Menü İcon

Müge Boz: ''Küçüklüğümden beri yemek yapmayı çok seviyorum''

Müge Boz: ''Küçüklüğümden beri yemek yapmayı çok seviyorum''

DOĞAL TATLANDIRICILAR

Boz Ayı markası ne zamandır var Müge?

- Boz Ayı yavaş yavaş büyüyen bir marka. Yaklaşık bir sene oldu. Ama aktivitelerimiz ve çeşitlerimiz giderek artıyor. Değişik çikolata kalıplarımız geliyor.

Diğer çikolatalardan farkı nedir?


- En önemli farkı, içerisinde işlenmiş ve bizleri hasta eden beyaz şekerin olmaması.
Doğal şekerler ve tatlandırıcılar kullanıyoruz. Kullandığımız bütün tatlandırıcılar meyve özlü ve glisemik indeksi çok düşük. Bu özellik, diyabetli hastaların çok dikkat etmesi gereken bir konu. Beyaz şeker yendiği zaman glisemik indeksi yükseliyor ve insülin direncinde bir takım iniş çıkışlar oluyor. Bu da bizim bedenimizi dengesiz bir hale sokuyor. O yüzden biz meyvelerden elde ettiğimiz, özellikle de Hindistan cevizi şekerini kullanıyoruz. Olabilecek en masum tatlandırıcı olmasına önem veriyoruz. Onun dışında da kakao çekirdeğinin ve yağının işlenmemiş olması çok önemli.

Neden önemli?

- Çünkü her sebze ve kuruyemiş grubunda olduğu gibi kakao çekirdeğini de kavurduğumuz zaman ve yüksek derecede işlemlere soktuğumuz zaman onun bütün besin değerini aslında kaybediyoruz.
Çünkü kakao çekirdeği çok değerli bir bitki. İçerisinde bizim hormonlarımızı aktive eden çok önemli enzimler ve mineraller var.

Senin hazırladığın çikolatalarda bunlar işlenmeden kullanılıyor sanırım.

- Aynen öyle. Bizdeki ürünlerin içinde, yapısı bozulmamış kakao çekirdeği ve yağı olduğu için bize zarar değil fayda getiriyor.

,

Yorum Yaz