Menü İcon

İlhan Şeşen: Aşkın Tek Ölçüsü Kıskançlık

Romantik aşk şarkılarının en büyük üstadlarından İlhan Şeşen; üretmeye hiç ara vermeyen bir sanatçı. Yeni albümünü geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkaran Şeşen'le; aldatılmalarından aşk hayatına; telif yasasından dünya görüşüne kadar her şeyi konuştuk.

Röportaj Gazetesi

İlhan Şeşen: Aşkın Tek Ölçüsü Kıskançlık

Her yere yürüyerek gidermişsiniz?

Evet, evet! Hatta arkadaşlarım şaşırırlar çok; yurt dışında da öyle gezerim. Yürümek, aşkın yarattığı büyüye yakın bir şey hissettiriyor Canan. Bir de yürümek genç yapıyor.

Aslen hukukçusunuz...

Sosyal demokrat bir adamım, öğrencilik yıllarımdan beri o görüşteyim, hukukçu olduğum için de hayata başka bakıyorum. Ama sen şimdi merak ediyorsundur, kime oy kullandım, bu görüşteysem... Son oyumu kullandığımda, ‘Ooo piti piti’ yaparak seçtim.

Efendim?

Hepsinin parti politikası, bizi refaha kavuşturmak, daha iyi bir hayat sunmak değil mi? E ne uğraşacağım hangisiydi diye.

Ortada kalıyorsunuz ama...

Yoo, bana göre ben gerçek bir anarşistim! Anarşist ne demek ama? Hemen aklına kötü bir şey gelmesin! O kadar üst bir yerde ki; artık yönetilmeye ihtiyacı olmayan demek. Ben onlardanım.

İyi biri misinizdir?

Bana göre öyle, bırak insan canını; artık balık bile tutamam. Zamanında avukatların bir silah taşıma hakkı çıktı, o zaman da karşı çıkmıştım. Silah taşıyan insanları anlamam filan imkansız. Kavga da edemem; asla vuramam. Ama vurmaya kalkanı öyle bir kavrıyorum ki; o dövmekten beter bir şey oluyor. Lafımla koyarım.

Gidişattan memnun musunuz?

Sence? Dünya iyiye gidiyor mu? Yani makro bakmak lazım, pesimistimdir biraz, ama kalender biriyimdir de. Başka insanlara pek bakmam; ne yaparlar beni hiç ama hiç ilgilendirmez.

Etliye sütlüye mi karışmazsınız?

Hayır yahu, demokrasi başkasına zarar vermediğiniz bir şey. O anlamda söylüyorum.

Tanımasam, yalnız müzikle ilgileniyorsunuz sanacağım!

Evet, tiyatro, müzik, oyunculuk her şeyle ilgileniyorum, ama herkes böyle; bir tek ben değilim ki!

Düşünce özgürlüğüne ne dersiniz?

Düşünce özgürlüğü; her şeyi söylememe hakkıdır aslında. Ben düşündüğüm her şeyi söylemek zorunda değilim ki! Düşünüyorum, o hak o.

Korkak bir adam mısınız?

Suç teşkil edecek, kabahat olabilecek hiçbir şeyi hukukçu olduğum için zaten sarfetmem. Ama fiziksel bir tırsıklıksa... Aslandan çok korkuyorum Canan. Karşıma çıkar diye acayip korkuyorum!

Şehrin ortasında ne diye önünüze aslan düşsün İlhan Bey!

Sen gül gül! Sahilde yürürken gelir diye korkmuyorum; ama ya yarın öbür gün Afrika’da karşıma çıkarsa!

Büyük fantezi!

Deme öyle, bakınca etrafa buraların değiştiğini; her şeyin olabileceğini düşünebiliyorsun!

Daha mı iyiydi hayat, onu mu kast ediyorsunuz?

E tabii düşünsene, biz İtalyanlar gibi yaşardık, daha iyiydi hayat. Bir bilim adamı uçaktan İstanbul’u görmüş ‘Türkler betona mı tapıyor?’ demiş. Hiç tartışmaya gerek yok, eskiden her şey daha güzeldi.

Asıl bozan şey ne?

Para... Para hırsı, kazanma isteği her şeyi mahvetti. ‘Buraları eskiden tarlaydı’ muhabbetini sevmiyorumama; bugün paran yoksa yaşayamazsın. Marmara, 4 tarafı girilemez denizleriyle çevrili ada artık. Düşün bak, bana Bodrum filan hiçbir şey ifade etmezdi. Marmara o kadar harikaydı.

"AŞKIN TEK ÖLÇÜSÜ KISKANÇLIK"

Aşık olunca kıskanır mısınız?

Bir tek aşık olunca çok kıskanırım zaten! Bence aşkın tek ölçüsü kıskançlık; aşıksan kıskanırsın arkadaş! Bir yerde aşk varsa; kıskançlık vardır!

Kıskançlık yoksa...

Aşk maşk yoktur kızım! Ben ona inanmıyorum; kontrol edilen kıskançlık, ya da çok sevip kıskanmamak olmaz.

Kadınınız sizi aldatsa?

Cavebı basit, kadınım vücuden aldatmışsa, geri kabul edemem. Hiçbir erkek de kabul edemez. Ben bunu kaldıramam Canan. Bilirsem kadınımın başka bir erkekle olduğunu devam edemem.

Ama kadınlar devam ediyor, ne güzel dünya!

Evet, tuhaf. Kadınlar ve erkekler farklı demiştim sana. Aşk, önce sevilmek demek; sonra sen seveceksin ki aşk olsun.

Peki erkek niye aldatır?

Çünkü erkek!

Müthiş laf!

Erkeğin kumaşı bu.

Ahlaklı bir şey mi? Hayatınızdaki kadını üzmek?

Tamam doğru söylüyorsun, ama dünya üzerinde de farklı bunu algılamak. Türkiye’deki kadın-erkek ilişkileri de tuhaf.

Arzu Hanımı da zamanında çok üzmüşsünüz...

Evet, ama çok dostuz Arzu ile. Zamanında üzdüm evet. Ama çok ağırbaşlıdır Arzu. Çok başkadır.

Evet, onu da aldatmışlığınız var dostluğunuza rağmen!

Ama aşık oldum Canan, bu da kızılacak bir şey değil; ne yapabilirim? Elimde değil, aşık oldum. Bu suç mu?

Haşa!

Sumru Yavrucuk’a aşık olunca Arzu’yu çok üzdüm, aldattım. Ben aşık olunca maymuna dönüyorum. Aşk insanı maymuna çeviriyor gerçekten.

Yaş aldıkça şiddeti artıyor mu aşkın?

Yaşıtlarım Hacca yazıldı değil mi? (Gülüyoruz) Aşk yorucu bir şey gibi geliyor artık bana.

Genç kızlar oluyor mu hayatınızda?

30’larında bir kızla mı? Bilmiyorum, aşık olmayabilirim. Kendimi gerekirse kontrol edebilirim.

Neden korkarsınız?

Bakire bir kıza elimi süremem, isteğim kalmaz Canan. Daha önce hiç kimseyle birlikte olmadığını söyleyen kızlar oldu hayatımda, Bana yalvaran bakire kızlar bile oldu, ‘ilk kez seninle olsun, ne olur’ diye; ama asla... Bakire bir kız karşısında erkekliğim gidiyor!

İlk olmak herkesin hoşuna gider!

Asla! Ben istemem! Her şeyimle sönüyorum birden! Toplum için bu takıntılı bir mevzu, birinin hayatını mahveden erkek olmam.

Kızınız Melis’e karışır mısınız?

Hayır, asla! Onun vücudu ben karışamam, o hakkım yok.

En büyük yaş aralığınız nedir?

30-40 yoktur Canan, yaşı küçükler vardır ama o kadar küçük değil. Zaten toplamda da 7 kez aşık oldum. Kız güzel ve akıllı olmalı, aşık olmam için. Seksi ve cinselliği olan kadınlar severim.

Başka başka?

Kendinden bahsetmeyecek çok fazla; yumuşak sesli olacak ve kesinlikle benim şarkılarıma aşık olacak.

Ya terk edilmek?

Ooo terk edilmeyi olumlu buluyorum; bir şarkılar çıkarıyorum sorma! Bir de ben hep aldatılarak terk edildim! Kendim de iki kadın arasında hiç kalmadım; birini tercih etmek zorunda kaldım.

Layığınızı bulmuşsunuz!

Vallahi bak hep başkalarını bulup gittiler. Bütün ilişkilerim aldatma yüzünden bitti. Çocuk varsa işler değişiyor yalnızca; bak ortada çocuk varsa boşanma, ayrılma olmaz.

Seksin önemi ne vaziyette sizde?

E gençliğimdeki kadar değil; hala ilgiliyim ama isteğim yok; sekse üşeniyorum! Git soyun, giyin... Böyle aceleye gelmemeli; kapı arkalarında seks filan yapamam.

"ERKEKLE KADIN BİRBİRİNİ ANLAYAMAZ"

Erkek kadın ilişkilerine nasıl bakarsınız?

Vallahi o konudaki fikrim net! Erkekle kadın birbirini anlayamaz; ayrı yaratılmışlar; mümkün değil aksine kimse beni ikna edemez!

Ne yapacağız yani üstad? Fikri olan?

Anlamaya çalışmayacağız hanımefendi. Bu kadar net! Kabul edeceğiz; hayat kabul etmekten ibaret. Kabul edeceksin arkadaşım! Tutarlıyımdır yahu, bak mutluluk için ne düşünüyorsam; burda da aynı mantık işliyor.

Erkek için ‘çok eşli’ diyorlar...

Erkek değil, kadın seçer. Doğada da böyle. Benim bu konuda bir teorim var, erkeklerin büyük çoğunluğu aldatıyorsa, kadınların azı aldatmıyor demektir! Çünkü aldatma haltını biz erkekler, sizle yiyoruz. Erkek poligam; kadın da belki öyledir; kadın olmadığım için bilemiyorum.

Mutlu evlilik var mıdır?

Yoktur; o yüzden ben şimdiki hayat arkadaşım Arzu’ya yıllar evvel dedim ki; “Gel seni boşayayım; metresim ol! Böyle daha heyecanlı; üstelik babanın maaşını da alırsın!”

Annecim!

E vallahi bak aynen böyle oldu; bir celsede boşandık.

Ne oluyor da evlilik aşkı öldürüyor?

Vallahi bak değişiyor bir şeyler; yıllar evvel de bunu düşünmüşüz biz. Evlenmeseydik diye... Dönmek zorunda olduğun bir yer var; şimdi öyle değil, üstelik evliysen bir suç aldatmak. Ama bekar olduğum için aldatma hakkım var, cezası da yok.

Ne güzel bir kılıf, alkış kocaman!

E erkeğim Canan; dünya erkeklerin kurallarına göredir.

Maşallah!

Ama bana kalırsa kadınlar yönetmeli; böylece savaşlar kalmaz. Kadınlar savaşmıyor çünkü; dünya çiçek gibi olur.

Ne romantik. Çok etkilendim doğrusu!

Ben de gizliden siz yönetiyorsunuz diye düşünüyorum.

Kızınız için de aynı şeyleri düşünür müsünüz?

Bak kızım 14 yaşındaydı ilk aşık olduğunda; çok sevinçle karşıladım.

Kıskanmadınız mı be adam! (Gülüyor)

Canan sinirlendi! Yoo, ne kıskanacağım! Yıllar evvel Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları’nda okumuştum; ‘Kıskançlık, deliliğin en büyük işaretidir’ diye. Deli miyim ben be!

MUTLULUK DİYE BİR ŞEY YOK

Denize açılır mısınız?

Evet, motorsuz kürekle idare ettiğim, en fazla ederi 1000 TL olan bir kayığım var. Rin Tin Tin gibi takılıyorum.

Sonra?

Ya bu lüks de elinizden giderse? İtiraf ediyorum ben kaçarak yaşayan bir adamım; baktım bir yer bozuluyor mu? Hemen oradan kaçıyorum. Bir gün İstanbul’da yaşayamazsam burayı da terk edeceğim.

Mutlu musunuz bilemedim...

Mutluluk diye bir şey yok! Mutluluğu biri tarif etsin, olmazsam namerdim. O zaman mutlu olmayı beklemiyorum, öyle bir beklentim yok.

Eee, işin içinden çıkamadım!

Plan yapmıyorum, anı yaşıyorum. Carpe diem yani. Projeler varsa, böyle şeyleri konuşuyorum ama günlük hayat için programım yok.

Yorucu mu böyle olmak?

Yoo, ben hep yürüdüm Canan, bazen düz yürüdüm, bazen yamuk yürüdüm; ama hep devam ettim.

Ayrılık hikayelerinizi anımsatan şarkılarınızı düşündüm...

Evet, bende umutsuz bir şey yoktur; acıdan ölürüm ama şarkılarımda bir iyi hal vardır. Uğrunda ölmeyi göze möze almadım ki o kadının; yalaaan! Ağırbaşlıyımdır hep.

"HUYLU HUYUNDAN VAZGEÇMEZLERDİNİM"

Hiç mi değişmezsiniz?

Vazgeçtiğim kötü huylarım var elbette. Ama ‘huylu huyundan vazgeçmez’ dedikleri insan tipleri vardır ya; aha ben onlardanım.

Keskin tavırlarınız yok mudur?

Sokağa çıkınca sevildiğimi görüyorum, bu herkese nasip olmaz. Bunun bir sebebi vardır diyorum; daha yumuşak davranıyorum herkese. Bak, Ajdar diye biri çıktı; ‘Nane’ diye bir şarkı söyledi; beni güldürdü; millet çok eleştirdi; ben güldüm geçtim. Ama bir farkım var tabii.

Eh bir zahmet...

Komiksin! Hayallerim ötesinde şeyler aldım hayattan; iz bıraktığımı biliyorum. ‘Şehir ozanları’ diyorlar bizim için, bunu seviyorum.

Öldünüz, gömdük sizi maşallah!

Hani demiş ya üstad, ‘Düşünüyorum, o halde varım’! Ulan ne düşünüyorsun; yap! Ben ‘Yapıyorum, o halde varım’ diyorum.

Şimdi neler var projelerden?

Yeni bir albüm çıktı biliyorsun, ayrıca bir tiyatro oyunu başlayacak. Müzikli oyun diyorum ona ben; piyano eşliğinde 5 parçalık bir projeyi tamamladık onu çıkarıyoruz. Üretmeye devam...

Söyleşi: Canan Yldız

Müzisyen İlhan Şeşen,

Yorum Yaz