Menü İcon

Oğuz Çetin ''O sezon sol bek Şenol bile 6 gol atmıştı!''

Oğuz Çetin, takım arkadaşları Aykut, Turhan ve Serdar’la birlikte felaket bir sezon geçirmenin ardından Fenerbahçe’ye transfer olmuşlar. Ve efsane başlamıştı. Mükemmel 3'lü Türk futbolunun en golcü takımını yaratmışlardı.

Röportaj Gazetesi

Oğuz Çetin ''O sezon sol bek Şenol bile 6 gol atmıştı!''

1988-89 sezonunda 103 gol atarak şampiyon olurken neler yaşamıştınız? O şampiyonluğu hazırlayan şeyler nelerdi?

1987-88 sezonu Fenerbahçe için çok kötü geçmişti. Sonraki sezon 103 golle şampiyon olan takım neredeyse sıfırdan kuruldu. O yapılanmanın merkezinde Sakaryaspor’dan Aykut Kocaman, Turhan Sofuoğlu, Serdar Şenkaya ve benim transfer edilmem vardı. Bizimle birlikte Hakan Tecimer, Şenol Ustaömer, Hasan Vezir ve Schumacher alınarak çok yönlü bir transfer politikası izlendi. Takımda Rıdvan Dilmen ve İsmail Kartal gibi önemli isimler de vardı ama o senenin ruhu aslında Veselinoviç’in gelmesiyle oluşmuştur. O, futbol kariyeri boyunca defalarca gol kralı olmuş, hücum futbolunu seven ve oyuncu ilişkilerinde çok başarılı bir teknik direktördü. Saha içinde hepimize özgürlük tanırdı ve bizim de bu şansı kullanacak yeteneklerimiz vardı.

Bu kadar çok transfer yapılmışken nasıl oldu da daha ilk yılda böyle uyumlu ve başarılı bir takım oluştu?

O sezon transfer edilen futbolcuların tamamının profili birbiriyle ve takımla sorunsuz uyuşuyordu. Hepimiz tecrübeliydik, bireysel yeteneklerimiz birbirini tamamlıyordu ve yaşlarımız çok yakın olduğu için birbirimizi iyi anlıyorduk. Başarısız olduğu düşünülen futbolcular gönderildiği için uyumu bozan kimse yoktu.

Tek yabancı futbolcunuz Schumacher’di…

Schumacher’in transferi o gün gerçekten büyük bir olaydı. O sezon oynadığımız her maçı çok net hatırlıyorum. İlk maçımız Rizespor’a karşıydı. Skor 0-0’ken Schumacher karşı karşıya çok net dört pozisyondan gol yemeden çıktı. Veselinoviç ikinci yarıda takıma üç gün önce katılan Aykut’u oyuna aldı ve maçı 5-0 kazandık! Yıl boyunca hep bunu yaşadık. Arkamızda Schumacher’in duruyor olması gerçekten önemliydi.

fener2

Veselinoviç’in 1-0’lık, 2-1’lik skorlardan tatmin olmadığı, böyle biten maçlardan sonra sizlere fırça attığı doğru mu?

Takımın kilit noktasında ben vardım, tüm top alışverişleri benden geçerdi. Önde Aykut, Rıdvan, Hasan; yanlarında Hakan, Turhan, Serdar; ben oyunu iki yönlü oynamaya çalışıyordum. İleriye doğru oynamayı seviyordum ama geriye de gelirdim. Ancak Veselinoviç ilk maçtan sonra bana kesin bir talimat verdi: “Seni bir daha defansın içinde görmeyeceğim!” Bu talimattan sonra müthiş servisler yaptım. Aykut 29, Rıdvan 19, Hasan 15 gol attı. Ben 10 gol attım. Sol bek oynayan Şenol Ustaömer bile 6 gol attı. O şampiyonlukta yöneticilerin de payı büyüktü. Futbol şube sorumlumuz Metin Aşık bir dediğimizi iki etmedi, ödemelerimizi gününde aldık, maç primleriyle motivasyonumuzu artırdı. O olmasa kaptan olduğum için bunlar benim üzerimde stres yaratabilirdi.

Sizce Süper Lig’de bir takımın yeniden 100’den fazla gol atması mümkün olur mu?

Sürekli hücum ağırlıklı oynayan bir takım artık dünyanın genel geçer futbol kurallarına aykırı. Yetenekli oyuncu sayısı eskisi kadar fazla değil, ancak sistemin içinde varlık gösterebilen oyuncular var. Bir sezonda 100 gole yaklaşılması için de bu yeterli değil. Yeni düzende savunma organizasyonları, oyun kurgusu gibi etkenler futbolcuların fiziksel gücünü artırsa da buna paralel olarak yaratıcılık özelliklerini de daraltmaya başladı. Teknik adamlar bu yönde hareket ediyor ve pek fazla risk almak istemiyorlar.

103 gollü şampiyonluğun geldiği sezon en önemli maçlarınız hangileriydi?

Lig başlamadan önce TSYD Kupası vardı ama Veselinoviç o maçları hiç önemsemiyordu. Beşiktaş maçına öylesine bir kadroyla çıktık ve yenildik; Galatasaray’a da kaybetmiştik. Sonradan anladım ki hoca bunu bilerek yapmış, kaostan nasıl çıkabileceğimizi görmemizi istemiş.

Fenerbahçe’nin şampiyonluk şansını artırmak için sizin kadronuzdan bir oyuncuyu bu kadroya alma şansınız olsa kimi alırdınız?

Rıdvan ve Aykut’u birbirinden ayıramıyorum. O yüzden lütfen bana iki isim seçme hakkı tanıyın! Eğer şimdi takımda olsalardı Fenerbahçe’nin önünde hiçbir takım duramazdı.

Söyleşi: Hilal Gülyurt

,

Yorum Yaz