Menü İcon

Murat Güneş: ''Şarkı yaparken özgür değiliz''

Murat Güneş: ''Şarkı yaparken özgür değiliz''

ŞARKI YAPARKEN ÖZGÜR DEĞİLİZ

Artık birçok şarkı birbirine benziyor. Bunun nedeni ne sizce?

- Kalıplar içerisinde sıkışmak. Şarkı  yaparken ne yazık ki özgür değiliz.  Çeşitli mecralarda daha çok yer bulabilmek adına ödün veriyoruz içimizdeki müzikten. Bu kadar zengin bir coğrafya ve kültürün içerisinde ne ara bu hale geldik anlamak zor ve üzücü. Alışılagelmiş normların biraz dışına çıktığımızda yaptığımız işi duyurma şansımız  çok azalıyor. En nihayeti kitleleri yakalamak önemli bir başarı ölçütü olduğu için de çoğu zaman yeterince cesur  davranamıyoruz maalesef.

Şarkılarınızı yorumcularla nasıl buluşturuyorsunuz?

- En severek çalıştığım  şekil kişiye özel şarkı  hazırlamak. Kimi zaman  da ben kendi kendime  şarkı yazıyorum birisi için, sonrasında da bak diyorum  senin için bir şeyler yaptım. Bunun  son örneği Yaşar oldu mesela.

En çok hangi şarkılarınızı  seviyorsunuz? Seçim yapabilme  şansınız oluyor mu?

- Mesela Atiye için yazdığım "Yetmez" benim için çok özel her zaman.  Çünkü çoğunlukla aşk şarkıları  yazıyoruz ama "Yetmez" dünyayla  derdi olan, onu ortaya koyan bir şarkı. Ya da Yaşar'ın albümündeki "Markiz". "Markiz" günden güne değişen İstanbul için yazdığım ağıt gibi bir şey aslında. Zamanının Beyoğlu'ndaki en önemli pastanesi olan Markiz'i sembol seçerek âşık olduğum şehre içimi döktüm.

,

Yorum Yaz