Menü İcon

Mustafa Erdoğan: ''Kanlı hesaplarına çözüm sürecini kurban ettiler''

Mustafa Erdoğan: ''Kanlı hesaplarına çözüm sürecini kurban ettiler''

"HİKAYEM YAŞADIĞIM TOPRAKLAR"

'Anadolu Ateşi'ne başlarken Türkiye'de ilk olduğu için 'başarısız olur muyum' kaygısı yaşadınız mı?

- Büyük bir risk aldığımın farkındaydım. Bunu hayata geçirebilmek için dansçılarım da dahil olmak üzere Anadolu Ateşi'nin bu denli büyük bir başarı kazanacağına inanmıyordu. Benim kafamda bir kurgu vardı ama bunlar anlatmakla olmaz, dansçılara kurguyu söylüyordum ama onlar bunu gözlerin önüne getiremiyordu. Dansçılar nisandaki prova gösterilerimizde inanmaya başladı projeye. Yaşadığım toprakların hazinesinden kendi hikayemi anlatmaya çalıştım 'Anadolu Ateşi' ile.

"BAŞARILI OLACAĞIMI BİLİYORDUM"

1999'da Türkiye'nin ilk özel dans topluluğu olan 'Sultans Of The Dance'ı kurdunuz. Hayallerime ulaştım diyor musunuz?

- Yaptığım işin dünyada çok başarılı olacağını biliyordum. 2001'deki ilk sahneye çıktığımızda üç temsil yapıp, yurtdışına gidecektik ama gösteri o kadar ilgi gördü ki üst üste 100 temsil yaptık.
Bu durum beni çok gururlandırmıştı. Hayallerime tam ulaştığım söylenemez. Türkiye'de 17 tane dans akademimiz var, yurtdışında da okullar açmak istiyorum. Belçika ve Hollanda'ya yakın zamanda açacağız. Daha sonra ise Amerika, Kanada ve Çin... Eğer bunu da başarırsam hayallerime ulaşmış olurum.

"TÜRKİYE'NİN ZENGİNLİKLERİNİ TANITIYORUZ"

Anadolu Ateşi bugüne kadar 90'ın üzerinde ülkede gösteri yaptı ve 40 milyondan fazla izleyiciye ulaştı.

- Türkiye'deki zengin halk danslarını yurtdışına taşıyoruz. Yurtdışındakiler Türklerin bu denli zengin bir dans kültürüne sahip olduğunu bilmiyordu. 'Anadolu Ateşi' ile bunu dünyaya anlatmaya çalıştık. 'Anadolu Ateşi' ile Avrupa'dan Amerika'ya kadar birçok ülkeyi gezdik. Gösterilerimiz Rusya'da da çok büyük ilgi gördü. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ilk Türkiye ziyaretinde de bizden bahsetmişti. Rus Büyükelçi de eğer katledilmeseydi 1 gün sonra bizi izleyecekti.

"AİLEMİZDE HERKES KOMİKTİR!"

Yılmaz Bey bugüne kadar aile bireylerini anlatan birçok filme imza attı. Çok renkli bir aile yapınız var…

- Ailemizde herkesin mizahi bir dokusu var. Örneğin, babam çok komik bir insandır. Yılmaz bile onun yanında şaka yapmaya çekinir. Annem, kardeşim babaannem de öyle. Dedem de müthiş bir insandı. Edebiyatla ilgiliydi ve eski yazıya çok hakimdi. Aynı zamanda Kuran'ı ezbere okuyordu. Ben onun kucağında büyüdüm. Ondan çok şey öğrendim.

,

Yorum Yaz