Menü İcon

Moschino'nun kreatif direktörü Jeremy Scott!

Moschino'nun kreatif direktörü Jeremy Scott röportajı:

Röportaj Gazetesi

Moschino'nun kreatif direktörü Jeremy Scott!

Moschino'nun kreatif direktörü Jeremy Scott, pop kültür gurusu olarak da bilinen coşkulu bir insan. Kendisiyle, çok sevdiği logolara, mizaha ve tabii ki pop kültürüne atıfta bulunduğu Moschino H&M koleksiyonu Kasım ayında satışa çıkma dan, Milano'daki stüdyosunda buluştuk. O günkü seçimini tişört, bermuda ve spor ayakkabıdan yana yapan Kansash tasarımcı bize Disney karakterlerine ve sokak stiline ilgi sini özetleyen, aynı zamanda MTV'ye de gönderme yapan H&M ile işbirliğini anlattı. Esprilerinde modaya yapılan eleştiriler de vardı ama bunu da neşeli bir tavırla kamufle ettiğini söyleyebiliriz.

Pop kültürüne olan aşkınız ne zaman başladı?

Ben bununla büyüdüm. Başka bir moda akımı bilmiyorum. Araba kullanırken, trafikteyken, sokak tabelalarnı bile çanta ya da elbise olarak görüyorum.

Bu H&M koleksiyonu en iyilerinden biri. Logoları mizah ve enerji dolu. Kendinizi pozitif bir insan olarak görüyor musunuz?

 Evet, Kendimi olumlu hissettiğimde zırhlarım yokmuş gibi geliyor. Her zaman mesafesiz ve şeffaf olmaya çalışıyorum Sabahları genellikle iyi bir ruh haliyle uyanıyorum ve sıkışık bir programın olsa bile o günkü görevleri mutlulukla, hızlı bir şekilde çözüyorum. Hemen sonra kendimi eğlenceli uğraşlara veriyorum.

Modada mizah ne kadar önemli?

Bence en önemlisi. İlacı içmesi için çocuğa verdiğiniz şeker gibi. Ciddi bir mesajı iletmek için mizah kullanabiliyorsanız, neden olmasın?

Koleksiyona neden Moschino (tv) H&M adını verdiniz?

Televizyonu seviyorum. H&M zaten dünya çapında bir marka. Gezegenin her köşesinde hemen anlaşılan bir isim olmasını istedim.

Moda anlayışınız Franco Moschino'nun moda anlayışından farklı mı?

Ben herkese hitap eden bir dil kullanıyorum: insanların modayı çok fazla deneyimlediği ve şovların avuç içi kadar büyüklüğündeki akıllı telefonlardan canlı yayınlanacağı bir zamanda, çoğunlukla aynı dili konuşmak zorundayız.

H&M koleksiyonunda Disney karakterleri de bolca var. Peki ama neden?

Moschino cizgi filmlerle eğlenen tarzın kralı. H&M için yarattığım koleksiyonun buna sadık kalması benim için önemliydi.

Peki MTV logosu?

 Kansas şehrinin banliyölerinde utangaç bir gençken, benim için MTV dünyaya açılan bir pencereydi.

Sanata ilginiz var mıydı?

 Var. Her zaman resim yaptım ya da fotoğraf çektim. Seramik ve heykelle de uğraştım.

Ailenizde de yaratıcı insanlar var mıydı?

Annemle babam pek yaratıcı sayılmazdı. Babam mühendis, annem öğretmendi, ancak büyükannem inanılmazdı.

Hiçbir şeyimizin olmadığı ve onun geri dönüşüm sanatında uzmanlaştığı bir dönemimiz oldu. Market torbalarından halılar ve her şeyden kıyafetler tasarlıyordu. Bize Kızılderililer gibi çiçek yapraklarıyla makyaj yapmayı da öğretmişti.

Hâlâ çocuksu bir ruhunuz olduğunu düşünüyor musunuz?

Kendimi daha çok oyun oynamayı seven bir yetişkin gibi görüyorum. Ama asıl marifet çocuklar gibi açık fikirli, meraklı ve esnek olmaktır. Empati yapmayı bilen ve her şeye açık...

 

Olumlu düşünce yaklaşımınızın Kaliforniya'da yaşamakla ilgisi olduğunu düşünüyor musunuz?

Beni tanıyanlar her zaman böyle olduğunu söylüyorlar, ama LA. beni, nasıl desem, daha hafif hissettiriyor. Paris'te de yaşadım ancak karanlık, soğuk havasına dayanamadım.

Oz Büyücüsü'nün Dorothy'si gibi Kansaslısınız. Küçük kasaba çocuğu kompleksiniz oldu mu?

Evet, bir kasaba çocuğuyum, mütevazı bir geçmişim var, üstelik yokluğu da bilirim. Pırıltılı dünyalara uzak büyüdüm.

Peki bu ışıltılı dünyayla ne zaman tanıştınız?

13 yaşındayken, Bill Cunningham ve Annie Flanders'ın imza attı ve bir arkadaşımın kız kardeşinin okuduğu Details dergisi sayesinde diyebilirim. Karşıma aniden fantastik bir dünya açıldı.

 

Tasarımlarınız müzikten de etkileniyor...

Salt'N'Pepa dan tutun da Nicky Minaj ve Cardi B'ye kadar özellikle kadın hip hop şarkıcılarını çok seviyorum. Araba kullanırken sürekli radyo kanallarımı değiştiriyorum: yeni şeyleri dinlemeyi seviyorum.

Bu meslekte insan kendi bildiğini mi okumalı yoksa kurallara mı uymalı?

Günümüzde herkes 24 saat online, adeta bir balon veya fanusun içinde yaşıyoruz. Etrafımda tüm bu olup bitenler beni çok etkiliyor ve şekillendiriyor. Çalışmalarımla, tasarımlarımla birçok şeyi farklı şekilde protesto ediyorum.

 

 

 

Söyleşi: Adriana Di Lello

Moschino'nun kreatif direktörü Jeremy Scott röportajı, Moschino'nun kreatif direktörü Jeremy Scott röportajı

Yorum Yaz