Menü İcon

Nilay Çelik röportajında WEConnect International hakkında bilinmeyeleri anlattı

Merkezi ABD’de bulunan WEConnect International ülkemizde de çalışmalarını yürütüyor. Dünyada 95 ülkeden 5 bin kayıtlı kadın girişimci üyesi olan WEConnect Internationalülkemizde iş kadınlarının ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Röportaj Gazetesi

Nilay Çelik röportajında WEConnect International hakkında bilinmeyeleri anlattı

Nilay Çelik Kimdir?   

WEConnect International, 2009’dan beri dünyada, 2012’den beri Türkiye’de faaliyet göstermekte olan, dünyanın bir çok ülkesinden kadın iş sahiplerini, global veya lokal, büyük kurumların tedarik zincirine sokma hedefi ile çalışan kar amacı gütmeyen kuruluş. Türkiye’de faliyet göstermeye başladığından beri kuruluşun Türkiye Koordinatörü olarak görevim üç ana başlıkta toplanabilir:

Kuruluşa üye olan global kurumların Türkiye bacaklarını platformu destekleme konusunda motive etmek ve lokal kurumların platform üye olmalarını sağlamak

Ülkemizdeki kadın iş sahiplerini platformumuza katarak, kurumlar ve iş sahipleri arasında tedarik fırsatları yaratmak

Kadın iş sahiplerinin bu tip büyük kurumsal satış fırsatlarında başarı elde etmeleri için  ihtiyaç duydukları donanımların kazandırılması için eğitimler koordine etmek

Daha önce, Accenture Türkiye bünyeside Sistem Entegrasyon Müdürü ve Kurumsal Yurttaşlık Ekibi Liderliği pozisyonlarında görev aldım.  Kurumsal Yurttaşlık Ekibi Liderliğimi, dışarıdan halen danışman olarak devam ettiriyorum, ayrıca parallelde, İş Zekası Projelerinde farklı şirketlere danışmanlık vermekteyim.

İş hayatına ne zaman başladınız?

İş hayatına profesyonel olarak 1996’da Bilpa’da yazılım  geliştirme uzmanı olarak başladım.

Merkezi ABD ‘de olan Kadın Girişimciler Sosyal Ağını ülkemizde temsil ediyorsunuz, yani uluslararası bir kurumu ülkemizde temsil etmek nasıl bir duygu?    

WEConnect International’ın misyonu ve çalışma şekli kadınlara yardım etme bakımından benzersiz ve onlara çok somut bir katkı sağlıyor. Basitçe söylemek gerekirse, kadın iş sahiplerinin bir çok büyük kuruma satış yapabilmesi için onlara fırsat yaratıyoruz.

WEConnect International’ın elindeki verilere göre, dünyadaki büyük global şirketlerin satın alma gücünün sadece %1’i kadın sahipliğindeki / liderliğindeki şirketlere harcanıyor ve bunu %1 bile artırmak demek şu anki durumun iki katına çıkmak demek, buradaki potansiyel çok büyük.

Kurumsal şirketlere satış ve hizmet sunabilme kadın girişimcilerin gerçekten yardıma ihtiyaç duydukları bir alan ve bu noktada sağlayabileceğim en ufak bir katkı bile benim için büyük bir tatmin kaynağı.

Genel olarak amacınız nedir?

WEConnect International, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olarak; kadın işletme sahiplerini , düzenlediği eğitimler ve networking fırsatlarıyla, büyük ve global şirketlerle yüz-yüze gelme ve onlara satış yapabilme potansiyelini arttırıyor.

Şu anda kaç ülkede örgütlüsünüz?

Platformumuzda 95den fazla ülkeden kayıtlı 5000 e yakın kadın girişimci var. Yani üye kurumlarımızdan her hangi biri, platform baktığında 95+ ülkeden kadın sahipliğindeki ürün ve servis sağlayıcılarına ulaşabilir.

Avustralya, Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Kosta Rika, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İsrail, Jamaika, Meksika, Nijerya, Peru Güney Afrika, İngiltere Türkiye’de ise eğitim ve sertifika alma imkanı sunuyoruz.

Ülkemizde kaç üyeye ulaştınız? Ne gibi çalışmalar yaptınız?

Platformumuz 2012’den bu yana 150 kadın işletmeciyi üye yaptı.

Toplamda 120 kadın kurumsala satış yapmak abaşlığı altında farklı eğitimlere katılım gösterdi.Türkiye’de bu sisteme destek veren 12 kurumsal üyemiz bulunuyor ve bu kurumlar kadın iş sahiplerinden satın alma yaparak ya da eğitimlerimize eğitmen olarak katılarak bizi destekliyor.300 farklı konuda kurum ihtiyacı uygun kadın iş sahipleri ile eşleştirildi ve bunlardan 7 tanesi kontrata dönüştü, 5 tanesi farklı aşamalarda halen kurumlar ve kadınlar arasında sürüyor . .

Etkinliğinize katılmak isteyenlerden ne gibi özellikler bekliyorsunuz?

Platformumuza katılmak isteyen kadın girişimcilerimizin kurdukları ya da ortak oldukları şirketin %51 hissesine sahip olmaları, şirketi yönetiyor ve kontrol ediyor olmaları şartını arıyoruz.

Bir iş Kadını sizin kurumdan nasıl faydalanabilir?  

Kadın işletme sahipleri aldıkları eğitimler ve networking fırsatları yardımıyla  Türkiye ve uluslararası pazarlarda, çok farklı kurumsal ihtiyaçlara yönelik satış yapma fırsatı yakalamaktalar. Özellikle eğitimlerimiz ile, kurumsal şirketlerin ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi anlama ve daha profesyonel şekilde cevap verebilme yetisi kazanıyorlar.

Daha fazla iş kadınlarına ulaşmak için neler yapıyorsunuz?

KAGİDER; EBRD ve bankalar gibi farklı kanallar yardımıyla daha fazla sayıda kadına ulaşmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra, kurumsal bir şirketin ihtiyacı mevcut kadınlarımız ile karşılanmadığında farklı girişimcileri sisteme kadın üyelerimiz kendileri dahil ediyor

Sizi bilmeyen tanımayan kadınlar size nasıl ulaşabilir?

WEConnect International Türkiye ile görüşmek isteyen her kadın turkeyrep@weconnectinternational adresinden mail atarak direk bana ulaşabilir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Çok teşekkür ederim bulunmuyor, tüm konulara değindiğimizi düşünüyorum.

Söyleşi: Guncelkadin.com

Nilay Çelik röportajında WEConnect International hakkında bilinmeyeleri anlattı, Nilay Çelik röportajında WEConnect International hakkında bilinmeyeleri anlattı

Yorum Yaz