğa iyice ısındınız mı? 

Bu işi çok rahat ve güzel yapabileceğimi kanıtladım .  Bu oyunla kendimi ve yapabileceklerimi keşfediyorum. Ortaya çıkardığım duyguları oynamıyorum aslında rolümü yaşıyorum. Oyunculuğa şimdi tiyatroyla sonra diziyle devam edeceğim.

Müzik çalışmalarınız ne durumda?

Orhan Şamlıer'le Dejavu diye bir caz projemiz var. Cover söylemeyi çok seviyorum. Bu oluşumda daha önce söylediğim şarkıları farklı bir aranjeyle söylüyoruz. Müziği nasıl yaptığımızın önemi, ne yaptığımızdan ya da ne söylediğimizden çok daha büyük. Özgür bir ruhla dinlerken kelimelere ve müziğe her birimizin katacağı anlamlar çok renkliliğimizi açığa çıkartıyor. Duyunca hatırlayacağınız şarkılar, melodiler belkide herkesin "Ben yaşamıştım bu anı" dediği öykülerimiz olduğu için adı Dejavu ve beni müzikal anlamda inanılmaz tatmin eden bir proje. 16 Şubat'ta Büyükçekmece Kültür Merkezi'ndeyiz.

Amazon kadınlar konseri nedir?

Kanserle mücadele eden Amazon kadınlara destek amacıyla 12 Mart'ta Bursa'da yapacağımız bir konserimiz olacak. Sosyal sorumluluk projesi olduğu için bütçe almadan dahil oldum çünkü bu desteğe ihtiyaçları vardı. Seslerini duyurmalarına yardımcı olmak istedim. Kadınlarımızı ne kadar bilinçlendirirsek o kadar iyi. Kadın olarak göğüs ve rahim kanserini önlemek ve erken tanının önemini anlatmak için bu grupla böyle bir yola çıkıyorum.

Söyleşi: Melis Güvenç

Öykü Gürman: Sadece türkücü, popçu ve flamenkocu değilim, Öykü Gürman: Sadece türkücü, popçu ve flamenkocu değilim

Yorum Yaz